Unikalios kakavos savybės ne veltui aukštinamos nuo senų laikų
Tiesa ta, jog kakava geriama jau daugiau kaip 5000 tūkstančiai metų. Ją dievinę majai tikėjo, kad dievai ir atsiuntė ją į Žemę dėl malonumo. Gilias ritualines kakavos gėrimo tradicijas turėjo ir actekai: kariai pastarąją gerdavo po pergalingų mūšių. Per ceremonijas kakavos masei paruošti buvo laikomasi specialių standartų, o į gėrimą žvelgiama su didžiule pagarba. Tikėtina, jog kakavmedis yra išties stebuklingas bei itin vertingas augalas, naudojamas ir kaip vaistas, ir kaip valiuta (mainų priemonė) ankstesniais laikais.
Kalbant apie maistines medžiagas, ne paslaptis, kad šis gėrimas – naudingų medžiagų šaltinis, mat mažutėje kakavos pupelėje yra didžiulė tokių medžiagų, kaip magnis, geležis, omega-3, omega-6 riebalų rūgštys bei flavonoidai, kurie gerina širdies veiklą, kraujotaką smegenyse, atmintį, dėmesingumą, kūrybiškumą ir apsaugo organizmą nuo toksinų bei uždegimų, koncentracija[1]. Be kita ko, turbūt ne veltui sakoma, kad kai trūksta įkvėpimo – pagelbės puodelis šiltos kakavos, kadangi ji yra ne tik skani ir sveika, bet ir žadinanti kūrybines galias.
Tarp kitko, įdomu tai, jog Lietuvoje, kaip žinia, taip pat turime „Ananda kakava“ kakavos namus, gaminančius kakavos arbatą. Ji, beje, yra be cukraus, kofeino, dirbtinių kvapiųjų medžiagų ir pasižymi natūraliu saldumu bei ypatingu aromatu, taipogi prisotinta antioksidantais bei kitais organiniais junginiais, gerinančiais nuotaiką. Todėl tokia arbata yra išties puiki alternatyva kavai ar šokoladui.
Svarbu paminėti ir tai, kad kakavoje dargi yra anandamido, kitaip dar vadinamo „palaimos molekule“, dėl ko ji pakylėja jausmus ir harmonizuoja „užsistovėjusias“ negatyvias emocijas – išgėrę puodelį tikrai būsite ramesni.
Kakavos milteliai suteikia nuostabių pranašumų širdžiai, kaulams, virškinimui ir odai
Kaip jau supratote, išgerti puodelį karštos kakavos gali būti ne tik sveika, bet ir skanu. Tuo tarpu didžiausia kakavos nauda sveikatai gali būti jos gebėjimas sumažinti kraujospūdį, užkirsti kelią širdies ir kraujagyslių ligų rizikai bei padėti valdyti svorį.
Kakava iš principo yra milteliai, pagaminti iš skrudintų, lukštentų ir džiovintų kakavos pupelių, kurios yra fermentuotos[2]. Kakavmedis įprastai yra apie 6 metrų aukščio ir natūraliai auga atogrąžų klimate. Vaisiai arba kakavos pupelės iš tikrųjų yra ankštys, užpildytos saldžiu minkštimu, apgaubiančios apie 20–40 kakavos sėklų. Lotyniškas kakavos pupelių pavadinimas yra „Theobroma cacao“, kuris išvertus reiškia „Dievų maistas“. Na, o maltose pupelėse (kakavos tirpale arba kakavos masėje) taip pat yra kakavos sviesto – natūralių riebalų.
Tiesa, prekybos centruose parduodamuose šokoladuose ir kituose kakavos gaminiuose gali nebūti daug naudingų kakavos medžiagų, nes jos sunaikinamos dėl pernelyg intensyvaus apdorojimo, dėl ko verta vartoti gryną kakavą arba tinkamos kilmės produktą. Ir visgi, peržvelkime pagrindinius kakavos privalumus mūsų sveikatai.
Gali sumažinti aukštą kraujospūdį. Kai kurie tyrimai rodo, kad kakavos produktų vartojimas gali turėti teigiamą pokytį kraujo spaudimo atžvilgiu. Šie palankūs pokyčiai siejami su antioksidantais, kurie gali paskatinti azoto oksido gamybą, o tai padeda atpalaiduoti kraujagysles.
