Suprasti akimirksniu
  • Lėtinis uždegimas kūne gali būti tylus priešas
  • Ūminis uždegimas yra skubus atsakas į procesus kūne
  • Lėtinis uždegimas dažnai būna tylus, be jokių pastebimų simptomų
  • Uždegimo valdymas nėra lengva užduotis
  • Ženklai rodantys, kad organizmas kovoja su lėtiniu uždegimu
  • Uždegiminiai procesai organizme gali sukelti papildomus skausmus ir nuolatinę nuotaikų kaitą
Šaltiniai
Nuolatinis skausmas
Uždegimas gali paveikti įvairias kūno dalis. Karolina Grabowska/ Pexels nuotrauka

Lėtinis uždegimas kūne gali būti tylus priešas

Uždegimas yra natūralus imuninės sistemos atsakas į sužeidimą, infekciją ar toksinus, kuriuo siekiama atkurti normalią organizmo funkciją pašalinant kenksmingus veiksnius. Tai sudėtingo biologinio organizmo atsako į kenksmingus dirgiklius, įskaitant patogenus, pažeistas ląsteles ar dirgiklius, dalis.

Nepaisant to, kad dėl nemalonių simptomų uždegimas paprastai suvokiamas kaip žalingas procesas, jis yra būtinas išgyvenimui. Be jo sužeidimai negydytų, o infekcijos galėtų tapti mirtinos. Supratimas, kuo skiriasi ūminis ir lėtinis uždegimas, gali padėti suprasti įvairių ligų eigą ir valdymą[1].

Kai organizmas susiduria su kenksmingu dirgikliu, ląstelės paveiktoje vietoje išskiria chemines medžiagas, kurios sukelia imuninės sistemos atsaką. Šios cheminės medžiagos yra histaminas, bradikininas ir prostaglandinai. Jie sukelia vazodilataciją (kraujagyslių išsiplėtimą) ir padidina kraujagyslių pralaidumą, todėl daugiau kraujo ir imuninių ląstelių pasiekia pažeistą vietą. Šie pokyčiai sukelia klasikinius uždegimo požymius: paraudimą, karštį ir patinimą.

Be to, cheminės medžiagos stimuliuoja nervų galūnėles, sukeldamos skausmą, kuris tarnauja kaip įspėjamasis ženklas, saugantis pažeistą vietą. Kai kurios iš šių medžiagų taip pat skatina leukocitų, baltųjų kraujo kūnelių rūšies, migraciją į sužeidimo ar infekcijos vietą. Šie leukocitai išskiria dar daugiau cheminių medžiagų, kurios gali sukelti skysčių kaupimąsi, todėl atsiranda patinimas.

Ūminis uždegimas yra skubus atsakas į procesus kūne

Ūminis uždegimas yra pirminis organizmo atsakas į žalingus dirgiklius. Šio tipo uždegimas paprastai būna trumpalaikis, dažnai praeina per kelias dienas, nors kai kuriais atvejais gali tęstis iki kelių savaičių. Pagrindinės ląstelės, dalyvaujančios ūminiame uždegime, yra neutrofilai, baltųjų kraujo kūnelių tipas[2].

Ūminis uždegimas paprastai yra naudingas ir būtinas gijimui. Pagrindinės jo funkcijos yra pašalinti pirminę ląstelių pažeidimo priežastį, išvalyti nekrozines ląsteles ir audinius, pažeistus pirminio įžeidimo bei uždegiminio proceso, ir pradėti audinių atstatymą.

Būklės, dėl kurių kyla ūminis uždegimas, yra, pavyzdžiui, ūminis bronchitas, kulkšnies išnirimas, gerklės skausmas dėl peršalimo ar gripo, odos įbrėžimas ar įpjovimas, didelio intensyvumo fizinis krūvis.

Tuo tarpu lėtinis uždegimas yra uždelsta reakcija ir gali būti net pavojingesnis dėl uždelstos reakcijos. Lėtinis uždegimas, priešingai, yra ilgiau trunkantis uždegimas. Jis gali tęstis mėnesius ar net metus, pergyventi savo naudą ir tapti grėsme organizmui. Lėtinis uždegimas kyla dėl to, kad nepavyksta pašalinti uždegimo priežasties, dėl autoimuninės reakcijos, kai imuninė sistema puola normalius audinius, arba dėl nuolatinio nedidelio dirgiklio[3].

