Elektros tiekėjai vartotojams grasina baudomis ir teismais
Nuo šių metų liepos 1 d. vartotojams sustabdytas kompensacijų elektrai tiekimas, tačiau kai kurie buitiniai vartotojai iki liepos pradžios brangesnių elektros tiekimo sutarčių taip ir nepasikeitė[1].
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) birželio vidurio duomenimis, liepos 1 d. apie 324,5 tūkst. vartotojų objektams sudarytos sutartys, kurių tarifas 0,28 Eur/kWh ir daugiau.
„Enefit“ privačių klientų komunikacijos ir rinkodaros vadovė Ieva Krikštopaitytė informavo, kad didesnius nei 28 ct/kWh tarifus nuo liepos 1 d. turės apie 22 tūkst. įmonės klientų.
„Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas prognozavo, kad per birželį planus pasikeitė apie 16–17 tūkst. klientų, kas yra maždaug 3 tūkst. daugiau nei mėnesinis vidurkis.
Tačiau anaiptol ne visi vartotojai susiprato laiku nutraukti ankstesnes sutartis, sąskaitos auga, gyventojai jų padengti nenori, o dėl to tiekėjai jau grasina baudomis ir antstoliais, siuntinėja piktus laiškus.
Į tai, kaip reikėtų reaguoti susidūrus su įpykusiu elektros tiekėju ir tai, kiek jo grasinimai iš tiesų reiškia, atsako teisininkas, elektros vartotojus ginčuose su tiekėjais atstovaujantis advokatas Marijus Velička.
Advokatas M. Velička ragina vartotojus nepasiduoti tiekėjų spaudimui
Advokatas M. Velička teigia, kad elektros energijos tiekėjai pradėjo spekuliacijas, neteisingai aiškindami, jog nemokamas sutarčių nutraukimas yra įmanomas tik nuo 2023 m. birželio mėnesio, jei sutartis yra sudaryta tik po šio termino. Tačiau teisininko teigimu, tai yra visiškas melas ir blefas[2].
M. Velička aiškina, kad iš tikrųjų, pataisa yra įsigaliojusi nuo 2021 m. liepos 15 d., o tai reiškia, kad visos sutartys, kurios yra sudarytos po šios datos, yra parengtos su teise buitiniams vartotojams, mažoms ir labai mažoms įmonėms nutraukti arba keisti sutartis visiškai nemokamai.
Advokatas sako, kad ši minėta pataisa buvo parengta po to, kai kreipėsi keli Seimo nariai kreipėsi į jį patį klausdami, kaip būtų galima užtikrinti, kad elektros energijos tiekėjai nepiktnaudžiautų savo padėtimi.
M. Velička teigia, kad po tokios konsultacijos, į jį kreipęsi Seimo nariai pateikė įstatymo projektą, kuriuo pagrindu ir buvo užkirstas kelias elektros tiekėjams sutartyse numatyti papildomus mokesčius ar netesybas.
Tačiau elektros tiekėjams ir toliau savivaliaujant, advokatas vartotojams pataria nekreipti dėmesio į tiekėjų raginimus ar grasinimus; lygiai tą patį advokatas pataria ir bendraujant su skolų išieškojimo agentūromis.
„Jokios skolos, jeigu vartotojas turi, pasak tiekėjo, nesumokėto mokesčio, nėra. Tai nėra skola“, – sako teisininkas.
Advokatas vartotojams pataria elektros tiekėjams ar skolos išieškotojams pataria atsakyti remiantis įstatymo 47 str. 3 d pagrindu, pažymėti, kad jokia skola nėra pripažįstama ir nebus mokama.
M. Velička sako, kad šią akimirką nėra nei vieno buitinio vartotojo, mažos ar labai mažos įmonės, kuri būtų paduota į teismą, tariamai, nesumokėjus mokesčio. Jei taip nutiktų, advokatas vartotoją ar mažą įmonę žada ginti nemokamai.
Patys elektros tiekėjai nesilaiko įstatymų, atsakomybę prisiimti turi VERT ir ministerija
Advokatas M. Velička teigia, kad baudas savo vartotojams siūlantys ir apie teismus kalbantys nepriklausomi elektros tiekėjai patys elgiasi neatsakingai ir nesilaiko įstatymų.
„Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) turėtų būti ta, kuri apsaugo buitinį vartotoją nuo tokių pasipinigavimų. Netgi energetikos ministro įsakymu buvo patvirtintas tvarkos aprašas, kuriame buvo nurodytos sąlygos, kaip turėtų būti sudaromos sutartys su buitiniais vartotojais. Ten taip pat buvo labai aiškiai nurodyta, kad nutraukimai ir keitimai yra nemokami. Tačiau šiandien matome, kad nutraukus sutartis, žmonėms grasinama baudomis, antstoliais. Reikia pripažinti, kad žmonės yra baugūs – nesąžiningai besielgiantys elektros tiekėjai tikrai susirenka labai didelę dalį pinigų. Dalis žmonių, bijodami teisinių procedūrų ar nenorėdami turėti šios problemos, tas baudas sumoka“, – teigia advokatas[3].
Teisininko teigimu, tokį nesąžiningą elektros tiekėjų elgesį atidžiau stebėti turėtų tiek VERT, tiek ir Energetikos ministerija.
„Manau, kad šių įstaigų nieko nedarymas sąlygoja situaciją, kurią matome dabar. Visą laiką yra du būdai, dėl ko žmonės nevykdo to, ką daryti yra reikalinga. Pirmas būdas – nesupratimas ir nekompetencija, kad taip yra. Kitas dalykas – kai tu turi asmeninį suinteresuotumą, kad taip nevyktų. Dėl nekompetencijos aš būčiau skeptiškesnis, o dėl asmeninio suinteresuotumo, aš tikrai akivaizdžiai matau, kad VERT atstovai negina buitinio vartotojo ir atstovauja stambiuosius elektros tiekėjus“, – sako M. Velička.