Kanados žmogaus teisių gynėjai: krikščionių šventės yra religinė diskriminacija

Pasaulis, TradicijosRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Kristaus gimimas
Kristaus gimimo šventimas apibūdintas kaip diskriminacijos apraiška. Walterio Chávezo/Unsplash nuotrauka

Kanadoje veikiantys žmogaus teisių gynėjai užsipuolė krikščioniškas šventes

Kanados žmogaus teisių komisija neseniai paskelbė dokumentą, kuriame teigiama, kad įstatyminės krikščionių šventės, ypač šv. Kalėdos ir šv. Velykos, yra „religinės diskriminacijos“ įrodymas. Ši komisija taip pat pareiškė, jog tie, kas švenčia krikščioniškas šventes, demonstruoja netoleranciją ir įamžina „kolonializmą“. Valstybės finansuojamos „žmogaus teisių stebėjimo institucijos“ parengtas dokumentas neslėpė savo ketinimų: Kanada esą privalo kuo greičiau nudirbti svarbų darbą – „panaikinti“ tokią religinę diskriminaciją.

Kanados žmogaus teisių komisija buvo įkurta dar 1977 metais. Jai buvo pavesta administruoti šiaurinės šalies Žmogaus teisių aktą. Nors ji šiuo metu tebeegzistuoja tariamai „siekiant užtikrinti, kad su kiekvienu asmeniu Kanadoje būtų elgiamasi sąžiningai“, iš tiesų Komisija pirmenybę teikia padėdama konkretaus identiteto grupėms, o jos komandą sudaro 76,8 % moterų[1].

Komisija, kuri teigia, kad „etninis rasizmas yra nuolatinė Kanados problema“, kasmet gauna apie 32 mln. USD finansavimą iš mokesčių mokėtojų kišenės. Per pastaruosius dešimtmečius ji įgijo didelių galių. O dabar panašu, jog Kanados žmogaus teisių komisija nori kovoti su tuo, ką vadina „sisteminiu tikėjimu“.

Kanados žmogaus teisių komisija tikina, kad Kristaus gimimo šventimas yra įsišaknijusios diskriminacijos pavyzdys

Savo spalio 23 dienos publikacijoje, pavadinimu „Diskusija apie religinę netoleranciją“, Kanados žmogaus teisių komisija nurodė:

„Religinė netolerancija trukdo Kanados visuomenei būti demokratiškai, įtraukiai, atvirai ir priimančiai. Tik supratę ir pripažinę, kad Kanadoje egzistuoja religinė netolerancija, galime pradėti ją spręsti ir stengtis ją išnaikinti.“
„Religinė netolerancija gali pasireikšti įvairiais būdais – nuo mikroagresijų iki religinių praktikų įtraukimo ir priėmimo stokos.“

Pasak Komisijos, ši netolerancija esą „giliai įsišaknijusi Kanados kaip kolonijinės valstybės tapatybėje“ ir „pasireiškia šiandienine sistemine religine diskriminacija“. Tačiau priešingai nei drąsiai teigiama paskelbtame dokumente, iš tiesų religijų laisvė Kanadoje buvo įtvirtinta įstatymų dar prieš tautos konfederaciją 1867 metais. Religinės laisvės įstatymas Kanados kolonijinėje provincijoje buvo priimtas 1851 metais. Juo buvo apsaugota laisvė praktikuoti ir džiaugtis religinėmis profesijomis bei praktikuoti religiją be jokios diskriminacijos ar primestos pirmenybės.

Šv. Kalėdos
Žmogaus teisių gynėjai užsipuolė krikščioniškas šventes. Rodiono Kutsaievo/Unsplash nuotrauka

Komisijos dokumente taip pat teigiama, jog šv. Kalėdų ir šv. Velykų šventimas šalyje, kurioje apie 63,2% gyventojų yra krikščionys, vyksta tikinčiųjų kitomis religijomis sąskaita ir iš esmės yra religinės diskriminacijos pavyzdys. Tačiau vėliau tame pačiame dokumente visgi užsimenama, jog Kanados darbdaviai ir paslaugų teikėjai yra teisiškai įpareigoti ir privalo tenkinti darbuotojų bei klientų religinius klausimus. Taigi, iš esmės pati Komisija patvirtina, jog kanadiečiai turi puikias galimybes išpažinti kokį tik nori tikėjimą bei švęsti su tuo susijusias šventes.

Nepaisant gerokai daugiau nei šimtmetį trukusio religinio pliuralizmo, Komisijos dokumente teigiama:

„Religinių mažumų diskriminacija Kanadoje yra pagrįsta Kanados kolonializmo istorija. Ši istorija pasireiškia dabartine sistemine religine diskriminacija. Akivaizdus pavyzdys yra įstatyme nustatytos atostogos Kanadoje. Įstatyminės su krikščionybe susijusios šventės, įskaitant Kalėdas ir Velykas, yra vienintelės Kanados įstatymų nustatytos šventės, susijusios su religinėmis šventomis dienomis.“

Dokumente taip pat priduriama:

„Dėl to ne krikščionims gali tekti prašyti specialių susitarimų, kad galėtų švęsti savo šventas dienas ir kitais metų laikais, kai jų religija reikalauja susilaikyti nuo darbo.“

Kanadiečiai įžvelgia diskriminacinius poelgius pačios Komisijos elgesyje

Krikščioniškos šventės
Kanadiečiai nemato problemos dėl šv. Kalėdų šventimo. Tessos Rampersad/Unsplash nuotrauka

Tačiau politikai nesusižavėjo Kanados žmogaus teisių komisijos pareiškimu ir vietoj pritarimo pažėrė daug kritikos. Pavyzdžiui, Kanados parlamento Bendruomenių Rūmų narys Jeremy Patzeris rašė[2]:

„Tai juokinga. Kalėdas visame pasaulyje švenčia skirtingos etninės ir religinės kilmės žmonės. Tai dar vienas „woke“ ideologijos, kurstančios federalinę vyriausybę, pavyzdys. Aš švęsiu Kalėdas iš visos širdies. Linksmų Kalėdų!“

Britų Kolumbijos konservatorių partijos lyderis Johnas Rustadas taipogi negailėjo karčių žodžių:

„Trudeu liberalai pametė galvas „woke“ kultūrai. Kalėdose nėra nieko diskriminuojančio.“

Nemaloniai nustebę buvo ir kalbinti kanadiečiai. Vienas iš jų netgi teigė, kad Kanados žmogaus teisių komisija pati diskriminuoja žmones, nes puola krikščionių teisę švęsti Kristaus gimimą.

Be to, praėjusiais metais atlikta apklausa parodė, jog didžioji dauguma ne krikščionių kanadiečių yra laimingi, kad Advento laikotarpiu su jais sveikinamasi žodžiais „Linksmų Kalėdų“ ir nemato tame jokios problemos. Kai ne krikščionių buvo paklausta, ar jie įsižeidžia, jei žmonės juos sveikina naudodami „Linksmų Kalėdų“ išsireiškimą, 92% atsakė, jog neįsižeidžia ir tik 8% procentai atsakė priešingai[3].

Tokie rezultatai vargu ar galėjo nustebinti. Juk nepaisant žmogaus teisių gynėjų bandymo šnekėti apie diskriminaciją, Kalėdos Kanadoje švenčiamos jau daugiau nei tris šimtmečius ir taip pat ilgai tai buvo daugiakultūrinis renginys. Remiantis Kanados istoriniais šaltiniais, Kalėdos buvo švenčiamos dar 1640-aisiais.