Jums nuolat šalta? Štai galimos to priežastys

Medicina, SveikataDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Šaltis
Šaltį pakeliame skirtingai, nes kraujotaka ir kūno riebalinis sluoksnis čia turi daug reikšmės. Kristin Vogt/ Pexels nuotrauka

Apie kokius sveikatos sutrikimus gali išduoti nuolat šąlančios galūnės?

Jei dažnai be aiškios priežasties jaučiatės sušalę labiau nei aplinkiniai, tai gali reikšti, kad turite sveikatos problemų. Šalčio netoleravimo pojūtį gali sukelti tokios ligos kaip anemija, hipotirozė, periferinių arterijų liga ir net mažas kūno riebalų kiekis. Nors norint nustatyti konkrečią priežastį, būtina pasikonsultuoti su gydytoju, pateikiame keletą galimų nuolatinio šalčio pojūčio priežasčių:

  • Hipotirozė: Viena dažniausių šalčio netoleravimo priežasčių yra hipotirozė – būklė, kai skydliaukė negamina pakankamai skydliaukės hormonų. Hipotirozės simptomai yra ne tik šalčio pojūtis, bet ir plaukų retėjimas, nuovargis, depresija ir žemas širdies ritmas. Hipotirozės diagnozė paprastai nustatoma atlikus paprastą kraujo tyrimą, o gydymas dažnai apima pakaitinę hormonų terapiją.
  • Raynaud fenomenas: Dėl šios ligos, reaguojant į šaltį ar stresą, susiaurėja kraujagyslės ir sumažėja galūnių, pavyzdžiui, rankų ir kojų pirštų, kraujotaka. Dėl to šios vietos gali tapti šaltos, nemalonios arba nutirpti. Norint gydyti Raynaud’o ligą, reikia vengti ją sukeliančių veiksnių, o kai kuriais atvejais gali prireikti vaistų ar net operacijos.
  • Anemija: Anemija, kuriai būdingas raudonųjų kraujo kūnelių trūkumas, dėl nepakankamos deguonies apytakos taip pat gali sukelti šalčio pojūtį. Kiti anemijos simptomai, kaip pažymi ekspertai, yra silpnumas, galvos svaigimas, dusulys, padažnėjęs širdies plakimas, galvos skausmas ir blyškumas. Anemija gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant geležies trūkumą arba vitamino B12 ir folio rūgšties trūkumą. Gydymas priklauso nuo pagrindinės priežasties.
  • Nervinė anoreksija: Nervine anoreksija (anorexia nervosa) sergantys asmenys paprastai turi iškreiptą kūno vaizdą ir labai riboja maisto suvartojimą, todėl labai sumažėja jų svoris. Dėl šio sutrikimo dažnai būna žema kūno temperatūra, nes kai sumažėja kūno riebalų kiekis, sumažėja ir bazinė medžiagų apykaita, todėl nuolat jaučiamas šaltumas. Gydant anoreksiją taikomas kompleksinis požiūris, kurį taiko terapeutai ir mitybos specialistai.
  • Periferinių arterijų liga: Kaip aiškina Ligų kontrolės ir prevencijos centras, periferinių arterijų ligos simptomai yra šalti arba nutirpę kojų pirštai ir vėsi oda. Šią ligą sukelia arterijose susikaupusios apnašos, ribojančios kraujo tekėjimą ir sukeliančios šalčio, tirpimo, dilgčiojimo ar skausmo pojūtį galūnėse. Gydymo būdai – keisti gyvenimo būdą, pavyzdžiui, mesti rūkyti ir mankštintis, o kartais prireikia chirurginės intervencijos.
Šildymas
Sušilti gali būti sudėtinga, jei turi problemų su anemija. Mikhail Nilov/ Pexels nuotrauka

Šalčio netoleravimas yra individualus dalykas, bet kartais tai daug rimtesnė problema

Mūsų organizmas į šaltį reaguoja skirtingai, o kai kurie žmonės iš prigimties yra labiau linkę jausti šaltį – šis reiškinys vadinamas šalčio netoleravimu. Ekspertai taip pat pažymi, kad moterys, palyginti su vyrais, gali natūraliai jausti šaltį arba pageidauti aukštesnės temperatūros[1].

