Jungtinės Karalystės premjero ryšiai su „Moderna“ kelia įtarimų

Korona linija, Medicina, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
„Moderna“
„Moderna“ ir R. Sunako ryšiai lieka neaiškūs. Mufido Majnuno/Unsplash nuotrauka

Premjeras R. Sunakas siekia nuslėpti savo sąsajas su „Moderna“

Buvęs Jungtinės Karalystės iždo kancleris ir dabartinis premjeras Riši Sunakas neatsitiktinai vengia kalbėti apie savo finansines sąsajas ir sėkmingą karjerą farmacijos srityje.

Manoma, kad premjeras yra susijęs su farmacijos kompanija „Moderna“, kuri pandemijos metu išgyveno ypač pelningus laikus. R. Sunakas buvo „Theleme Partners“, pagrindinės „Moderna“ investuotojos, steigėjas ir vienas iš vadovų.

Nors jis paliko įmonę dar 2013 m. ir grįžo į Jungtinę Karalystę tęsti politinės karjeros, „Theleme Partners“ ir šiandien yra viena iš dešimties pagrindinių „Moderna“ investuotojų, o R. Sunakas toliau vengia atskleisti, ar tebėra kompanijos investuotojas[1].

R. Sunakas įkūrė kompaniją, kuri yra viena iš pagrindinių „Moderna“ investuotojų

2020 metais, dar būdamas iždo kancleriu, R. Sunakas atsisakė atskleisti, ar jis pats turi asmeninės naudos iš COVID-19 vakcinos gamintojos „Moderna“ akcijų augimo. Jau tuomet tiek politiko konkurentams, tiek ekspertams užkliuvo toks paslaptingumas.

R. Sunako oponentai bei Jungtinės Karalystės žiniasklaida siekė išsiaiškinti, ar prieš keletą metų oficialiai pasitraukęs iš veiklos „Theleme Partners“ R. Sunakas galėjo slapta tęsti finansines investicijas į įmonę.

Vis dėlto, tai sužinoti pasirodė esą netikėtai sudėtinga. Nors „Theleme partners“ veiklą plėtoja Jungtinėje Karalystėje, kompanija, neaišku dėl kokių priežasčių yra registruota Kaimanų salose – tikrame mokesčių vengimo rojuje, kur įmonių registro dokumentai nėra skelbiami viešai.

Tuomet, R. Sunako kritikams vos pradėjus gilintis į politiko ryšius su kompanija, prasidėjo pandemija, o „Moderna“ paskelbė apie COVID-19 vakcinos kūrimo planus. Kai vakcina buvo sukurta, sveikatos apsaugos ministras Mattas Hancockas patvirtino, kad šalies vyriausybė iš kompanijos užsitikrino svarbų išankstinį net 5 mln. vakcinos dozių užsakymą[2].

Tai buvo milžiniškas proveržis kompanijai: juk „Moderna“ buvo įkurta dar 2010 metais ir nuo to laiko nepateikė į rinką nė vieno vaisto. Beveik visą dešimtmetį „Moderna“ patyrė nuostolių ir staiga sulaukė milijoninių užsakymų.
Savo pirmąjį 1,2 mlrd. dolerių pelną bendrovė gavo tik 2021 m. būtent dėl vakcinos nuo koronaviruso, kurios pardavimai bendrai, per visus metus kompanijai atnešė 1,7 mlrd. dolerių pajamų.

Juk dar 2020 m. pradžioje bendrovės akcijos buvo vertos apie 19 JAV dolerių, o tų pačių metų gegužės mėnesį, paskelbus pranešimą apie pirmojo sėkmingo vakcinos bandymo etapo pabaigą, jų vertė pakilo iki 82 JAV dolerių. 2021 m. viduryje jų kaina jau pasiekė 235 JAV dolerius. Kompanija staiga tapo ypač sėkminga, nors prieš mažiau nei metus skaičiavo nuostolius.

O taip milžiniškus turtus krovėsi ne tik „Moderna“, bet ir investuotojas „Theleme Partners“. Vis tik ir tuomet R. Sunakas atsisakė atskleisti, ar tuo metu jis valdė net ir patį mažiausią bendrovės akcijų paketą. Dalis dabartinio premjero politinių konkurentų, regis, yra įsitikinę, kad jis išlaikė ryšius su savo įmone.

Investicijos
Jungtinės Karalystės premjeras neatskleidžia savo investicijų į „Moderna“. Carloso Muzos/Unsplash nuotrauka

Premjero tyla abejonių kelia net ir didžiausiems skeptikams

Nuo pat įsitraukimo į aktyvią politiką R. Sunakas vengė skaidrumo, neatskleidė informacijos apie savo finansinius interesus, o jo įrašas Jungtinės Karalystės parlamento narių registre yra vienas trumpiausių – jame tik nurodyta, kad jis turi nekilnojamojo turto, kurio vertė viršija 100 000 svarų sterlingų, ir gauna daugiau kaip 10 000 svarų sterlingų nuomos pajamų per metus[3].

Kai buvo paaukštintas į iždo kanclerio postą, R. Sunakas deklaravo finansinius interesus, susijusius su „akluoju patikos fondu“ . Tokio fondo deklaracija reiškia, kad tam tikras turtas, galimai įskaitant ir akcijas, buvo perduotas valdyti kitam asmeniui. Įdomu tai, kad nuo 2009 m., kai buvo pradėta skelbti išsami informacija apie šalies politikų interesus, nė vienas kitas kancleris nesinaudojo „akluoju patikos fondu“.

Vis tik, tuomet vyriausybės šaltinis teigė, kad R. Sunakas laikėsi ministrų kodekse nustatytos tvarkos, visus jo interesus peržiūrėjo kanceliarija ir patarėjas ministrų interesų klausimais seras Aleksas Allanas.

Tiesa, dar 2021 m. komentuodamas R. Sunako „akląjį patikos fondą“ Jungtinės Karalystės liberalų demokratų lyderis Edas Davey sakė:

„Tiesa, kad vieninteliai žmonės, kurie yra akli šiam pasitikėjimui, yra visuomenė. Kancleris šį fondą įsteigė tik prieš 18 mėnesių, tačiau visuomenė neturi jokio supratimo, kur yra pinigai ir ar yra interesų konfliktas. Visuomenės pasitikėjimui šia vyriausybe smarkiai krentant, būtinas didesnis visų jos sandorių skaidrumas, o kancleris turi parodyti pavyzdį“, – teigė jis.

Vis dėlto, pavyzdžio R. Sunakas neparodė nei tuomet, nei praėjusį rudenį, kai tapo naujuoju Jungtinės Karalystės premjeru. Net ir šiandien jo ryšiai su „Moderna“ atrodo it akivaizdus interesų konfliktas, tačiau be oficialių duomenų taip ir lieka nepatvirtintomis spėlionėmis.