Apsaugo nuo oksidacinio streso. Joje esantys flavonoidai ir cinkas gali sulėtinti senėjimo procesus, pagerinant smegenų sveikatą bei pašalinant esmines tokio proceso priežastis. Šios naudos taipogi turi teigiamą poveikį mokymosi ir atminties funkcijoms.
Mažina širdies priepuolių ir insulto riziką. Kakava gali apsaugoti ląsteles nuo pažeidimų bei sustiprinti širdį. O tai, kaip žinia, užkerta kelią mirtinų kraujo krešulių susidarymui, aterosklerozei ir trombozei.
Subalansuoja cholesterolio kiekį. Ji turi hipoglikeminį poveikį tiek gliukozės, tiek cholesterolio kiekiui, o tai mažina blogojo cholesterolio kiekį organizme ir gali žymiai padidinti gerąjį cholesterolį.
Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Kakavos milteliai padeda reguliuoti cukraus kiekį organizme ir gali slopinti kataraktos formavimąsi, sukeliamą diabeto. Šios pupelės taip pat turi terapinį potencialą gerinant diabetu sergančių žmonių, vartojančių įvairius vaistus, kraujagyslių funkciją.
Lengvina bronchinę astmą. Nesaldinti milteliai pasižymi antiastminėmis savybėmis, o tai vertinga gydant įvairias alergijas, įskaitant astmą bei dusulį.
Gali padėti kontroliuoti svorį. Potenciali kakavos nauda apima daug riebalų turinčios dietos sukelto nutukimo prevenciją. Jos suvartojimas gali padėti moduliuoti lipidų apykaitą ir sumažinti riebalų rūgščių sintezę bei transportavimą.
Gerina nuotaiką. Vartojant kakavos miltelius, gali pasireikšti į antidepresantus panašus poveikis.
Naudinga odai. Kakavos, kurioje gausu flavonoidų, vartojimas mažina UV spindulių sukeltą odos šiurkštumą bei pleiskanojimą, didina odos elastingumą bei prisotinimą deguonimi, skatinant kraujo tekėjimą audiniuose.
Greitina gijimą. Kakavos ekstraktais galima pasitikėti dėl jų žaizdas gydančių savybių.
Mažina vidurių užkietėjimą. Kakavos produktų, kuriuose gausu skaidulų, vartojimas gali pagreitinti žarnyno procesus.
Mažina lėtinio nuovargio sindromą. Kakavos milteliai turi raminamąjį poveikį žmonėms, kenčiantiems nuo lėtinio nuovargio, išskirdami neuromediatorius, tokius kaip serotoninas, anandamidas ir feniletilaminas.
Užkerta kelią magnio trūkumui. Reguliarus kakavos produktų vartojimas gali būti naudingas siekiant išvengti neigiamo poveikio, kurį sukelia tam tikra dieta.
Unikalus virtuvės ingredientas atspindi retą skonio ir sveikatos derinį
Kakava iki šiol vertinama visame pasaulyje dėl jos naudojimo šokolado ir kitų saldžių delikatesų gamyboje. Natūralios formos kakavos milteliai yra nuo šviesiai iki tamsiai rudos spalvos, ryškaus kartaus skonio. Negana to, juose apstu maistinių medžiagų, įskaitant skaidulas, baltymus, aminorūgštis bei mineralus, tokius kaip kalcis, magnis, fosforas, manganas, geležis, varis ir cinkas.
Be kita ko, kakavos milteliai ne tik suteikia įmantraus skonio kepiniams ar gėrimams, bet ir pasižymi nauda sveikatai ir grožiui. Pavyzdžiui, jie puikiai tinka naudojimui ant odos, pagerindami išvaizdą, mat dėl smulkios konsistencijos kakavos milteliai yra nuostabi šveičiamoji priemonė, kuri visiškai pašalina negyvas veido, kūno ir galvos odos ląsteles, suteikdami odai bei plaukams gaivią išvaizdą bei spindintį švytėjimą[3].
Natūralus maistas, gaunamas iš skrudintų kakavos pupelių, vartojamų ekologiška, nesaldinta forma be pridėto cukraus, yra naudingas tiek fizinei, tiek psichinei gerovei. Tačiau turėkite omenyje, kad jį vis tik derėtų vartoti saikingai, jog išvengti bet kokio šalutinio poveikio.