Suprasti akimirksniu
  • Negatyvus žmogus nemoka džiaugtis kitų laime ir yra nuolat nepatenkintas
  • Kaip bendrauti su negatyviu žmogumi pasufleruos jo elgesys ir jūsų savijauta
  • Jei norite – venkite negatyvių žmonių, bet atminkite, kad jų yra visur
Šaltiniai
Negatyvūs žmonės
Bendrauti su negatyviais žmonėmis gali būti itin sekinanti užduotis. Ethano Sykeso/Unsplash nuotrauka

Negatyvus žmogus nemoka džiaugtis kitų laime ir yra nuolat nepatenkintas

Tikriausiai visi esame sutikę negatyvių žmonių. Juk kartais jų tikrai sunku išvengti, nes negatyvumo kupini žmonės gali būti draugų rate, tarp kolegų ar net šeimoje. Tačiau kaip su jais elgtis ir kaip užtikrinti, kad negatyvios emocijos nepaveiktų ir mūsų pačių?

Negatyvūs žmonės visame kame mato tik blogį ir lengvai įtraukia kitus į neigiamų minčių liūną, išsunkdami aplinkinių energiją. Negatyvus žmogus pasižymi tokiais bruožais[1]:

  • jis niekada nėra patenkintas tuo, ką turi,
  • jis dažnai skundžiasi viskuo ir visais, nes jam nuolat viskas blogai,
  • jis niekada nekalba apie gražius ir džiugus dalykus savo gyvenime,
  • jis nuolat dejuoja dėl savo likimo,
  • jis dažnai pavydi kitiems žmonėms jų sėkmės ir dėl to būna prislėgtas,
  • jis dažnai pasiduoda, nes mano, jog jam vis tiek nepavyks, todėl net neverta stengtis,
  • jis nenori girdėti jokių protingų problemos sprendimo būdų, jis tiesiog nori išlieti ant jūsų visą susikaupusį nepasitenkinimą ir pyktį,
  • jis daugybę kartų kalba apie tas pačias problemas.

Jei esate šalia tų žmonių, kurie linkę nuolat skųstis, kurie net ir gerą rezultatą paverčia nepatenkinamu dėl savo neigiamo požiūrio, tų, kurie yra pernelyg kritiški arba išryškina blogiausius aspektus savo įžeidžiančiais komentarais, toksišku elgesiu ir pesimistiniu požiūris į viską, tikėtina, kad šie neigiami žmonės jau valdo jūsų emocijas ir riboja tai, ką galite pasiekti. Laikui bėgant tai gali tapti tikrai nemenka problema, tad labai svarbu išmokti, kaip elgtis su toksiškais pesimistais.

Galbūt net ir patys dar nespėjote pastebėti, kaip stipriai tokie asmenys veikia jūsų gyvenimą. Tačiau nuoširdžiai atsakykite į keletą klausimų ir, jei į daugumą iš jų atsakėte teigiamai, jums tikrai reikėtų permąstyti savo bendravimą su negatyviais žmonėmis. Pagalvokite, ar jums tinka nors keli iš šių klausimų:

  • ar daug laiko praleidžiate skųsdamiesi tam tikru žmogumi, vietoj to, kad tą laiką išnaudotumėte konstruktyviems veiksmams?
  • ar mintyse vis iš naujo kartojate pokalbį su neigiamu asmeniu?
  • ar patiriate didelį diskomfortą ir stiprias neigiamas emocijas vien nuo minties, jog vėl teks susidurti su negatyviu žmogumi?
  • ar jums sunku nusiraminti po susitikimo su tuo konkrečiu asmeniu?
  • ar tas žmogus dažnai kone varo jus iš proto ir jaučiate, kad nustojate racionaliai mąstyti bei veikti?
  • ar šalia negatyvaus asmens tarsi virstate kitu žmogumi, kurio elgesys nebeatitinka jūsų vertybių?