Nors normalu, kad žmonės yra skirtingai jautrūs temperatūrai, tačiau tie, kurie jaučia nuolatinį šalčio netoleravimą ar simptomų paūmėjimą, turėtų kreiptis į gydytoją. Neįprastas ir nuolatinis šalčio pojūtis dažnai gali būti sveikatos problemų, pavyzdžiui, prastos kraujotakos, vitaminų trūkumo ar kitų sveikatos sutrikimų, požymis.

Sveikatos priežiūros specialistas gali nustatyti tinkamą diagnozę ir rekomenduoti tinkamas gydymo galimybes, atsižvelgdamas į konkrečią šalčio netoleravimą sukeliančią būklę. Nuolatinis šalčio jausmas gali rodyti įvairias sveikatos problemas, pavyzdžiui, anemiją, dehidrataciją arba vitaminų trūkumą.

Lyties įtaka šalčio netoleravimui yra mažai apkalbėtas dalykas. Pavyzdžiui, moterys dažniau patiria šalčio netoleravimą. Iš dalies taip yra dėl to, kad jų medžiagų apykaita ramybės būsenoje yra mažesnė, t. y. jos natūraliai gamina mažiau kūno šilumos. 2015 m. atliktas tyrimas taip pat rodo, kad moterų šalčio slenkstis gali būti žemesnis, ypač rankų. Tačiau jei šalčio pojūtis išlieka nepaisant to, kad dėvite šiltus drabužius ir imatės kitų priemonių, kad sušiltumėte, tai gali reikšti pagrindinę sveikatos problemą.

Nuolatinis šalčio pojūtis gali būti tiek galūnėse tiek visame kūne: kada sunerimti?

Nuolatinio šalčio pojūčio simptomai gali skirtis, priklausomai nuo kiekvieno individo. Be bendro šalčio pojūčio, galite jausti dilgčiojimą ar tirpimą galūnėse, dažną drebulį, diskomfortą esant, kitų manymu, komfortiškai temperatūrai, galūnių sustingimą arba ypač šaltas rankas ir kojas. Jei šie simptomai atsiranda dėl pagrindinės ligos, galite pastebėti papildomų su ta liga susijusių požymių.

Diabetas: 1 ir 2 tipo diabetas gali sukelti inkstų ir kraujotakos sutrikimų, kurie prisideda prie šalčio pojūčio. Cukrinis diabetas, ypač negydomas, taip pat gali pažeisti nervus ir sukelti šalčio pojūtį, ypač pėdose. Kiti diabeto simptomai: dažnas šlapinimasis, didelis troškulys ar alkis, nuovargis, neryškus matymas ir lėtas žaizdų gijimas[2].

Mažas kūno svoris: Kūno masės indeksas (KMI), mažesnis nei 18,5, rodo mažą kūno svorį, o tai dažnai reiškia, kad yra mažiau kūno riebalų, kurie izoliuoja ir sulaiko šilumą. Šią būklę gali lemti pagrindinės problemos ar ligos, dėl kurios atsiranda kitų susijusių simptomų. Mažas kūno svoris taip pat gali susilpninti imuninę sistemą, sukelti mitybos trūkumą ir lemti vaisingumo problemas, ypač asmenims, turintiems gimdyves.

Vitamino B12 trūkumas: Šis sutrikimas gali pasireikšti dėl nepakankamo maisto suvartojimo arba absorbcijos problemų, ypač tiems, kurie maitinasi veganiškai, vyresnio amžiaus žmonėms, tiems, kuriems buvo atlikta virškinamojo trakto operacija, arba tiems, kurie turi virškinimo sutrikimų. Simptomai: vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, nuovargis, dusulys, apetito praradimas, blyški oda, dirglumas, mažakraujystė, pusiausvyros praradimas ir galūnių dilgčiojimas. Pagrindinis vitamino B12 šaltinis yra gyvūninės kilmės produktai, tačiau taip pat galima įsigyti praturtintų veganiškų produktų ir papildų.

Vaistų sukeliamos komplikacijos: Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, beta adrenoblokatoriai, kuriais gydomas aukštas kraujospūdis ir širdies bei kraujagyslių sistemos sutrikimai, gali sukelti šaltumo pojūtį. Kiti vaistai, kurie gali sukelti šalčio pojūtį, yra vaistai nuo ADHD, migrenos gydymo priemonės, kurių sudėtyje yra ergotamino, ir dekongestantai, pavyzdžiui, pseudoefedrinas. Tačiau šalutinis vaistų poveikis paprastai nėra pagrindinė nuolatinio šalčio pojūčio priežastis.

