Suprasti akimirksniu
  • Surogatinės motinystės draudimas Italijoje nuo šiol apims ir į užsienį išvykstančius asmenis
  • Už pasinaudojimą surogatinės motinystės paslaugomis grės 2 metų laisvės atėmimo bausmė
  • LGBTQ+ aktyvistai surengė protestą, kritikuodami valdžią dėl jiems nepalankių sprendimų
Šaltiniai
Surogatinė motinystė
Surogatinės motinystės draudimas Italijoje buvo dar labiau išplėstas. Freestocks/Unsplash nuotrauka

Surogatinės motinystės draudimas Italijoje nuo šiol apims ir į užsienį išvykstančius asmenis

Italija žengė dar vieną žingsnį, mėgindama visiškai uždrausti surogatinę motinystę. Buvo priimtas įstatymas, kuris kriminalizuoja piliečius, keliaujančius į užsienį susilaukti vaikų naudojantis surogatinės motinystės paslaugomis. Šis trečiadienį priimtas sprendimas jau spėjo susilaukti kritikos kaip esą „viduramžių“ laikus primenanti atgyvena, labiausiai nukreipta prieš tos pačios lyties poras[1].

Naujasis įstatymas, išplečiantis nuo 2004 metų galiojantį surogatinės motinystės draudimą Italijoje, buvo aktyviai remiamas kraštutinės dešiniosios partijos „Italijos broliai“, kuriai vadovauja premjerė Giorgia Meloni, bei konservatyvios koalicijos partnerės – Lygos partijos. Nors kritikai reiškia didžiulį nepasitenkinimą, įstatymo šalininkai tvirtina, kad šis draudimas apsaugo moterų orumą.

Po septynias valandas trukusių diskusijų Senatas visgi sėkmingai nubalsavo už įstatymo priėmimą. 84 politikai palaikė naująsias pataisas, o58 buvo prieš. Tai buvo galutinis žingsnis įstatymų leidybos procese, po to, kai įstatymą praeitais metais patvirtino ir Žemieji rūmai.

Už pasinaudojimą surogatinės motinystės paslaugomis grės 2 metų laisvės atėmimo bausmė

Pagal naująjį įstatymą, italams, kurie mėgins apeiti Italijos draudimus iš išvykti į tokias šalis kaip Kanada ar JAV, kad pasinaudotų ten legalia surogatine motinyste, grės itin griežtos bausmės. Numatyta, kad tokiems asmenims gali grėsti iki dvejų metų laisvės atėmimo bausmė ir iki 1 mln. eurų bauda[2]. Šios priemonės skirtos užkirsti kelią Italijos piliečiams naudotis užsienyje teikiamomis surogatinės motinystės paslaugomis, kurios šalyje griežtai draudžiamos.

Nors įstatymas oficialiai taikomas visoms poroms, kritikai teigia, kad jis ypač skaudžiai palies gėjų šeimas. Italijoje, kur gimstamumo rodikliai yra vieni žemiausių Europoje, o įvaikinimo teisė suteikiama tik heteroseksualioms poroms, LGBTQ+ bendruomenė susiduria su rimtais iššūkiais. Ši bendruomenė aktyviai kritikuoja vyriausybės veiksmus, tvirtindama, kad naujieji draudimai dar labiau apsunkins tos pačios lyties porų pastangas kurti šeimą ir esą įtvirtins diskriminaciją.

Italijoje taip pat yra draudžiamos tos pačios lyties santuokos, o LGBTQ+ poros vis dar kovoja už teisę įteisinti partnerio statusą, jei vienas iš jų nėra biologinis vaiko tėvas.
LGBTQ bendruomenė piktinasi surogatinės motinystės įstatymu. Alexander Grey/Unsplash nuotrauka
LGBTQ bendruomenė piktinasi surogatinės motinystės įstatymu. Alexander Grey/Unsplash nuotrauka

LGBTQ+ aktyvistai surengė protestą, kritikuodami valdžią dėl jiems nepalankių sprendimų

Priėmus šį įstatymą, prie Italijos Senato susirinko protestuotojai – LGBTQ+ teisių aktyvistai ir kai kurie įstatymų leidėjai. Laikydami plakatus su užrašais „Tėvai, o ne nusikaltėliai“, jie išreiškė nepritarimą šiam sprendimui, pabrėždami jog įžvelgia diskriminacinį jo pobūdį. Opozicijos politikas Riccardo Magi per protestą teigė:

„Socialinių reiškinių negalima sunaikinti draudimais. Jie tiesiog pasislenka į šešėlį, kur jų nepasiekia įstatymai, o tai tik dar labiau padidina išnaudojimo ir piktnaudžiavimo riziką.“

Cristiano Giraldi, dviejų vaikų tėvas, kurie gimė surogatinės motinos JAV dėka, komentavo:

„Esame labai nusivylę, kad Italija dar kartą praleido galimybę parodyti, jog yra moderni šalis, žengianti kartu su Europa ir pasauliu.“

Nors JAV surogatinės motinystės praktika yra plačiai paplitusi, joje užtikrinama teisinė ir medicininė apsauga tiek motinoms, tiek tėvams, ši praktika išlieka draudžiama kai kuriose Europos valstybėse, įskaitant Italiją, Ispaniją ir Lietuvą.

Pagal Lietuvos įstatymus, surogatinės motinystės paslaugos nėra teisėtai reguliuojamos, todėl jų teikimas ar naudojimasis jomis yra draudžiamas. Tai reiškia, kad Lietuvoje negalima sudaryti teisinių sutarčių dėl surogatinės motinystės nei komerciniais, nei altruistiniais tikslais.