Burbonas, Kalifornijos vynas ir kitas JAV gaminamas alkoholis šalinamas iš parduotuvių lentynų Kanadoje
Jungtinės Amerikos Valstijos susiduria su nauja bėda, kurią iššaukė D. Trumpo sprendimas. Prezidento priimtiems mokesčiams Kanadoje pradedant veikti, Kanados parduotuvėse tuštėja lentynos, kuriose iki šiol buvo amerikietiškas alkoholis. Tai stipriai sumažins gėrimų gamintojų pelną.
Prekybos įtampa tarp JAV ir Kanados pasiekė ir alkoholinių gėrimų parduotuves, nes Kanados provincijos, reaguodamos į prezidento Donaldo Trumpo 25 proc. tarifą Kanados prekėms, iš parduotuvių lentynų pradeda traukti amerikietišką alkoholį.
Bendrovės „Brown-Forman“, gaminančios viskį „Jack Daniel’s“, generalinis direktorius Lawsonas Whitingas šį žingsnį pavadino „blogesniu už patį tarifą“. Trečiadienį kalbėdamas per pokalbį po paskelbimo apie pelną jis pareiškė: „Tai tiesiog atima jūsų pardavimus. Visiškas mūsų produktų pašalinimas iš lentynų yra labai neproporcingas atsakas į 25 proc. tarifą.“
Pirmadienį Kanados Ministras Pirmininkas Justinas Trudeau atsakė savo paties 25 % tarifu maždaug 107 mlrd. dolerių vertės JAV prekėms. Apie 21 mlrd. JAV dolerių vertės prekėms, įskaitant alų, vyną ir stipriuosius gėrimus, tarifai bus taikomi iš karto, o likusi tarifų dalis įsigalios maždaug po trijų savaičių. D. Trumpas taip pat supykdė kanadiečius siūlydamas, kad ši šalis turėtų tapti 51-ąja JAV valstija.
Dabar Kanados provincijos imasi griežtesnių atsakomųjų veiksmų
Šią savaitę Manitobos premjeras Wab Kinew socialinėje platformore pasidalijo vaizdo įrašu, kaip jis pasirašo įsaką, draudžiantį JAV alkoholį pardavinėti vyriausybės valdomose parduotuvėse. Žaismingai pamėgdžiodamas D. Trumpo retoriką, jis pareiškė: „Šis įsakymas, tai nuostabus įsakymas, tai gražus įsakymas“.
Klipas greitai tapo virusiniu ir surinko daugiau nei 6 mln. peržiūrų ir dešimtis tūkstančių komentarų. Viename populiariausių prie šio video rašoma: „Aš esu amerikietis ir pritariu šiai žinutei“. Ne visi pritarė Šiam W. Kinew sprendimui. Vienas socialinių tinklų naudotojas kritikavo jį kaip „performatyvų, bet neveiksmingą“.
Remiantis „Trading Economics“ duomenimis, praėjusiais metais JAV į Kanadą eksportavo spiritinių gėrimų už daugiau kaip 300 mln. dolerių, vyno už 422 mln. dolerių ir alaus už 41 mln. dolerių. Tuo tarpu per tą patį laikotarpį amerikiečių importas iš Kanados stipriųjų gėrimų, alaus ir vyno sudarė 771 mln. dolerių.
„Dešimtmečius prekyba spiritiniais gėrimais tarp JAV ir Kanados vyko be muitų,“ sakė JAV distiliuotų alkoholinių gėrimų tarybos prezidentas ir generalinis direktorius Chris Swonger. „Raginame abi šalis rasti sprendimą, kuris padėtų klestinčiai stipriųjų gėrimų pramonei.“
Šiaurės Amerikos alkoholio rinka yra labai susijusi, todėl prekybos apribojimai tekilai ir viskiui gali pakenkti JAV bendrovėms, kurios prekiauja šiais produktais. Asociacijos skaičiavimais, 25 proc. tarifai distiliuotiems spiritiniams gėrimams iš Meksikos ir Kanados gali kainuoti daugiau kaip 31 000 JAV darbo vietų.
Pradžia padaryta Manitoboje: jau šešios provincijos Kanadoje palaiko JAV alkoholio boikotą
Bent penkios kitos Kanados provincijos, Ontarijas, Nova Scotia, Britų Kolumbija, Naujasis Bransvikas bei Niufaundlendas ir Labradoras, taip pat ėmėsi riboti amerikietiško alkoholio prekybą. Ontarijo alkoholinių gėrimų taryba, kurioje prekiaujama daugiau kaip 3 600 produktų iš 35 JAV valstijų, yra pagrindinė Kentukio burbono rinka. Ontarijo premjeras Doug Ford aiškiai išreiškė savo poziciją, sakydamas apie šį produktą: „Jų nebėra, jų nebėra“.
Kentukio valstijos distiliuotojų asociacijos duomenimis, burbonas yra 9 mlrd. dolerių vertės Kentukio pramonės šaka, kurioje sukurta daugiau kaip 23 000 darbo vietų. Kentukio gubernatorius demokratas Andy Beshearas pasisakė prieš D. Trumpo tarifus, įspėdamas, kad jų poveikis „bus neįtikėtinai sunkus ir sudėtingas mūsų žmonėms“.
Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau antradienį sukritikavo JAV muitus ir pareiškė, kad jų įvedimas yra „labai kvailas poelgis“. Jis taip pat apkaltino JAV prezidentą planuojant „visišką Kanados ekonomikos žlugimą, nes taip bus lengviau mus aneksuoti“.
D. Trumpas yra ne kartą išsakęs pastabų dėl Kanados pavertimo 51-ąja savo valstybe, o Kanados užsienio reikalų ministrė Mélanie Joly yra sakiusi, kad į tai žiūri „labai rimtai“. D. Trumpas ne kartą apkaltino Kanadą ir Meksiką, kad šalys nedaro pakankamai dėl fentanilio ir kitų opioidų įvežimui į JAV kontrolės.
Tuo tarpu automobilių gamintojai trečiadienį užsitikrino laikiną D. Trumpo atleidimą, nes jis sutiko mėnesiui atidėti kai kurių iš Kanados ir Meksikos importuojamų automobilių muitų taikymą. Sprendimas buvo priimtas po to, kai „General Motors“, „Ford“ ir „Stellantis“ vadovai telefoninio pokalbio metu paragino jį dar kartą apsvarstyti.