Esant lėtiniam uždegimui, vienu metu vyksta audinių naikinimas ir gijimas, todėl ciklas niekada visiškai neišnyksta. Laikui bėgant šis nuolatinis uždegimas gali pažeisti audinius ir organus ir sukelti tokias ligas kaip širdies ligos, diabetas, vėžys, artritas ir neurodegeneracinės ligos, pavyzdžiui, Alzheimerio liga.

Nuolatinis uždegimas keičia įpročius. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka
Nuolatinis uždegimas keičia įpročius. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka

Lėtinis uždegimas dažnai būna tylus, be jokių pastebimų simptomų

Nors tiek ūminis, tiek lėtinis uždegimas yra atsakas į kenksmingus dirgiklius, jie skiriasi savo trukme, poveikiu, simptomais ir galimomis pasekmėmis. Tačiau žmonės, sergantys lėtiniu uždegimu, gali jausti nuolatinį nuovargį ir neaiškius simptomus, tokius kaip karščiavimas, burnos opos, bėrimai, pilvo ir krūtinės skausmas.

Ūminis uždegimas paprastai pasireiškia paraudimu, patinimu, karščiu, skausmu ir funkcijų praradimu, tačiau tai yra būtinas ir naudingas procesas, lemiantis gijimą. Jis paprastai yra pastebimas ir trunka palyginti trumpai. Kita vertus, lėtinis uždegimas dažnai turi mažiau pastebimų simptomų, trunka ilgiau ir gali sukelti žalingų padarinių, jei jo nekontroliuojame[4].

Labai svarbu pažymėti, kad lėtinis uždegimas nereiškia sunkesnės ūminio uždegimo formos, o veikiau yra atskira būklė. Lėtinis uždegimas gali pasireikšti net ir be pastebimų sužalojimų ir gali sukelti pakitimų pažeistuose audiniuose, dėl kurių kyla įvairių sveikatos problemų.

Uždegimo vaidmens ligos progresavimui supratimas yra svarbi mokslinių tyrimų sritis. Uždegimas atlieka lemiamą vaidmenį sergant daugeliu lėtinių ligų, pavyzdžiui, širdies ligomis, vėžiu, diabetu ir neurodegeneracinėmis ligomis. Pavyzdžiui, sergant širdies ligomis, dėl lėtinio kraujagyslių uždegimo gali susidaryti apnašų, vadinamų ateroskleroze, kurios sukelia širdies priepuolius ir insultus. Sergant tokiomis ligomis kaip reumatoidinis artritas, imuninė sistema sukelia sąnarių uždegimą, dėl kurio jie nyksta.

Vėžys taip pat gali būti susijęs su lėtiniu uždegimu. Ilgai trunkantis uždegimas gali pažeisti DNR ir sukelti mutacijas, galinčias sukelti vėžį. Pavyzdžiui, asmenims, sergantiems lėtinėmis uždegiminėmis žarnyno ligomis, tokiomis kaip Krono liga ar opinis kolitas, yra didesnė rizika susirgti storosios žarnos vėžiu.

Uždegimo valdymas nėra lengva užduotis

Atsižvelgiant į lėtinio uždegimo ir įvairių ligų sąsajas, uždegimo valdymas yra svarbus sveikatos aspektas. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai gali įvertinti uždegimą atlikdami kraujo tyrimus, kuriais tikrinami tam tikri uždegimo žymenys, pavyzdžiui, C reaktyvusis baltymas (CRB).

Gyvensenos pokyčiai paprastai yra pirmasis uždegimo valdymo žingsnis. Tai gali būti dieta, kurioje gausu priešuždegiminių maisto produktų, reguliari mankšta, pakankamas miegas, streso valdymas, sveiko svorio palaikymas ir metimas rūkyti. Su lėtiniu uždegimu susijusioms būklėms gydyti taip pat gali būti vartojami tam tikri vaistai, pavyzdžiui, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), kortikosteroidai ir ligą modifikuojantys antireumatiniai vaistai (DMARD).

Uždegimas yra sudėtinga reakcija, atliekanti lemiamą vaidmenį gydant ir sergant. Ūminio ir lėtinio uždegimo diferencijavimas padeda suprasti organizmo reakcijas į įvairių rūšių dirgiklius ir gali padėti nukreipti gydymą ir intervencijas, kad uždegimas būtų veiksmingai valdomas. Svarbu prisiminti, kad nors pats uždegimas yra natūralus ir dažnai naudingas procesas, lėtinis uždegimas gali turėti rimtų pasekmių sveikatai. Todėl uždegimo supratimas ir valdymas yra labai svarbūs bendrai sveikatai ir gerovei.

