Lyties keitimo operacijoms JAV katalikų vyskupai nepritaria
JAV katalikų vyskupų konferencijos (USCCB) Katalikų doktrinos komitetas paskelbė itin griežtą poziciją lyties keitimo operacijų klausimu.
Pastaruoju metu visuomenėje itin išvešėjusi lyties tapatumo problematika, aistras kurstantys aiškinimai, esą pasaulyje yra daugiau nei dvi žmonių lytys, bei itin atvirai ir drąsiai viešinamos lytį keičiančių asmenų istorijos privertė imtis atsakingų ir rimtų sprendimų.
JAV katalikų vyskupai lyties keitimo operacijas pavadino manipuliacija žmogaus kūnu. Jie paskelbė draudimą katalikiškoms sveikatos priežiūros įstaigoms bet kokia forma dalyvauti lyties keitimo procedūrose.
„Katalikiškos sveikatos priežiūros tarnybos negali atlikti intervencijų, tiek chirurginių, tiek cheminių, kuriomis siekiama pakeisti žmogaus kūno lytines savybes į priešingos lyties savybes arba dalyvauti tokių procedūrų kūrime.
Jie turi naudoti visas tinkamas priemones, kad sušvelnintų kančias tų, kurie kovoja su lyties neatitikimu, tačiau naudojamos priemonės turi gerbti pagrindinę žmogaus kūno tvarką. Tik naudodami moraliai tinkamas priemones sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai parodo visišką pagarbą kiekvieno žmogaus orumui“, – rašoma doktrinoje ir priduriama, kad ypatingai daug dėmesio turi būti skiriama jaunuoliams ir paaugliams.
„Tai sveikintinas vyskupų pareiškimas, kuris turėtų išsklaidyti bet kokias prielaidas, kad Katalikų Bažnyčia galėtų remti bet kokias tokias operacijas, kurios visada ir visur yra žalingos pacientui, prigimtinei tvarkai ir Dievo sukurtai tvarkai“, – teigiama ir Rengimo šeimai asociacijos feisbuke.
Patys medikai taip pat ragina kolegas atsisakyti atlikti lyties keitimo operacijas
Tačiau ne tik religijos atstovai skeptiškai nusiteikę lyties keitimo operacijų klausimu. Patys medikai kolegas ragina neatlikinėti tokių operacijų, jei tik jaučia kylant moralinę ar etinę dilemą.
Amerikos gydytojų ir chirurgų asociacija, nacionalinė visų specialybių gydytojų organizacija perspėjo, kad lyties keitimo operacijos jauno amžiaus pacientams turi nenustatytų ir kol kas nežinomų ilgalaikių neigiamų pasekmių, kai normalūs ir sveiki organai pašalinami.
To pasekmės paprastai yra negrįžtamos.
Medikai pastebi, kad lyties tapatumo problemų atsiranda vis jaunesnio amžiaus pacientams, kai jų lyties suvokimas nėra pilnai susiformavęs, jie tebėra augimo procese. Tokiu metu įsikišant medikams, gali būti padaroma neatitaisoma žala.
„Jie įpareigoja pacientą visą gyvenimą reikalauti medicininės, chirurginės ir psichologinės priežiūros“, – sakoma AAPS pranešime.
Grupė taip pat paskelbė, kad „fizinės išvaizdos keitimas nepakeičia biologinės lyties“.
Norinčių pakeisti lytį tiek daug, kad trūksta operacijas galinčių atlikti medikų
Bostono vaikų ligoninės vienas iš Lyčių chirurgijos centro direktorių paragino drastiškai padidinti, kaip jis pavadino, „lyties tapatumo priežiūros“, įskaitant operacijas, galimybes vaikams.
Rekomenduojama papildyti medicinos mokyklų rezidentūros programas, kad būsimieji gydytojai būtų supažindinti su lyties tapatumo priežiūra.
Tokia problema iškyla dar ir dėl to, kad kai kuriose JAV valstijose lyties keitimo operacijos nepilnamečiams yra neteisėtos. Yra nemažai bandymų tokias operacijas dekriminalizuoti prisidengiant rūpesčiu vaikais.
„Esame susirūpinę dėl pastaraisiais metais padaugėjusio vaikų, kenčiančių nuo lyties tapatumo sutrikimo ir kitų su lytimi susijusių psichologinių nelaimių“, – sakoma Alabamos generalinio prokuroro Styvo Maršalo pareiškime.
„Esame susirūpinę, nes šie pažeidžiami vaikai labai kenčia ir jiems reikia pagalbos“.
Lytį pasikeitę kai kurie jaunuoliai po kurio laiko persigalvoja
Kaip jau minėta anksčiau, medikai pastebi, kad lyties keitimo operacijas turėjęs pacientas visą likusį gyvenimą turi būti gana intensyvioje medikų priežiūroje.
Paradoksalu, kad dalis lytį pakeitusių asmenų vėliau kankina tą pačią sveikatos priežiūros sistemą, nes užsinori… vėl tapti tos lyties asmeniu, kokiu ir gimė.
Nors sprendžiant lyties tapatumo problemą yra reikalaujama atlikti išsamius asmens psichologinius vertinimus, panašu, kad ne visuomet vertinimai yra pakankami ir objektyvūs.
Kai kada lyties keitimas apsiriboja hormonų vartojimu, tačiau kitais atvejais yra atliekamos ir chirurginės intervencijos.
Pirmuoju atveju pacientas gali tiesiog nustoti gerti pakaitinius hormonus, tačiau jei pacientui buvo atliktos operacijos, jam nusprendus susigrąžinti tikrąją savo lytį, reikalingas dar vienas sudėtingų operacijų paketas.
Tiesa, tokių asmenų kol kas fiksuojama nedaug.
Apžvelgus 27 tyrimus, kuriuose dalyvavo beveik 8 000 paauglių ir suaugusiųjų, kuriems buvo atlikta lyties keitimo operacija, daugiausia Europoje, JAV ir Kanadoje, dėl jos apgailestavo vidutiniškai 1 proc.
Lyties tapatumo problema laikoma psichologiniu sutrikimu
Kad ir kaip būtų bandoma įtikinti, kad esą lyties tapatumo problema yra daugiau socialinė nei asmeninė, fizinė ar psichologinė, medikai kol kas šiuo klausimu yra gana vieningi.
Psichikos sutrikimų diagnostikos ir statistikos vadove pateikiama viena visa apimanti lyties disforijos diagnozė su atskirais konkrečiais kriterijais vaikams ir paaugliams bei suaugusiems.
Suaugusiesiems, kurie mano, kad jų anatominė lytis neatitinka jų lytinės tapatybės, gali neprireikti gydymo, jei jie neturi psichologinių išgyvenimų ar problemų, susijusių su funkcionavimu visuomenėje. Tiesa, pirmiausiai savo lyties suvokime pasimetusiems asmenims paskiriama psichoterapija. Visgi, jeigu matoma, kad situacija nesikeičia, asmeniui gali būti taikomas gydymas hormonais arba atliekamos operacijos.
Daugelis šių žmonių neturi simptomų, atitinkančių psichikos sveikatos sutrikimo kriterijus.
Kai dauguma šių žmonių kreipiasi į gydymo įstaigą, jie nenori psichologinio gydymo. Jie nori hormonų terapijos ir (arba) operacijos, dėl kurių jų fizinė išvaizda būtų panaši į jų jaučiamą lytinę tapatybę.