Suprasti akimirksniu
  • Prakaitavimas – sveikatos sutrikimų pranašas: du prakaitavimo tipai
  • Verta pasitarti su specialistais
  • Naktinis prakaitavimas gali signalizuoti apie ligas
  • Prakaitavimą galima gydyti net ir chirurginiu būdu
  • Stebuklinga priemonė – botulino toksinas
  • Svarbu išsitirti ir nustatyti tikras prakaitavimo priežastis 
  • Padėti gali natūralios priemonės
  • Naudinga fizinė veikla
Šaltiniai
Oda
Nevertėtų numoti ranka į tokius ženklus kaip be priežasties drėkstantys delnai, pėdos ar krūtinė, gausus kūno prakaitavimas. Daria Gordova/Unsplash nuotrauka

Prakaitavimas – sveikatos sutrikimų pranašas: du prakaitavimo tipai

Ar pagalvojate, kad prakaitavimas gali signalizuoti apie tai, kad prasidėjo rimti sveikatos sutrikimai? Nevertėtų numoti ranka į tokius ženklus, kaip be priežasties drėkstantys delnai, pėdos ar krūtinė, gausus kūno prakaitavimas.

Stiprus prakaitavimas trukdo ir kasdienybėje, juk ne visada paprasta žmonėms išvengti šios opios problemos.

Kaip teigė „BENU“ vaistinės ekspertė Inga Norkienė, prakaitavimas – natūralus organizmo procesas, kurį dažniau patiriame užsiimdami aktyviomis fizinėmis veiklomis, taip pat esant aukštesnei lauko temperatūrai ar išgyvenant stresinę situaciją. Tačiau prakaitavimas taip pat gali signalizuoti ir apie rimtus sveikatos sutrikimus.

„Prakaitavimas dažniausiai skirstomas į du tipus: lokalizuotą ir generalizuotą. Lokalizuotas prakaitavimas paveikia tik tam tikras kūno vietas: pažastis, delnus, veidą, pėdas, krūtinę, intymią zoną. Jis taip pat išsiskiria tolygumu, kai, pavyzdžiui, panašų kiekį prakaito išskiria abi pažastys, abu delnai ir pan.“, – aiškino vaistininkė.

Vieni žmonės gausiau prakaituoja termometro stulpeliui pakilus aukščiau, kitiems užtenka aktyviau pajudėti ar suvalgyti tam tikrų maisto produktų.

Antsvorio turintys žmonės prakaituoja gausiau, dar kai kuriems prakaitavimas siejasi su tuo metu jaučiama įtampa ar stresu.

Dažnais atvejais prakaitavimas nesukelia žalos žmogui – tai yra tik organizmo reakcija į karštį ir natūralus būdas atsivėsinti. Polinkis prakaituoti gali būti ir paveldėtas. Visgi, generalizuotą prakaitavimą, kai prakaituoja visas žmogaus kūnas, gali sukelti medikamentai arba tam tikri sveikatos sutrikimai.

Moterys gausiau prakaituoja besilaukdamos, taip pat menopauzės metu. Alkoholiu piktnaudžiaujantys asmenys taip pat išskiria daugiau prakaito.

Verta pasitarti su specialistais

Prakaitavimą sukelia ir kai kurie antibiotikai, maisto papildai, kraujospūdį reguliuojantys vaistai ar antidepresantai.

„Tačiau jei pastebima, kad prakaitavimas staiga tampa gausesnis nei įprastai, atsiranda prakaitavimo sukeltų odos įtrūkimų, sužeidimų, vargina naktinis prakaitavimas, kai pabundama drėgnoje patalynėje arba šalia prakaitavimo patiriama nemiga, stiprus nuovargis, kosulys, didelis troškulys – vertėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją“, – teigė I. Norkienė.

Gausus generalizuotas prakaitavimas gali pasireikšti ir sergant širdies ligomis, leukemija, limfoma, diabetu ar turint skydliaukės sutrikimų.