Uždegimo požymiai jūsų organizme gali būti naudingi. Uždegimas rodo, kad jūsų organizmas savaime sveiksta. Trumpalaikiai požymiai, tokie kaip paraudimas, karštis, patinimas ir diskomfortas, rodo, kad jūsų imuninė sistema į žaizdą ar pažeistą vietą išskiria uždegimą sukeliančias chemines medžiagas, kad palengvintų atsistatymą.

Tačiau tam tikrais atvejais uždegiminė reakcija gali tapti ilgalaikė arba lėtinė. Lėtinis uždegimas gali būti pagrindinė kelių ligų, kurių labai bijome, priežastis. Tokios ligos kaip koronarinė arterijų liga, diabetas, vėžys ir Alzheimerio liga yra susijusios su uždegimu, kaip teigia ekspertai.

Vaistai dažnai būna neveiksmingi po ilgo laiko. Kevin Bidwell/ Pexels nuotrauka
Vaistai dažnai būna neveiksmingi po ilgo laiko. Kevin Bidwell/ Pexels nuotrauka

Ženklai rodantys, kad organizmas kovoja su lėtiniu uždegimu

Dažnai žmonės patiria skausmus, kovoja su uždegimu medikamentais, kurie ilgainiui netenka poveikio ir gyvenimas tik prastėja. Tačiau yra konkretūs ženklai, kurie gali išduoti, kad kovojate su vėjo malūnais, nes visko priežastis yra lėtinis uždegimas organizme. Uždegimas pagreitina senėjimo procesą greičiau nei bet kuris kitas biologinis rodiklis, medikai[5]. Su amžiumi uždegimas didėja daugiausia dėl to, kad mūsų organizmas tampa mažiau įgudęs virškinti ir perdirbti maistines medžiagas, būtinas jam reguliuoti. Štai keletas įprastų organizmo uždegimo simptomų.

  • Diskomfortas: skausmas dažnai lydi kūno uždegimą. Jis gali būti panašus į deginimo pojūtį ūminiais atvejais arba į buką, pulsuojantį skausmą lėtinių ligų atveju. Poilsis, ledo dėjimas, imobilizacija ir pakėlimas gali palengvinti ūmines situacijas. Natūralios priešuždegiminės priemonės, tokios kaip česnakas, imbieras, kurkuminas ir omega-3 riebalų rūgštys, taip pat nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) gali būti naudingi. Lėtinių būklių, pavyzdžiui, autoimuninių sutrikimų, gydymas gali apimti NVNU, kortikosteroidus, imunosupresinius vaistus, analgetikus ir ilgalaikę fizinę terapiją.
  • Išsekimas: organizmas sunaudoja daug energijos kovai su uždegimu, todėl tai gali paaiškinti nuovargio jausmą. Nuovargis gali būti kovos su infekcija simptomas arba atsirasti dėl maisto netoleravimo ar autoimuninės būklės. Pirmenybę teikite pakankamam poilsiui ir į savo mitybą įtraukite priešuždegiminių maisto produktų, pavyzdžiui, šviežių vaisių, daržovių, riešutų ir sveikų riebalų.
  • Odos pakitimai: dėl infekcijos, autoimuninio sutrikimo ar alerginės reakcijos gali atsirasti odos paraudimas, niežulys, bėrimas ir dilgėlinė. Pasak daktaro Steve'o Vasilevo, Sent Džono sveikatos centro Santa Monikoje, Kalifornijoje, medicinos direktoriaus, labai svarbu nustatyti pagrindines priežastis, kurios gali būti įvairios - nuo vaistų iki vietinių odos priežiūros priemonių.
  • Kvėpavimo sunkumai: Vasilevas įspėja, kad plaučių uždegimas gali sukelti kvėpavimo sunkumų, kosulį, švokštimą ir dusulį. Pasikonsultuokite su pirminės sveikatos priežiūros gydytoju, kuris gali sudaryti gydymo planą, apimantį vaistus ar inhaliatorius, ir patarti, kaip vengti dirgiklių.
  • Galvos skausmas: uždegimas kartais gali sukelti galvos skausmus ir migreną. Vasilevas aiškina, kad tai gali būti dėl to, kad organizme išsiskiria uždegiminiai junginiai, vadinami prostaglandinais, kurie gali įjautrinti skausmo receptorius. Nustatyti pagrindinę galvos skausmų priežastį yra labai svarbu.
  • Padidėję limfmazgiai: limfmazgiai, kurie yra imuninės sistemos dalis, yra linkę padidėti esant infekcijai. Paprastai jie išnyksta savaime.
  • Virškinimo trakto sutrikimai: žarnyno uždegimo požymiai gali būti skrandžio diskomfortas, dujos, pilvo pūtimas ir viduriavimas. Šio tipo uždegimo valdyme paprastai dalyvauja registruotas dietologas ir gydytojas. Vaistai ir (arba) vaistažolės gali padėti sumažinti nesveikų mikrobų kiekį, išgydyti žarnyną ir nuraminti imuninę sistemą atkuriant sveiką mikroflorą.