Kuo daugiau laiko praleidžiate apmąstydami vykusius ar būsimus pokalbius su negatyviu žmogumi, kuo labiau kankinatės dėl jų elgesio, tuo daugiau galių suteikiate tokiam asmeniui. Taip tampama tarsi neigiamų emocijų įkaitu, todėl labai svarbu išsivaduoti iš tokios būsenos ir padėti sau, o geriausiu atveju – drauge padėti ir negatyvių minčių užvaldytam draugui, kolegai ar šeimos nariui.

Kaip bendrauti su negatyviu žmogumi pasufleruos jo elgesys ir jūsų savijauta

Negatyvūs asmenys neigiamomis emocijomis dažnai užkrečia ir kitus. Devo Asangbamo/Unsplash nuotrauka
Negatyvūs asmenys neigiamomis emocijomis dažnai užkrečia ir kitus. Devo Asangbamo/Unsplash nuotrauka

Kaip jau minėjome, negatyvumas ypač stipriai veikia tiek neigiamų minčių pilną žmogų, tiek jį supančią aplinką. Tad išmėginkite kelis patarimus, kurie gali padėti bendrauti su negatyviu asmeniu[2]:

  1. Nesiginčykite. Nors labai nemalonu klausytis, kai kažkas – ypač, jei apkalbamas artimas giminaitis ar draugas – nuolat sako blogus dalykus apie kitus, mėginimas sudrausminti negatyvų žmogų ir karštai ginčytis su jo žodžiais neduos teigiamų rezultatų. Dažniausiai tai virsta tik dideliu ginču, todėl geriausia pabandyti su tokiu žmogumi kalbėtis ramiai, empatiškai ir remiantis faktais.
  2. Užduokite klausimus. Negatyvūs žmonės dažnai įstringa savęs gailėjimo stadijoje. Tokiu atveju galite užduoti konkrečius su tuo susijusius klausimus: „ką ketini daryti, kad tai pasikeistų?“, „kas pagerintų tavo situaciją?“ ir panašiai. Nors neigiamose emocijose skęstantys asmenys dažniausiai mėgsta tik skųstis ir nieko nedaryti, teisingi klausimai gali paskatinti juos susimąstyti ir imtis pokyčių.
  3. Bendraudami neteiskite negatyvaus asmens. Bendraujant su tokiu žmogumi labai lengva pereiti prie įvairių prielaidų ir nuomonių, kurios paprastai pablogina situaciją. Tačiau kai į vykstantį pokalbį žiūrėsite su empatija ir nesmerkdami savo pašnekovo, suteiksite sau erdvės nukreipti pokalbį link labiau teigiamos pusės, nes žmogus pasijaus išgirstas ir suprastas. Tik įdėmiai klausydami galėsite suprasti, ką negatyvus asmuo nori pasakyti ir nustatysite, ar jam tikrai reikia jūsų patarimo, ar visgi jis tenori tik išsikalbėti. Be to, klausydamiesi galėsite nukreipti pokalbį į ateitį, į potencialius veiksmus, kuriuos galėtų atlikti pašnekovas, kad pasijaustų geriau. Taip išties galima padėti susigrąžinti teigiamą mastymą ir gražesnės ateities viziją.
  4. Užkrėskite žmogų teigiamu požiūriu į gyvenimą. Neigiami žmonės yra iššūkis. Sąmoningai juos priimdami, galime sustiprinti save: mes pastatome priešais save teigiamą požiūrį į gyvenimą ir nepaisant kitų negatyvumo, išliekame optimistiški ir mokomės neužsikrėsti blogomis emocijomis. Ten, kur negatyvus žmogus mato blogus dalykus, teigiama energija turi būti sustiprinta per meilę sau ir dėkingumą dėl visų gerų dalykų, nutikusių gyvenime. Toks požiūris yra geriausia gynyba į niūraus pašnekovo mintis. Jei visgi pajausite, kad negatyvus asmuo pernelyg jus trikdo, bandykite ir vėl sutelkti dėmesį į save, visus teigiamus dalykus bei savo atkaklumą ir drąsą.
  5. Kontroliuokite savo laiką. Neigiami žmonės sunaudoja daug jūsų psichinės energijos, nes praleidžiate daug laiko galvodami ir apgailestaudami dėl jų elgesio ir kalbų, net kai jų nėra šalia. Tikriausiai dažnai dvejojate, kaip turėjote su jais kalbėti, ar jie jumis pasitiki ir ką padarėte ne taip, tad galiausiai stipriai emociškai įsijaučiate į visas situacijas ir taip aukojate savo brangų laiką. Vienintelis patikimas būdas atsikratyti tokio perdėtai ilgo mąstymo ir savęs graužimo – sąmoningas stebėjimas, kaip leidžiate savo laiką. Mokykitės pagauti savo mintis, kai jos nukrypsta į negatyvų žmogų bei jo elgesį ir sąmoningai nukreipkite mintis, kad atliktumėte pozityvius, prasmingus ar tiesiog jus atpalaiduojančius darbus.
  6. Nustatykite ribas. Kad ir koks kantrus ar stiprus žmogus bebūtumėte, visi turime tam tikrą ribą, kiek negatyvumo galime toleruoti ir likti jo nepaveikti. Tad tam, jog galiausiai neigiami dalykai netaptų per didele našta, tiesiog nustatykite ribas. Ramiai, mandagiai ir aiškiai praneškite kitiems, jog jie peržengia ribas. Pavyzdžiui, kai jaučiate, kad nebegalite bendrauti ir norite ramybės, tiesiog pasakykite negatyviam žmogui, jog šiuo metu negalite aiškiai mąstyti ir susisieksite visko aptarti vėliau. Taip išsaugosite draugystę ir nepasakysite nieko, dėl ko galbūt gailėtumėtės, kai protas ir vėl būtų ramus bei pailsėjęs.