Gausiai prakaituojant iš organizmo pasišalina mineralinės medžiagos. Todėl būtina atstatyti prarastą šių medžiagų kiekį vartojant papildus su įvairiais mineralais bei druskomis.

Gausiai prakaituojant susiduriama su didesne infekcijų ir bakterijų sukeltų ligų tikimybe, mat drėgna oda – puiki terpė grybeliams bei bakterijoms veistis. Būtent todėl varginant prakaitavimo problemoms, reiktų pasitarti su specialistu, kuris nukreips reikalingiems tyrimams ir padės išsiaiškinti, kodėl kamuoja gausus prakaitavimas[1].

Naktinis prakaitavimas gali signalizuoti apie ligas

Prakaitavimą lemia ir genetika, lytis, amžius, mityba bei vartojami vaistai. Kaip teigė gydytoja dermatovenerologė Gintarė Švainauskienė, ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į naktinį prakaitavimą, nes tai gali signalizuoti apie kai kurias ligas.

Naktinis prakaitavimas, dermatovenerologės teigimu, gali būti susijęs su skydliaukės ligomis, cukriniu diabetu, hormonų disbalansu, onkologinėmis ligomis ir vartojamais antihistamininiais ar kardiologiniais vaistais.

Dėl gausus prakaitavimo į specialistus dažniau kreipiasi moterys, ypač tos, kurių darbas susijęs su žmonėmis, kai dažnai tenka kalbėti viešumoje. Mat, anot gydytojos, joms svarbi nepriekaištinga išvaizda, jos nori jaustis gerai tiek stresinėse situacijose, tiek su aptemptais, šviesiais drabužiais.

Taigi jeigu nusiprausę po dušu, truputį pajudėję, nebūdami šiltoje aplinkoje jaučiate šlapias pažastis, reikėtų apsilankyti pas gydytoją. Gydytojos teigimu, žmonės per retai kreipiasi dėl gausaus prakaitavimo, nes daugelis vis dar mano, kad tai susiję su bloga asmens higiena.

„Pacientai keičia savo apsirengimo stilių, renkasi juodus drabužius, kad kuo mažiau matytųsi gelsvos prakaito dėmės, dėl nemalonaus kvapo vengia artimo kontakto, vengia fizinio aktyvumo ar net buvimo viešoje vietoje“, – pastebi dermatovenerologė.

Kai kuriems žmonėms prakaitavimas ima trikdyti kasdienę veiklą bei neigiamai veikia gyvenimo kokybę, kai kurie žmonės dėl pernelyg gausaus prakaitavimo apriboja savo socialinį gyvenimą. Tuomet jau vertėtų suprasti, kad tai signalas, jog prakaituojama per daug[2].

Prakaitavimą galima gydyti net ir chirurginiu būdu

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centro gydytoja dermatovenerologė Edita Naruševičiūtė-Skripkienė sakė, kad gausų prakaitavimą gali lemti išorinės priežastys – aukštesnė temperatūra, drėgmė, įvairios stresinės situacijos, taip pat įvairios ligos ir vartojamas maistas.

Įtakos prakaitavimui gali turėti aštrus, gurmaniškas maistas bei alkoholiniai gėrimai. Vadinasi, prakaitavimą gydyti galima keičiant gyvenimo būdą. Tačiau vis tik pirmiausiai reikėtų išsiaiškinti ar nėra sveikatos problemų – ar nesutrikusi skydliaukės funkcija, ar nėra lytinių hormonų disbalanso, ar netrūksta vitamino D[3].

Gausiai prakaituojant vertėtų atsižvelgti į tai, ką valgote, vengti gurmaniškų patiekalų. Be to, pasak E. Naruševičiūtės Skripkienės, reikėtų pasirūpinti ir tinkama higiena, antiperspirantais, gerai orą praleidžiančiais drabužiais.

