
JAV Valstybės sekretorius M. Rubio pasakė aiškiai, kad Ukrainoje vyksta proxy karas tarp Amerikos ir Rusijos, o Ukraina yra tiesiog kovos laukas
Natūralu, kad šis pasakymas sudavė didžiulį smūgį sektos „mus puola“ įkūrėjams bei visiems „kartu iki peremogos“ idėjos nešiotojams ir platintojams. Ir ką dabar daryti su ta žlungančia idėja, kurios pagalba buvo galima sočiai pasimaitinti iš USAID delno ir užpildyti asmeninio reikšmingumo vakuumus? Na, galima tiesiog ją vis dar maitinti: taškant valstybės pinigus, kuriant naujus „mus puola“ sektos įstatus ar dar labiau susidorojant su tais, kurie nebenori būti tos sektos nariais. Beje, minėtos sektos veiksmus puikiai paaiškina taip vadinama „nustipusio arklio“ teorija. Štai ji:
„Mirusio arklio teorija“ – tai satyrinė metafora, iliustruojanti, kaip kai kurie asmenys, institucijos ar valstybės sprendžia akivaizdžias, neišsprendžiamas problemas
Užuot pripažinę tikrovę, jie stengiasi pateisinti savo veiksmus. Pagrindinė mintis paprasta: jei supranti, kad joji ant negyvo arklio, protingiausia būtų nulipti nuo jo ir judėti toliau. Tačiau praktikoje dažnai nutinka priešingai. Užuot palikę negyvą arklį, žmonės imasi tokių veiksmų:
– Perka naują balną žirgui. – pagerina žirgo mitybą, nors jis ir negyvas.
– Pakeičia raitelį, užuot sprendę tikrąją problemą.
– Atleidžia žirgo prižiūrėtoją ir samdo naują, tikėdamiesi kitokio rezultato.
– Rengia susitikimus, kuriuose būtų aptariami būdai, kaip padidinti negyvo žirgo greitį.
– Kuria komitetus ar darbo grupes, siekiant ištirti negyvo arklio problemą visais aspektais. Šios grupės dirba mėnesius, rengia ataskaitas ir galiausiai prieina prie akivaizdžios išvados: arklys negyvas.
– Pateisina pastangas lyginant arklį su kitais panašiais negyvais arkliais ir daryti išvadą, kad problema – treniruočių trūkumas.
– Siūlo žirgo mokymo programas, o tai reiškia, kad reikia didinti biudžetą.
– Naujai apibrėžia sąvoką „miręs”, kad įtikintų save, jog žirgas vis dar turi potencialo.
Pamoka
Ši teorija parodo, kad daugelis žmonių ir organizacijų mieliau neigia realybę, eikvodami laiką, išteklius ir pastangas neveiksmingiems sprendimams, užuot pripažinę problemą iš pat pradžių ir priėmę išmintingesnius ir veiksmingesnius sprendimus”.
Taigi, sektos “mus puola” nariams belieka tik palinkėti “gero tampymo”. Čia aš apie tą nustipusį arklį.