Uždegiminiai procesai organizme gali sukelti papildomus skausmus ir nuolatinę nuotaikų kaitą

  • Sąnarių sustingimas ir skausmas: sąnarių uždegimas gali sukelti sąstingį, diskomfortą ir sumažėjusią judesių amplitudę. Šiuos simptomus gali sukelti tokios būklės kaip artritas ar autoimuninis sutrikimas. Gydymas dažnai apima fizinę terapiją, NVNU, kortikosteroidus ir ligą modifikuojančius antireumatinius vaistus (DMARD).
  • Nuotaikos pokyčiai: tyrimai rodo, kad uždegimas gali būti susijęs su nuotaikos sutrikimais, tokiais kaip depresija ir nerimas[6]. Lėtinis uždegimas išskiria chemines medžiagas, kurios gali paveikti smegenų veiklą ir keisti nuotaiką. Nuotaikos sutrikimams valdyti gali prireikti derinti gyvenimo būdo pokyčius, gydymą ir vaistus.
  • Svorio svyravimai: netikėtas svorio padidėjimas arba sumažėjimas gali būti lėtinio uždegimo požymis. Uždegiminės cheminės medžiagos gali sutrikdyti hormonų, kontroliuojančių alkį ir riebalų kaupimąsi, veiklą. Subalansuota mityba, reguliari mankšta ir streso valdymas gali padėti kontroliuoti svorį.
  • Burnos ertmės problemos: nuolatinis uždegimas gali sukelti problemų burnoje, pvz., patinusias ar kraujuojančias dantenas. Priežastis gali būti tokios būklės kaip periodontitas arba autoimuniniai sutrikimai. Reguliarus dantų tikrinimas, gera burnos higiena ir maistinių medžiagų turtinga mityba gali padėti išsaugoti burnos sveikatą.
  • Dažnos infekcijos: lėtinis uždegimas gali pervarginti imuninę sistemą, todėl organizmui sunkiau kovoti su infekcijomis. Sveikas gyvenimo būdas, skiepai ir gera higiena gali padėti sustiprinti imuninę sistemą.
  • Akių problemos: uveitas, konjunktyvitas ir sausų akių sindromas gali būti susiję su uždegimu. Jei nuolat jaučiate akių paraudimą, skausmą, neryškų matymą ar jautrumą šviesai, kreipkitės į oftalmologą.
  • Šlapimo ar išmatų pokyčiai: lėtinis inkstų ar virškinimo sistemos uždegimas gali sukelti šlapimo ar tuštinimosi pokyčius. Dehidratacija, skausmas šlapinantis, kraujas šlapime ar išmatose arba nuolatiniai tuštinimosi įpročių pokyčiai turėtų paskatinti apsilankyti pas sveikatos priežiūros specialistą.

Uždegimo vaidmuo sveikatai ir ligoms yra sudėtingas ir daugialypis. Jo apraiškų galima pastebėti daugelyje organizmo sistemų, todėl norint valdyti ir mažinti jo poveikį, labai svarbu jas suprasti. Nors lėtinis uždegimas gali kelti susirūpinimą, nes yra susijęs su įvairiomis ligomis, ūminis uždegimas yra normalus, naudingas atsakas į sužeidimą ar infekciją.

Tinkamas uždegimo valdymas ir greitas jį sukėlusių priežasčių gydymas yra gyvybiškai svarbūs norint palaikyti bendrą sveikatą. Jei įtariate lėtinį uždegimą, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą, nes ankstyva intervencija gali padėti išvengti ilgalaikių komplikacijų. Nebijokite prašyti išsamių tyrimų ir pagalbos.

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Kevin Martinez. Everything you need to know about inflammation Medicalnewstoday. News reports
2.arrow_upward
Inflammation Clevelandclinic. Medical tips
3.arrow_upward
Understanding and Managing Chronic Inflammation Healthline. Nutrition and health tips
4.arrow_upward
Understanding acute and chronic inflammation Harvardhealthpublishing. Medical school
5.arrow_upward
6.arrow_upward
Melinda Ratini. Signs of Chronic Inflammation You May Not Expect WebMD. Medical reports