Kanada ir Meksika sureagavo į D. Trumpo įsakymą dėl padidintų mokesčių

Finansai ir NT, PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
J. Trudeau
Kanados ministras pirmininkas skelbia apie atsakomuosius mokesčius JAV. Ekrano nuotrauka

D. Trumpas paskelbė apie mokesčių didinimą Meksikai, Kanadai ir Kinijai

D. Trumpas, naujasis JAV prezidentas nedaugžodžiauja. Jo žadėti mokesčių didinimai įgauna pagreitį po grasinimų ir diskusijų, kad jis tik gasdina. Savaitgalį prezidenas paskelbė apie naujus mokesčius Meksikai, Kanadai ir Kinijai, pasirašydamas žadėtą įsaką[1].

D. Trumpo administracija teigė, kad naujaisiais muitais siekiama sumažinti prekybą narkotikais ir nelegalią imigraciją į JAV. Tačiau yra baiminamasi, kad dėl jų gali pabrangti kasdieniai produktai, pavyzdžiui, avokadai, sportinė apranga bei avalynė ir automobiliai.

Šie muitai ir atsakomieji veiksmai gali sukelti prekybos karą, kuris pakenks ir JAV, ir nukentėjusioms šalims. D. Trumpo vykdomajame įsakyme numatyta taisyklė, leidžianti jam toliau didinti muitus, jei kitos šalys įves naujus mokesčius JAV prekėms.

Pareiškime „Truth Social“ D. Trumpas sakė: „Įvedžiau 25 proc. tarifą importui iš Meksikos ir Kanados (10 proc. – Kanados energijai) ir 10 proc. tarifą Kinijai“. Šį žingsnį jis pagrindė nurodydamas nelegalios imigracijos ir fentanilio keliamus pavojus, sakydamas, kad jo pareiga yra apsaugoti amerikiečius.

Tokia politika keičia daugelį metų trukusią JAV, Meksikos ir Kanados prekybą be muitų. Ji taip pat eskaluoja tebesitęsiantį JAV ir Kinijos prekybos ginčą. D. Trumpas jau kelis mėnesius žadėjo šiuos muitus, o dabar bus nustatyti 25 % mokesčiai importui iš Meksikos ir daugumai prekių iš Kanados bei 10 % importui iš Kinijos.

D. Trumpas
D. Trumpas, kaip ir žadėjo pasirašė įsaką, kad padidintų muitus Meksikai, Kanadai ir Kinijai. Ekrano nuotrauka

Atėjo galas pigioms „Shein“ ir „Temu“ prekėms?

Tarifai bus taikomi tol, kol bus sustabdyta prekyba narkotikais ir nelegali imigracija, teigia D. Trumpo administracij. Tačiau nenustatyta aiškių tikslų, kada jie galėtų būti panaikinti[2]. Buvo padaryta viena išimtis – Kanados energetikos produktams, pavyzdžiui, naftai, elektrai ir gamtinėms dujoms, bus taikomas mažesnis 10 proc. tarifas, nors jų kainos vis tiek gali kilti.

Jokių išimčių nebus, be to, įsaku taip pat panaikinama spraga, kuri leido neapmokestinti nedidelių, mažesnių nei 800 JAV dolerių siuntų importo[3]. Šia taisykle naudojosi daugelis mažų Amerikos įmonių ir Kinijos e. prekybos platformų, tokių kaip „Shein“ ir „Temu“, siųsdamos prekes į JAV. D. Trumpo administracija teigė, kad dėl šios spragos muitinės pareigūnams buvo sunkiau tikrinti siuntas.

Žmones ir verslus „Shein“ ir „Temu“ traukia dėl mažų kainų, didelio produktų pasirinkimo ir patogumo. Šiose platformose madingi drabužiai, elektronika ir namų apyvokos prekės yra prieinamos, dažnai mažesnėmis kainomis nei vietinėse parduotuvėse. Jų sėkmę lemia tiesioginio pardavimo iš gamintojo modelis, pagal kurį atsisakoma tarpininkų ir klientai gali pirkti produktus beveik didmeninėmis kainomis.

Spartų šių įmonių augimą paskatino socialinės žiniasklaidos rinkodara ir partnerystė su influenceriais, ypač TikTok, Instagram ir YouTube. Taip pat ir minėtos mokesčių sprągos. Platformos pasinaudojo virusinėmis tendencijomis, rekomendacijų programomis ir premijomis pirmiesiems naudotojams, kad nuolat plėstų savo klientų bazę.

