
Į protestus Izraelyje susirinko tūkstantinės minios
Dešimtys tūkstančių žmonių antradienį ir trečiadienį užplūdo Jeruzalės gatves, reikšdami pasipiktinimą Izraelio premjero Benjamino Netanyahu priimtais sprendimais atleisti „Shin Bet“ saugumo tarnybos vadovą Roneną Barą ir atnaujinti karinius veiksmus Gazoje. Protestų banga prasidėjo Tel Avivo centre esančioje Habimos aikštėje, kur antradienio vakarą susirinko apie 40 tūkstančių demonstrantų. Protesto akcijai vadovavo buvę aukšto rango saugumo pareigūnai iš organizacijos „Protective Wall for Israel“, vienijančios 169 buvusius kariuomenės, policijos, „Mossad“ ir „Shin Bet“ pareigūnus[1].
Anksti trečiadienio rytą protestai iš Tel Avivo persikėlė į Jeruzalę. Demonstrantai blokavo pagrindinį greitkelį, vedantį į sostinę, o minia pajudėjo link B. Netanyahu rezidencijos Aza gatvėje, reikalaudama nedelsiant sustabdyti tarnybų vadovų atleidimus ir išlaisvinti Gazos ruože vis dar laikomus 59 įkaitus. Protestuotojai nešė transparantus su užrašais „Gana griovimo vyriausybei“ ir skandavo primindami tragišką piloto Rono Arado likimą, kuris nuo 1986 m. laikomas dingusiu Libane[2].
Demonstrantams kalbėjo protestų lyderė Shikma Bressler, pareiškusi:
„Metas nutraukti šią beprotybę, kol dar turime ką gelbėti ir kol dar turime šalį.“
Ji taip pat viešai pridūrė, kad „asmuo, kuriam iškelta byla, neatleidžia tyrėjų. Vengiantys karinės tarnybos nesiunčia kitų žmonių vaikų į karą. Žydai nepalieka brolių Gazoje.“
Protestus aktyviai palaikė ir opozicijos lyderis Yairas Lapidas, kuris paragino gyventojus eiti į gatves ir teigė, jog B. Netanyahu vyriausybė yra „neteisėta ir griaunanti šalį iš vidaus“.
Protestuotojų reikalavimai: įkaitų išlaisvinimas, karo Gazoje stabdymas ir demokratijos išsaugojimas
Pagrindiniai protestuotojų reikalavimai buvo susiję su B. Netanyahu vyriausybės sprendimais, keliančiais pavojų šalies demokratijai bei nacionaliniam saugumui. Ypač daug kritikos sulaukė ketinimas atleisti „Shin Bet“ vadovą Roneną Barą, kuris vadovauja itin jautriam „Qatargate“ tyrimui dėl galimų ryšių tarp premjero kabineto ir Kataro. Šį žingsnį protestuotojai įvardijo kaip „tiesioginį išpuolį prieš demokratiją“, kuriuo premjeras siekia apsaugoti savo politinę poziciją.
Protestuotojų gretose buvo žmonių, tiesiogiai nukentėjusių nuo spalio 7-osios išpuolio, kai „Hamas“ pagrobė dešimtis Izraelio piliečių. Vienas jų – Tomeras, Eškolo regiono mokyklos auklėtinis, pabrėžė, kad buvo pagrobti net 102 jo bendruomenės nariai.
„Atvykau į Jeruzalę paraginti lyderius atlikti tai, kas yra elementaru – sugrąžinti įkaitus namo,“ – kalbėjo jis miniai prie Kneseto.
Kartu su įkaitų išlaisvinimo reikalavimais daugelis demonstrantų ragino sustabdyti atnaujintus karinius veiksmus Gazos ruože. Protestuotojai įtarė, jog vyriausybė atnaujino konfliktą dėl politinių motyvų, o ne dėl realios būtinybės.
„Tai yra politinis žaidimas, kuriame įkaitais tampa mūsų piliečiai,“ – teigė protestų metu pasisakę kariai-rezervistai, reikalaujantys aiškių ribų savo tarnybai, kol nebus išspręstas įkaitų klausimas.
Įvyko susirėmimai su policija, neišvengta smurtinių incidentų gatvėse
Trečiadienio protestai Jeruzalėje netrukus peraugo į susirėmimus ir smurtinius incidentus. Demonstrantai Aza gatvėje prie B. Netanyahu rezidencijos uždegė laužus, o policija, siekdama išsklaidyti minią, prieš protestuotojus panaudojo vandens patrankas. Policijos pareigūnai pranešė, jog buvo sulaikyti mažiausiai 12 žmonių, tarp kurių ir asmuo, grasinęs ginklu susirinkusiems protestuotojams.
Vienas rimčiausių incidentų įvyko, kai 27 metų protestuotojas Odedas Rotemas buvo sužeistas, į jį tyčia įsirėžus taksi vairuotojui. Įvykį opozicijos lyderis Yairas Golanas nedelsdamas pavadino „teroristiniu išpuoliu“, kaltindamas B. Netanyahu vyriausybę neapykantos kurstymu, kuris tiesiogiai išprovokavo šį smurtinį veiksmą.
„Kai ministrai ir jų lyderis elgiasi kaip banditai, jie išlaisvina smurtą prieš civilius,“ – viešai pareiškė Y. Golanas.
Protestų metu vyko ir emociniai susirėmimai tarp demonstrantų ir politikų. Nacionalinės vienybės partijos vadovas Benny Gantzas buvo apkaltintas išdavyste, jam teko ginčytis su protestuotojais prie Kneseto. Policijos pareigūnai taip pat sulaukė kritikos dėl pernelyg griežto elgesio, ypač po incidento, kai opozicinės partijos parlamentaras Giladas Karivas buvo jėga pašalintas nuo protesto vietos.
Protestuotojus Izraelyje palaikė ir akademinė bendruomenė
Protestai sulaukė plataus palaikymo akademinėje bendruomenėje. Tel Avivo universiteto akademinis personalas trečiadienį dviem valandoms sustabdė paskaitas. Solidarumą išreiškė ir kitos aukštojo mokslo institucijos, tarp jų Haifos Techniono institutas bei Herzlijos hebrajų gimnazija, oficialiai prisijungusios prie protestų akcijų.
Švietimo įstaigų vadovai aiškiai išsakė poziciją, jog šie protestai yra demokratijos ir teisės viršenybės gynimo klausimas. Protestų bangą palaikė tiek dėstytojai, tiek studentai, pabrėždami, kad šalyje vykstantys politiniai sprendimai kelia realią grėsmę Izraelio demokratinei santvarkai.
Nepaisant milžiniško visuomenės spaudimo, kol kas nėra aišku, kada Izraelio vyriausybė balsuos dėl Roneno Baro atleidimo iš pareigų. Protestų organizatoriai tvirtina, jog jie nesitrauks, kol vyriausybė neatsakys į jų pagrindinius reikalavimus.