„Jei tai yra sisteminis prakaitavimas, kai žmogus visas šlapias nuo prakaito ir to priežastis neaiški, reikėtų kreiptis į specialistą ir ieškoti priežasčių. Tuomet jau spręsti dėl gydymo vaistais, priklausomai nuo prakaitavimą sukėlusios priežasties“, – teigė dermatovenerologė.

Metodų, kaip sustabdyti prakaitavimą, yra įvairių[3].

Visiems žinoma, kad prakaito kvapą neutralizuoja ir prakaitavimą mažina įvairių tipų ir formų antiperspirantai, kurie suteikia sausumo pojūtį tam tikrą laiką.

Visgi net ir stiprūs, bene 72 val. veikiantys preparatai kai kuriems žmonėms tampa neveiksmingi.

Todėl itin didelio prakaitavimo simptomus kontroliuoti gali padėti specialūs, itin stipraus poveikio antiperspirantai, kuriuos šalia kasdienio antiperspiranto reikia naudoti kartą per perą, o vėliau – vieną ar du kartus per savaitę. Tokio pobūdžio preparatus galima naudoti ne tik pažastų zonoje, bet ir pėdų bei delnų prakaitavimui slopinti.

„Sudėtingiausiais prakaitavimo atvejais, galima pasinaudoti ir kitais būdais. Šiais laikais egzistuoja įvairūs medikamentai, gydymas elektros impulsais, taip pat botulino toksino injekcijos, net operacijos, kurių metu pašalinama dalis prakaito liaukų. Tačiau tokios procedūros atliekamos išskirtiniais atvejais“, – sakė vaistinės ekspertė[1].

Stebuklinga priemonė – botulino toksinas

Jei prakaitavimas lokalizuotas, pavyzdžiui, prakaituoja delnai ar padai, gali būti taikoma jonofrezė, kai elektros impulsais slopinamas prakaito išskyrimas.

Tačiau anot gydytojos E. Naruševičiūtės-Skripkienės, pažastų prakaitavimui gydyti efektyviausios yra botulino toksino injekcijos. Nors visuomenė jas dažniausiai sieja tik su estetinėmis grožio procedūromis, botulinas puikiai pritaikomas ir gausaus prakaitavimo gydymui – šis metodas Amerikos medicinos duomenų bazėje PUBMED buvo aprašytas dar 1995 metais.

„Botulino toksinas blokuoja tam tikrus receptorius. Po procedūros jo dėka slopinamas nervinio impulso perdavimas iš nervo į raumenį ir dėl to nebesusitraukia prakaito liauka, todėl prakaitas nėra išskiriamas“, – pasakojo gydytoja.

Procedūra gali būti atliekama pilnamečiams asmenims, išskyrus besilaukiančias ir maitinančias moteris, nervų, raumenų ligomis sergančius pacientus, vartojančius specifinius vaistus, pavyzdžiui, antibiotikus.

Injekcijos daromos tiek gydymui, tiek profilaktikai. Procedūra užtrunka apie pusvalandį, o rezultato sulaukiama gana greitai – botulino toksinas pradeda veikti maždaug po trijų dienų, o efektas sustiprėja per dvi savaites.

Rezultatu galima džiaugtis iki pusės metų, o prakaitavimas sumažinamas net iki 90 proc. Botulino toksino injekcijos nėra labai skausmingos ar pavojingos. Tai – saugus gydymo metodas, aprašytas mediciniškai, o jo poveikis įrodytas ir patvirtintas[3].

Svarbu išsitirti ir nustatyti tikras prakaitavimo priežastis 

Prakaitavimas – labai svarbus mechanizmas, apsaugantis nuo perkaitimo, pavyzdžiui, sportuojant. Jei šiluma nepašalinama iš kūno dieną, prasideda naktinio prakaitavimo problema, kurią gali lemti hormonų disbalansas ir nutukimas. Kur kas rimtesnės priežastys – infekcijos, virusai ir bakterijos.

Todėl jei sergame – prakaituojame daugiau. Tačiau prakaito priežastys taip pat gali būti diabetas, tuberkuliozė, skydliaukės veiklos sutrikimai ar net kraujo vėžys.