Kad užtikrintų muitų taikymą, D. Trumpas paskelbė nepaprastąją padėtį nacionalinėje ekonomikoje, pasinaudodamas įstatymu, vadinamu Tarptautinių nepaprastųjų ekonominių galių įstatymu (International Emergency Economic Powers Act, IEEPA), kuris leidžia jam kontroliuoti importą krizės atveju.

Muitai įsigalios antradienį 12.01 val.

Šalys reaguoja: Kanada įveda atsakomuosius mokesčius

Po kelių valandų JAV prezidento pareiškimo apie mokesčių didinimą, Meksikos prezidentė Claudia Sheinbaum paskelbė, kad Meksika atsakys savais muitais. Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau sakė, kad Kanada įves griežtas atsakomąsias priemones[4]. Tuo tarpu Kinijos prekybos ministerija pareiškė, kad pateiks skundą Pasaulio prekybos organizacijai ir imsis veiksmų, nors detalių nepateikė.

Justinas Trudo
J. Trudeau agituoja žmones pirkti vietinius produktus. Ekrano nuotrauka

Panašu, kad šis prekybos karas įsibėgėja. Kanados ministras pirmininkas J. Trudeau paskelbė apie įvedamus atsakomuosius mokesčius kaimyninei šaliai. J. Trudeau paskelbė, kad JAV prekėms, įskaitant alų, vyną, buitinę techniką ir sporto prekes, bus taikomi plataus masto 25 % muito mokesčiai, apimantys 155 mlrd. Kanados dolerių vertės produktus.

J. Trudeau pabrėžė, kad „nesitrauks gindamas kanadiečius“, tačiau pripažino, kad tarifai gali turėti rimtą poveikį abiejų šalių žmonėms. Kaip jis sako, niekas to nenori ir niekas to neprašė, bet tai buvo reikalingas atsakas. Šie pokyčiai įsigalios antradienį. Po to per tris savaites įsigalios ir tarifai taikomi JAV importui.

Meksikos prezidentė C. Sheinbaum taip pat sureagavo į šias žinias. Ji įsakė, kad ekonomikos ministras pristatytų priemones, kuriomis galėtų pasinaudoti Meksika savo interesams apsaugoti. Ji pabrėžė, kad reikia reaguoti ramiai ir gerai suplanuotai. Kalbėdama kitame renginyje, praėjus vos kelioms minutėms po to, kai išgirdo apie D. Trumpo muitus, ji, regis, motyvavo savo šalininkus. „Kai deramės su kitomis šalimis, darome tai užtikrintai ir oriai, niekada neužimdami silpnos pozicijos“, – sakė ji.

Įtampa auga ir Europoje: blokas perspėja D. Trumpą apie mokesčių didinimą

Europos Sąjunga reaguoja į D. Trumpo mokesčius kitoms šalims. Europos Komisijos atstovas paminėjo, kad Europa irgi pasiruošusi reaguoti su atsakomaisiais mokesčiais[5], jei D. Trumpas sugalvos įvesti jų padinimą. Kolkas nėra žinoma apie papildomų mokesčių įvedimą.

JAV prezidentas ne kartą kalbėjo, kad ES ir JAV palaiko nelygiaverčius mainų santykius. „Amerikos požiūriu, ES su mumis elgiasi labai, labai neteisingai, labai blogai“, – sakė D. Trumpas praėjusį mėnesį virtualiai pasirodydamas Pasaulio ekonomikos forume Davose.

Nepaisant to, kad įtampa su ES jau išaugusi dėl Grenlandijos situacijos, D. Trumpas tiesiai šviesiai teigia, kad nedvejotų ir įvestų didesnius mokesčius ir Europos Sąjungai. „Mūsų prekybos ir investicijų santykiai su JAV yra didžiausi pasaulyje. Ant kortos pastatyta labai daug“, – sakė EK atstovas spaudai.

Tokios visuotinės mokesčių priemonės didina verslo sąnaudas, kenkia darbuotojams ir vartotojams. Tarifai be reikalo trikdo ekonomiką ir skatina infliaciją. Jų įvedimas ir didinimas kenkia visoms šalims.