Jei norite – venkite negatyvių žmonių, bet atminkite, kad jų yra visur

Nuo negatyvių žmonių pabėgsite nebent gyvendami atsiskyrėlišką gyvenimą. Arasho Payamo/Unsplash nuotrauka
Nuo negatyvių žmonių pabėgsite nebent gyvendami atsiskyrėlišką gyvenimą. Arasho Payamo/Unsplash nuotrauka

Jei nepaisant visų pastangų vis tiek pastebite, kad nebežinote ką daryti ir nebeturite pakankamai kantrybės, tuomet, deja, veikiausiai lieka tik viena išeitis – visiškai atsiskirti nuo negatyvaus asmens arba stengtis su juo susitikti bei kalbėtis kuo rečiau. Kaip ir optimizmas, taip ir negatyvumas gali būti užkrečiamas. Yra gan nesunku patekti į negatyvaus žmogaus mąstymo spąstus, jei būsite silpni ir neatsargūs šalia jų. Neapdorotas jų ciniškas, niūrus ir pralaimėjimui nusiteikęs elgesys gali jus emociškai išsekinti, paveikti jūsų produktyvumą ir paversti jus tokiu žmogumi, kurio iš pradžių nekentėte. Tad kartais pati geriausia išeitis – kuo trumpesnis bendravimas su negatyviais asmenimis.

Tačiau reikia suprasti, jog nesvarbu, kaip stipriai bandysite išvengti negatyvių žmonių, jie vis tiek atsiras jūsų gyvenime. Visiškai pabėgti nuo neigiamų emocijų kamuojamų asmenų tiesiog neįmanoma. Tai veikiausiai įgyvendinama nebent tuo atveju, jei nuspręstumėte atsiskirti nuo visuomenės ir gyventi itin atsiskyrėlišką gyvenimą.

Geriausia, ką galite padaryti nepabėgę nuo visų žmonių – tai išmokti bendrauti su negatyviais asmenimis ir drauge ugdyti pasitikėjimą savimi bei stiprinti savo emocijų valdymą. Būdami stiprūs ir tikri dėl savęs taip lengvai nebepasiduosite neigiamo asmens emocijoms. O išmokę tinkamai bendrauti su tokiu žmogumi, tikriausiai padėsite ne tik sau, bet ir jam. Tačiau atminkite, jog jūs negalite pakeisti kito žmogaus, jei jis nenori keistis.