Erkės gali būti labai agresyvios
„Ką turėčiau daryti pamačius įsisiurbusią erkę?”, „Kada man skambinti savo gydytojui?”, „Ar odos sudirgimas praeis savaime?”, – tokie ir panašūs klausimai kamuoja tuomet, kai nesame tikri, ar iš tiesų patekome į rimtą bėdą.
Taip, erkės yra parazitinės kilmės „klaidos”, ieškančios šiltakraujų šeimininkų, tokių kaip žmogus ar jo augintinis: jos prisitvirtins prie odos, naudodamos burnos dalį, ir liks ten, kol bus pašalintos, o tai gali būti gana sunku, nes pastarosios gana stipriai sukimba su žmogaus oda.
Erkių įkandimai dažnai yra nekenksmingi, tačiau šie gyviai taip pat gali nešti ligas (pavyzdžiui, Laimo ligą) ir užkrėsti. Būtent todėl svarbu kuo greičiau ją pašalinti.
Pašalinant erkę galite pastebėti, kad jos galva lieka įstrigusi po oda arba ant jos. Žinoma, yra keletas situacijų, kai net ir pašalinus erkę turite ieškoti medicinos specialistų pagalbos: jei gyvis buvo ant žmogaus daugiau nei 24 valandas, įkandimas atrodo užkrėstas, iš jo išsiskiria žalios arba baltos išskyros ir ant kūno atsiranda bėrimas, jaučiate sąnarių skausmą, karščiuojate, o raumenys yra tarsi sustingę, tuomet reikia nedelsiant kreiptis į savo gydytoją[1]. Aišku, nors Laimo ligos simptomai atsiranda nuo 3 iki 30 dienų po erkės įkandimo, tačiau vidurkis vis tik yra 7 dienos.
Kalbant apie erkės įsisiurbimą, jei matote erkės galvą, įsitaisiusią po savo ar augintinio oda, tai gali jus sukrėsti. Tačiau tai, žinoma, nereiškia, kad atėjo laikas panikuoti. Mat labai tikėtina, kad apsišarvavę kantrybe galėsite nesunkiai ją pašalinti.
Tiesa ta, kad kone kiekvienas žmogus turi „mėgstamiausią” būdą, kurį pasitelkia šalinant erkę: mano dėdė, pavyzdžiui, iki šiol jas degina cigaretėmis; tuo tarpu teta sakydavo, jog jos kaimynystėje buvo populiaru ant šių padarų tepti nagų laką.
Aišku, turbūt visi žinome, jog nei viena, nei kita priemonė toli gražu nėra tinkama – man tai panašiau į pasitikėjimo nevertą prasimanymą. Ir visgi, kreipimasis į specialistus, kaip jau minėta anksčiau, sumažins galimą riziką ir padės jaustis daug ramiau.
Pašalinti erkę teisingu būdu yra svarbu
Daugelis sako, jog norint saugiai pašalinti erkę, tereikia smailaus pinceto, alkoholio, muilo su vandeniu ir geros akies. Pinceto naudojimas yra labiausiai paplitęs ir efektyviausias būdas šalinant erkę. Tačiau veiks ne bet kokie pincetai[2].
Didžioji dalis buitinių pincetų turi didelius, bukus antgalius. Tuo tarpu jūs turėtumėte naudoti smulkų ir aštrų pincetą, kad išvengtumėte erkės plyšimo ir galimų infekcijų išplitimo įkandimo vietoje. Žinoma, erkės gali būti mažos kaip aguonos, todėl pincetas gali jas suplėšyti, tačiau pabandyti vis tik verta.
Taigi, pradžioje plotą aplink erkės įkandimą reikia nuvalyti alkoholiu. Tuo tarpu erkę reikia suimti kuo arčiau jos galvos ir traukti lėtai bei tvirtai. Nesukite ir netempkite erkės, nes tai gali ją nulaužti. Ištraukus tereikia nuvalyti įkandimo vietą alkoholiu ir tuomet nusiplauti rankas.
Kalbant apie erkes, įsisiurbusias į mūsų augintinius, pradžioje įsitikinkite, kad augintinis guli ir yra ramus. Galbūt norėsite turėti keletą skanėstų po ranka, kurie, tikėtina, padės išlaikyti jį stabilų. Žinoma, erkės galvutės pašalinimas iš augintinio odos gali būti šiek tiek sudėtingesnis, ypač jei jūsų kailinis draugas turi storą kailį ar plaukus.
Erkių įkandimo vietą taip pat reikia nuvalyti alkoholiu ir sterilizuotu pincetu švelniai traukti gyvį į išorę. Jei sterilizuotas pincetas neveikia taip, kaip norėtųsi, taip pat galite pabandyti naudoti adatą, kad išplėstumėte erkės įkandimo plotą. Jeigu vis tik nepavyksta, patartina paskambinti savo veterinarijos gydytojui.
Ištrauktą erkę galite nusiųsti patikrai
Kadangi erkės kasmet užpuola tūkstančius gyvūnų ir žmonių, reikia būti itin atidiems, nes kuo anksčiau erkę išimsite, tuo mažesnė tikimybė, kad kuo nors susirgsite[3].
Taip, erkės gali išgyventi ir klestėti miškuose, paplūdimio žolėje, vejoje ir net miestuose. Erkės taip pat nėra išrankios: jos minta įvairiais žinduoliais, paukščiais ir net kitais vabzdžiais.
Dargi įdomu tai, kad žmonės (taip pat ir aš) dažnai tiki, kad tai erkės galva, kuri įsisiurbia į odą. Tačiau erkės neturi galvos įprasta prasme – tai jų burnos dalis.
Verta žinoti ir tai, jog šio padaro niekuomet negalima šalinti pirštais, nes tai ne tik neveiksminga – suspaudimas gali paskatinti erkę įšvirkšti daugiau infekcinės medžiagos.
Taigi, iš esmės jūs turite dvi galimybes: gyvį patikrinti arba juo atsikratyti. Galima siųsti erkę tyrimui: tai gali padėti sužinoti, ar joje slypi kokių nors ligų, kurios galbūt buvo perduotos jums. Norėdami tai padaryti, įdėkite erkę į sandarų indą kartu su žole, kad ji išliktų gyva. Kai kurios valstybinės agentūros atlieka tyrimus, tačiau jei nesate tikri, kur ją siųsti, kreipkitės į gydytoją.
Tuo tarpu ištraukus ją iš odos, jei neketinate erkės tirti, rekomenduojama įdėti į sandarų maišelį, indą, sandariai apvynioti juosta ir išmesti, ar tiesiog nuplauti tualete.