Dehidratacija: Dehidratacija gali susiaurinti kraujagysles, taip taupydama vandenį, bet sukeldama šalčio pojūtį. Labai svarbu išlikti pakankamai hidratuotam, ypač žiemą, kai dehidratacija mažiau pastebima. CDC rekomenduoja suvartoti skirtingą vandens kiekį, atsižvelgiant į amžių, lytį ir kitus veiksnius, tačiau paprastai rekomenduojama suvartoti ne mažiau kaip 50 uncijų (apie 6 puodelius) vandens per dieną.

Lieknumas
Liekni, į anoreksiją linkę žmonės susiduria su nuolatiniu jausmu, kad jiems šalta. Michelle Leman/ Pexels nuotrauka

Ką reiktų daryti kai nuolat jaučiate šilumos trūkumą?

Sveikatos priežiūros specialistai gali padėti nustatyti, ar nuolatinis šalčio pojūtis yra susijęs su sveikatos būkle, ar tiesiog su mažesne tolerancija šalčiui. Tam gali prireikti peržiūrėti ligos istoriją, simptomus, mitybą, bendrą sveikatos būklę ir neseniai pasikeitusius vaistus ar sveikatos būklę. Taip pat gali būti atliekami fiziniai tyrimai ir kraujo tyrimai, siekiant įvertinti raudonųjų kraujo kūnelių, gliukozės ir skydliaukės hormonų kiekį kraujyje[3].

Nuolatinio šalčio pojūčio valdymas nėra toks paprastas. Jei nuolat jaučiate šaltį, sušilti gali tekti susisupus į antklodę, pridėjus drabužių sluoksnių arba padidinus šilumą. Taip pat svarbu šalinti pagrindines priežastis, pavyzdžiui, miego trūkumą, mitybos trūkumą, stresą ar dehidrataciją. Fizinė veikla, pavyzdžiui, vaikščiojimas, joga ir tempimas, gali padėti pagerinti kraujotaką ir sušilti.

Pagrindinių ligų gydymas:

  • Anemija: Gali prireikti geležies papildų, mitybos pokyčių, o sunkiais atvejais – kraujo perpylimo.
  • Hipotirozė: Gydymas paprastai apima skydliaukės hormonų pakeitimo terapiją, vaistų vartojimą.
  • Aterosklerozė: Šią ligą galima gydyti pakeitus gyvenimo būdą ir galbūt atlikus operaciją.
  • Raynaud liga: Šios ligos gydymas apima taisykles, kurios nurodo, kad reikia būti šiltai ir mažinti stresą.
  • Diabetas: Svarbiausia yra kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje laikantis dietos, mankštinantis ir galbūt vartojant vaistus.
  • Nervinė anoreksija: Tai reikalauja profesionalaus gydymo, apimančio terapiją ir mitybos priežiūrą. Tai daug problemų sukelianti liga.
  • Mažas kūno svoris: Mitybos specialistas gali padėti parengti planą, kaip sveikai priaugti svorio.
  • B12 trūkumas: Jį galima pašalinti pakeitus mitybą arba vartojant maisto papildus.
  • Vaistų vartojimo komplikacijos: Gali prireikti konsultacijos su gydytoju dėl vaistų koregavimo ar keitimo.
  • Dehidratacija: Rehidratacijos strategijos: gerti vandenį ir elektrolitų turinčius sportinius gėrimus.

Kada kreiptis į gydytoją? Jei šalčio netoleravimas išlieka nepaisant pastangų jį sušvelninti arba jei kartu pasireiškia tokie simptomai kaip dilgčiojimas, didelis nuovargis, nepaaiškinamas svorio kritimas arba diabeto, hipotirozės ar anemijos simptomai, patartina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą. Esant tokiems simptomams kaip odos tirpimas ar pulsuojantis galūnių skausmas, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Nors šalčio pojūtis daugeliui žmonių gali būti gerybinė ir nekenksminga būklė, nuolatiniai ar stiprūs šalčio pojūčiai, ypač kartu su kitais simptomais, gali reikšti pagrindines sveikatos problemas. Staigūs pasikeitimai tokiuose įpročiuose turėtų išduoti, kad kažkas pasikeitė ir su jūsų organizmu. Labai svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistais, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir paskirtas tinkamas gydymas, jei iškyla rimtesnių problemų.