- Nevaldomas greitosios mados vartojimas daro didelę žalą
- Išpardavimų metu labiausiai perka drabužius
- Praktiniai patarimai, kaip apsipirkinėti
Nevaldomas greitosios mados vartojimas daro didelę žalą
Prasidėjus Juodojo penktadienio išpardavimams, Europos klimato pakto ambasadorė Lietuvoje Karolina Barišauskienė kviečia atsigręžti į savo vartojimo įpročius. Pasak jos, nevaldomas greitosios mados vartojimas daro didelę žalą, tačiau net ir masinio apsipirkimo laikotarpiu galime priimti atsakingus sprendimus.
Lietuvoje jau prasideda didžiųjų išpardavimų sezonas – prekybos centrai mirga prieššventiniais pasiūlymais, pirkėjus vilioja nuolaidomis. Tačiau šalia apsipirkinėjimo karštinės tendencijos ryškėja ir kita – noras vartoti atsakingiau. Būtent tokio požiūrio šalininkė yra Europos klimato pakto ambasadorė, nemokamos žiedinės drabužių platformos įkūrėja K. Barišauskienė.
Išpardavimų metu labiausiai perka drabužius
„Drabužiai ir aksesuarai išlieka viena populiariausių prekių kategorijų šio masinio apsipirkimo laikotarpiu. Pavyzdžiui, 2023 m. 83 proc. moterų ir 70 proc. vyrų teigė, kad pirko drabužius ir aksesuarus Juodąjį penktadienį. Tai rodo, kad ši kategorija yra itin svarbi Juodojo penktadienio pardavimų dalis. Be to, Juodąjį penktadienį Lietuvoje ir pasaulyje iš tikrųjų pastebimi reikšmingi drabužių pardavimų šuoliai – kai kuriose šalyse internetu atliktų pirkimų apimtys šoktelėja daugiau kaip 300 proc.“, – sako K. Barišauskienė.
Tokiais skaičiais džiaugtis nereikėtų, įsitikinusi Klimato pakto ambasadorė. Europos aplinkos agentūros duomenimis, tekstilės gamyba yra vidutiniškai yra atsakinga už 20 proc. pasaulio švaraus vandens užteršimo. Vis dėlto, tekstilės atliekų surinkimo ir perdirbimo rodikliai išlieka kritiškai maži, sako pašnekovė.
Praktiniai patarimai, kaip apsipirkinėti
Ambasadorės teigimu, Juodojo penktadienio metu svarbiausia yra susilaikyti nuo impulsyvių pirkinių – taip prisidėsime ne tik prie aplinkos puoselėjimo, bet apsidžiaugs ir mūsų piniginė.
„Pirmiausia siūlyčiau susidaryti būtinų pirkinių sąrašą, prieš tai peržiūrint namuose jau turimus daiktus ir drabužius. Jei ruošiate garderobą šventėms, galbūt verta pasiskolinti iš draugės, nusipirkti jau dėvėtą drabužį, o gal sudalyvauti ar suorganizuoti mainytuves su draugais ar draugėmis. Na, o pamačius patrauklią nuolaidą, paklausti savęs, kiek kartų žadate dėvėti ar naudoti šį daiktą, taip pat – ar šį daiktą ar drabužį pirktumėte, jei jam nebūtų nuolaidos. Jei atsakymas yra „ne“, tuomet gal ne taip jums jo ir reikia“, – patarimais dalinasi pašnekovė.
Visgi ji pažymi, kad Juodojo penktadienio išpardavimai gali ir pasitarnauti – pavyzdžiui, perkant išankstines kalėdines dovanas, jei jas atsakingai planuojame.
„Jei kalėdinės dovanos nėra planuojamos, gruodžio viduryje neretai daugeliui tenka verstis per galvą ir pirkimai dažnai būna neapgalvoti, brangūs ir spontaniški. Tad jeigu galime įsigyti bilietus į teatrą ar vietinės gamybos džemą su nuolaida, nebūtinai Juodasis penktadienis turi būti demonizuojamas“, – svarsto K. Barišauskienė.
Europos Komisijos inicijuotas Klimato paktas yra Europos žaliojo susitarimo dalis. Tai judėjimas, vienijamas bendros misijos kurti tvaresnę Europą ir padėti Europos Sąjungai iki 2050 m. tapti neutralia klimato atžvilgiu.
Pranešimą paskelbė: Evelina Laučiūtė, UAB "coagency"