„Pusiaukelės namai“: skandalų lydimas atidarymas, nepaisant įstatymų ir visuomenės pasipriešinimo
Turbūt visi gerai atsimenam Šakių k. (kažkodėl prikabinto Domeikavos kaimui) skandalais apipinto atviro tipo bausmės atlikimo vietos, arba paprasčiau – „kalėjimo“, atidarymą 2023 metų gruodį. Jis buvo atidaromas pažeidžiant visus įmanomus tuo metu galiojusius įstatymus, moralės normas ir mažamečių interesus. Per visą Lietuvą nuskambėjo Domeikavos k., Šakių k., Kauno m. Sargėnų rajono gyventojų pasipriešinimas. Buvo rengti protestai, kurie atkreipė visos Lietuvos dėmesį. Susivieniję žmonės sugebėjo išsikviesti tuometinę teisingumo ministrę E. Dobrovolską, tačiau buldozeris – Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis finansuojamos programos „Teisingumas ir vidaus reikalai“ projektas „Lietuvos bausmių vykdymo sistemos kokybės gerinimas“ – nesustojo, ir „Pusiaukelės namai“ buvo atidaryti.
Tokie pat namai buvo atidaryti ir Vilniuje, Marijampolėje, Šiauliuose, Tauragėje, Alytuje, Panevėžyje, Plungėje. Tačiau Kaunas yra ypatingai mylimas teisingumo ministerijos, nes atvirų kalėjimų dabar turi net du: Pravieniškėse ir Šakių k.
Labai trumpai priminsiu Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 35 str., kuris galioja nuo 2024-07-18:
…nuteistieji turi teisę turėti su savimi pinigų, kitų vertingų daiktų, be apribojimo jais naudotis; be apribojimų pasimatyti su kitais asmenimis…, gauti perduodamų daiktų,… turėti telefoną…, naudotis interneto ryšiu; nuo atsikėlimo momento iki miego laisvai vaikščioti nustatytoje teritorijoje; … pareigūnui leidus iki 14 valandų išvykti iš bausmės atlikimo vietos; … kartą per savaitę iki dviejų parų ne darbo metu parvykti į LR teritorijoje esančius namus ar aplankyti… artimuosius; … kasmetinių atostogų metu parvykti į LR teritorijoje esančius namus ar aplankyti… artimuosius; … likusius tris mėnesius iki bausmės atlikimo pabaigos šią bausmę atlikti LR teritorijoje esančiuose namuose.
Kur iš tikrųjų laiką leidžia nuteistieji?
Atviro tipo bausmių atlikimo vietos atidaromos apeinant įstatymus (juk teisingumo ministerija aukščiau įstatymų): Šakių k. jos atidarytos rekonstruotame administraciniame pastate, kurio adresu 2017 m. buvo išimtas dar vienas statybos leidimas – „Svečių namų paskirties pastatui su gyvenamosios paskirties patalpomis“. Toks viešbutukas turėtų būti labai paklausus tarp ekstremalių pojūčių mėgėjų, ypač užsieniečių – „nepamirštama nakvynė kalėjimo teritorijoje, subalansuoti pusryčiai įskaičiuoti“. Administracinio pastato paskirtis stebuklingu greituoju būdu buvo pakeista jau veikiant Pusiaukelės namams. Šie namai yra puikioj kažkam lokacinėj vietoj: mokykla – 300 m atstumu, darželis – 200 m, darbovietė daliai nuteistųjų – UAB „IKI Lietuva“ parduotuvė 200 m. (UAB „IKI Lietuva“ pradėjo darbinti įkalintuosius nuo 2021 m.).
Panagrinėkime. Visos atviro tipo bausmių atlikimo vietos tendencingai atidaromos šalia ugdymo įstaigų. Šiauliuose – 600 m nuo akademijos ir darželio. Marijampolėje – 800 m nuo gimnazijos ir pradinės mokyklos. Plungėje – 480 m nuo pagrindinės mokyklos. Panevėžyje – 240 m nuo vaikų darželio, 200 m nuo progimnazijos ir 300 m nuo gimnazijos. Tauragėje, taip pat administraciniame pastate – 1000 m nuo pagrindinės mokyklos ir 1300 m nuo gimnazijos. Vilniuje – 550 m ir 500 m nuo darželių.
Nuteistieji turi teisę į resocializaciją, tačiau jų bausmių atlikimo vietos turi būti kruopščiai parenkamos
Visi sutinkame, kad nuteistieji turi teisę į resocializaciją, tačiau jų bausmių atlikimo vietos turi būti kruopščiai parenkamos, atliekant tyrimus, vertinimus ir viešinimus. Procedūros turi būti tokios pat, kaip ir bet kurio kito visuomenei svarbaus objekto steigimo. Dabar formuojasi įspūdis, kad tai buvo skuboti sprendimai vietos parinkimui, siekiant spėti įsisavinti finansavimą pagal Norvegijos finansinio mechanizmo programą Nr. LT14 „Pataisos, įskaitant bausmes be įkalinimo“, tiesiog aklai negalvojant apie pasekmes.
O gal tai buvo apgalvoti sprendimai priartinti kalinius prie vaikų? Jei taip, tai kokiu tikslu?