Susirgus vėžiu, imuninė sistema kovoja, išskiria cheminių medžiagų. Ši kova sukelia karštį organizmo viduje, taip skatinamas gausus prakaitavimas. Sergant vėžiu, į kraują išmetami yrantys baltymai, todėl kyla temperatūra, žmogus ima prakaituoti.

Daktaro patarimu, pajutus, kad naktį prakaituojate pernelyg daug, privalu atlikti bendrą kraujo tyrimą dėl kraujo vėžio, taip pat išsitirti dėl diabeto, tuberkuliozės ir skydliaukės problemų.

Jei ligos nepuola, pravartu įsitikinti, ar patalynė ir pižama pasiūtos iš kokybiškos, odai kvėpuoti leidžiančios medžiagos. Taip pat svarbu sureguliuoti mitybą.

Prakaitas, ar jis kankintų naktį, ar tai būtų intensyvios treniruotės sporto klube, prakaitavimas darbo sode ar darže metu, taip pat gali būti daugybės odos problemų priežastis.

„Kūnui atvėsus, būtina pasirūpinti oda. Prakaituojant ir neprižiūrint odos, ji gali sausėti, perštėti ir netgi skeldėti“, – sakė žinomas Lietuvoje gydytojas Alvydas Unikauskas[4].

Padėti gali natūralios priemonės

Norint pašalinti gausų prakaitavimą svarbu palaikyti asmens higieną ir praustis kelis kartus per dieną. Taip pat rekomenduojama naudoti priemones nuo prakaitavimo – dezodorantus ir antiperspirantus. Pirmenybę geriau teikti tokioms priemonėms, kuriose yra terminio vandens, augalinio ekstrakto, alantoino ar pantenolio – medžiagų, raminančių ir saugančių odą.

Taip pat svarbu atsiminti, kad antiperspirantai, dezodorantai turi būti purškiami ant sausos, švarios odos. Patariama vengti vartoti perdirbtus produktus, aštraus kvapo prieskonius, svogūnus, česnakus, šokoladą, alkoholį bei kavą, nes šie produktai didina prakaito išsiskyrimą[5].

Nors vaistinėse ir kosmetikos parduotuvėse siūlomas nemažas pasirinkimas įvairiausių dezodorantų nuo prakaito, jų galima pasigaminti ir namuose. Dažniausiai jie gaminami iš eterinių levandų, mėtų, rožių, laimo aliejų.

Šios priemonės mažina prakaitavimą ir panaikina nemalonų kvapą. Arbatmedžio aliejus stabdo bakterijų dauginimąsi, kokoso ar simondsijų aliejai greitai įsigeria į odą ir taip pat stabdo prakaitavimą. Tiesa, natūralūs dezodorantai gali tikti ne visiems.

Eteriniai aliejai, įeinantys į jų sudėtį, gali iššaukti alerginę reakciją, todėl prieš naudojant tokias priemones būtina įsitikinti, kad nesate alergiškas[6].

Renkantis priemones nuo prakaitavimo svarbu atkreipti dėmesį ne tik į malonų kvapą, bet ir pagrindines jų funkcijas, tokias kaip efektyvi apsauga nuo prakaitavimo, odos drėkinimas. Taip pat, kad produktas nepaliktų žymių ant drabužių.

Naudinga fizinė veikla

Taip pat svarbu žinoti, kad aktyviai judant kūnas išskiria šilumą ir ima prakaituoti, ypač, jei esate neįpratę reguliariai ir aktyviai judėti.

Todėl norint išvengti gausaus prakaitavimo ir prakaito dėmių ant drabužių patariama nuosekliai pratinti organizmą judėti. Nepamiršti gerti pakankamo kiekio vandens ir įprastą dienotvarkę papildyti organizmui naudinga fizine veikla – pavyzdžiui, ilgu pasivaikščiojimu gryname ore. O po intensyvios fizinės veiklos, pasilepinti šiltu dušu[7].