K. Harris svarstytų vėl kandidatuoti į prezidentus

Nuomonės, Pasaulis, Rinkimai 2024Miglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
K. Harris
Harris vis dar tiki savo galimybėmis Amerikos politiniame lauke. Youtube stop kadras

Harris vis dar tiki savo galimybėmis Amerikos politiniame lauke

Kamala Harris – kandidatė į Amerikos Valstijų prezidentus, nusileidusi Donaldui Trumpui, vis dar tiki savo ateitimi politiniame lauke[1]. Viceprezidentė teigia per žiemos atostogas Havajuose su šeimos nariais apsvarstysianti tolesnius savo planus. Rodos, ši nenurimsta: duoda nurodymus savo patarėjams ir sąjungininkams, tikindama „taip lengvai neatsitrauksianti“ ir galbūt 2028 m. kandidatuosianti į prezidento postą, arba po dvejų metų (2026 m.) pretenduosianti į gubernatoriaus poziciją gimtojoje Kalifornijos valstijoje.
Amerikos simbolis
Kamala Harris svarstytų vėl kandidatuoti į prezidentus ar Kalifornijos gubernatorius. Paul Weaver/Unsplash nuotrauka

„Aš lieku kovoje“, – neatlyžta K. Harris.

Nepaisant įtemptų keturių mėnesių, per kuriuos K. Harris iš prezidento Joe Baideno bendražygės tapo kandidato į prezidento postą lydere, ji pasitraukti iš kovos neketina.

„Jai reiks apgalvoti, ar ji nori kandidatuoti“, – sakė vienas buvusių Harris kampanijos padėjėjų. Pastarasis pridūrė, esą derėtų įsteigti kokį nors darinį, kuris suteiktų jai galimybę keliauti, sakyti kalbas ir išsaugoti politinius ryšius, kurie bus svarbūs jos ateičiai.
Iš tiesų, K. Harris ir jos patarėjai stengiasi sukurti tam tikrą planą, kaip ir kada ji iš naujo įtvirtins savo vaidmenį Demokratų partijoje. Baigdama savo kaip viceprezidentės kadenciją, ji taip pat turi pirmininkauti lapkričio rinkimų, kuriuos pralaimėjo D. Trumpui, patvirtinimui. Ketina pasirodyti ir sausio 20 d. vyksiančioje būsimo prezidento inauguracijoje[2].

Harris sąjungininkai mano, kad jos ateitis – šviesi ir nesuteršta

Tuo tarpu Harris ir jos vyras Dougas Emhoffas ruošiasi atlaisvinti Karinio jūrų laivyno observatoriją Vašingtone – oficialią viceprezidento rezidenciją, analogišką Baltiesiems rūmams – ir pasirinkti, ar grįžti į savo senuosius namus Los Andžele. Vis dėlto, artimieji jau dabar reiškia susirūpinimą dėl moters saugumo, mat neilgai trukus jos nebesaugos slaptosios tarnybos.

Po Harris staigaus iškilimo Vašingtone ir Kalifornijoje, taip pat kyla klausimų dėl federalinio komiteto įsteigimo pinigams rinkti, kadangi tai bus pirmas kartas per du dešimtmečius, kai pastaroji nebedirbs valstybės tarnyboje. Artima jos sąjungininkė Donna Brazile teigia, kad per pastaruosius kelis mėnesius Harris, nepaisant pralaimėjimo, užsidirbo „daug politinio kapitalo“. D. Brazile nuomone, svarbu jo neišvaistyti priimant skubotus sprendimus.

Primenama, jog dauguma ankstesnių kandidatų į JAV prezidentus pralaimėjimų įvyko po kruopščiai suplanuoto kopimo į viršūnę. Tačiau Harris, palygint su prieš tai buvusiais kandidatais, yra pakankamai jauna. Nors kai kurie demokratai atmeta galimybę kandidatuoti 2028 m. rinkimuose, Harris, kaip teigiama, sugebėjo pelnyti didelės grupės amerikiečių palankumą, o be to, šiems užmojams teigia turinti daug jėgų ir polėkio. Pasak jos sąjungininkų, gera žinia moteriai ta, jog ji turi autoritetą partijoje – ir gana didelį. Jie mano, kad jos politinė ateitis – „šviesi ir nesuteršta“.

„Ji įrodė, kad jos padėtis visuomenėje yra gera“, – sakė vienas iš Harris sąjungininkų.

2028 m. kandidatų apklausa: Harris turi 41 proc. balsų ir pirmauja prieš kitus

Nepaisant šio pralaimėjimo, neseniai „Echelon Insights“ atlikta apklausa parodė, kad ji pirmauja tarp galimų 2028 m. demokratų kandidatų – 41 proc. lyginant su Gavinu Newsomu – 8 proc. bei Joshu Shapiro – 7 proc.
Nors Harris gerai pažįstantys žmonės nesutaria, į kokias pareigas pastaroji turėtų kandidatuoti, linkstama prie to, jog moteris negali daryti abiejų dalykų: ir varžytis dėl gubernatorės posto, ir, po kelių savaičių apsisukus „ant kulno“, pradėti prezidentinę kampaniją. Tai būtų sudėtinga dėl įtemptos darbotvarkės. 

Vis tik K. Harris sąjungininkai nevengia pabrėžti, esą pastaroji ir toliau stengsis gilintis į didėjančias valstijos problemas, susijusias su didelėmis pragyvenimo išlaidomis, benamyste bei nusikalstamumu[3].

„Tai yra tikras darbas“, – sako vienas iš jos artimųjų.

Jei Harris visgi nuspręs nekandidatuoti į gubernatoriaus postą, ji turės apsvarstyti, ką daryti toliau, nes žinoma, jog kitų aukšto rango postų artimiausiu metu neatsiras. 

Nuo A. Švarcenegerio laikų, valstijoje į gubernatoriaus postą nebuvo išrinktas joks respublikonas

Nuo Arnoldo Švarcenegerio (Arnold Schwarzenegger) laikų, beveik prieš 20 metų, valstijoje į šį postą nebuvo išrinktas respublikonas. Svarstoma, kad Harris, savo ruožtu, gubernatorės postą galėtų laikyti politinės karjeros viršūne ir galbūt atsisakyti 2028-aisiais kandidatuoti į prezidentus; prezidento pozicijos, pavyzdžiui, imtis 2032-ais.

„Ji nėra žmogus, kuris priima neapgalvotus sprendimus. Kartais jai reikia daug laiko sprendimams priimti. Todėl beveik garantuoju, kad ji dar nežino, koks bus kitas jos žingsnis“, – sakė Brianas Brokaw – buvęs Harris padėjėjas.

„Ar ji galėtų kandidatuoti į gubernatorius? Taip. Ar manau, kad ji nori kandidatuoti į gubernatorius? Tikriausiai ne. Ar ji galėtų laimėti? Taip. Ar jai patiktų šis darbas? Nežinau. Ar ji galėtų vėl kandidatuoti į prezidentus? Taip“, – pridūrė Brokaw.

Kita vertus, žmonės gali daug ko išmokti iš savo ankstesnių patirčių.

Aišku, jog norint išlikti kandidate į prezidentus arba pretenduoti Kalifornijos gubernatoriaus postą, reikėtų palaikyti ryšius su kitais demokratų partijos atstovais, atkurti savo sekėjų gretas internete ir galbūt sukurti naują lėšų rinkimo organizaciją. Tačiau, nepaisant didžių moters užmojų, dalis prieš ją pasisakančių amerikiečių reiškia abejones, ar K. Harris nueis taip toli; anot pastarųjų, ši „nemoka nei kalbėti, nei mąstyti“.