
Baltieji rūmai tikina svarstantys apie sankcijų Rusijai nutraukimą
D. Trumpui norint atnaujinti draugystę ir užbaigtį karą Ukrainoje, JAV kuria planą, kuriuos galėtų nutraukti sankcijas įvestas Rusijai, teigia „Reuters“ kalbintas JAV pareigūnas ir kitas su situacija susipažinęs asmuo. Baltieji rūmai paprašė valstybės ir iždo departamentų sudaryti sankcijų, kurios galėtų būti panaikintos, sąrašą[1].
Jį JAV pareigūnai gali netrukus aptarti su Rusijos atstovais. Tai yra nuolatinių pastangų gerinti diplomatinius ir ekonominius santykius su Rusija dalis, teigė šaltiniai. Pasiūlyme numatyta sušvelninti sankcijas tam tikriems subjektams ir asmenims, pavyzdžiui, Rusijos oligarchams.
Naujausias Baltųjų rūmų prašymas pateikti šį pasiūlymą rodo D. Trumpo norą mažinti sankcijas mainais į galimą susitarimą su Rusija. Šias sankcijas įvedė J. Bideno administracija, kartu su kitomis šalimis, kaip atsaką Rusijos agresijai Ukrainoje.
Neaišku, ko JAV galėtų prašyti mainais už bet kokių sankcijų panaikinimą. Baltieji rūmai, Valstybės departamentas, Iždo departamentas ir Rusijos ambasada Vašingtone kol kas neatsakė į prašymus pateikti komentarus.
D. Trumpas gelbsti santykius su Rusija
Praėjusiais metais Kremlius JAV ir Rusijos santykius apibūdino kaip „žemiau nulio“, kai JAV prezidentas Joe Bidenas rėmė Ukrainą karine pagalba ir įvedė griežtas sankcijas Rusijai po invazijos į Ukrainą 2022 m. Tačiau D. Trumpas, kuris pažadėjo greitai užbaigti karą, pakeitė JAV politiką ir pradėjo derybas su Maskva. Jau vasario 12 d. jis paskambino Vladimirui Putinui, o po to įvyko JAV ir Rusijos pareigūnų susitikimai Saudo Arabijoje ir Turkijoje.
Sausio mėnesį, tik įžengęs į Baltuosius rūmus, D. Trumpas grasino padidinti sankcijas Rusijai, jei V. Putinas nesutiks derėtis. Tačiau pastaruoju metu D. Trumpo administracijos pareigūnai pripažino galimybę sušvelninti sankcijas Maskvai. JAV prezidentas užsimojo nutraukti karą Ukrainoje tiesioginėmis derybomis su Rusija[2].
Praėjusį mėnesį iždo sekretorius Scottas Bessentas „Bloomberg“ sakė, kad Rusijai gali būti taikomos ekonominės lengvatos, priklausomai nuo to, kaip ji artimiausiomis savaitėmis pradės derybas. D. Trumpas praėjusią savaitę taip pat minėjo, kad sankcijos Rusijai gali būti sušvelnintos „tam tikru momentu“.
Pasak JAV šaltinių, Baltieji rūmai paprašė valstybės ir iždo pareigūnų parengti galimo sankcijų sušvelninimo plano projektą prieš tai, kai D. Trumpas praėjusią savaitę pratęsė nepaprastąją padėtį dėl situacijos Ukrainoje. Nepaprastosios padėties sankcijos nukreiptos prieš tam tikrą turtą ir asmenis, susijusius su Rusijos karu.
Šios dar prezidento Baracko Obamos administracijos įvestos priemonės galioja nuo 2014 m. kovo, kai Rusija aneksavo Krymą. Vėliau sancijų paketai buvo griežtinami kartu su ES. Kol kas neaišku, kokias Rusijai taikomas sankcijas D. Trumpo administracija panaikins pirmiausia.
JAV ir kitos Vakarų šalys dėl karo Ukrainoje Rusijai įvedė sankcijų paketus atsikromis bangomis. Nuo 2022 m., kai įsiveržė į Ukrainą, Rusijai pavyko sukurti karo laikų ekonomiką, padidinus karines išlaidas ir pramonės gamybą. Tačiau ekspertai teigia, kad Rusijos ekonomika tebėra pažeidžiama ir jai skubiai reikia palengvinti Vakarų sankcijas.
Rusija sako, kad sankcijų panaikinimas yra „reikalinga“ sąlyga ryšiams normalizuoti
D. Trumpas galėtų išleisti įsaką, kuriuo pradėtų kai kurių sankcijų sušvelninimo procesą, tačiau jam taip pat reikėtų prašyti Kongreso pritarimo panaikinti priemones konkretiems subjektams, paaiškino advokatų kontoros „Morrison Foerster“ partneris, buvęs Iždo departamento Užsienio turto kontrolės biuro vadovas Johnas Smithas.
Antradienį Rusija pareiškė, kad bet kokiam santykių su Jungtinėmis Valstijomis normalizavimui reikėtų panaikinti Maskvai taikomas sankcijas. Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas atsakė į klausimą apie „Reuters“ pranešimą, kuriame teigiama, kad Jungtinės Valstijos rengia planą, pagal kurį Rusijai gali būti sušvelnintos sankcijos[3].
„Tikriausiai dar per anksti ką nors sakyti. Jokių oficialių pareiškimų negirdėjome, bet bet kuriuo atveju mūsų požiūris į sankcijas yra gerai žinomas, laikome jas neteisėtomis“, sakė D. Peskovas. „Ir, žinoma, jei kalbame apie dvišalių santykių normalizavimą, juos reikia išvaduoti nuo šios neigiamos vadinamųjų sankcijų naštos.“
Rusija išreiškė atvirumą ekonominiam bendradarbiavimui su JAV, o Kremlius praėjusią savaitę pareiškė, kad turi didelių retųjų žemės metalų telkinių ir domisi sandoriais dėl jų plėtojimo, ypač po to, kai V. Putinas pasiūlė bendradarbiavimo su JAV galimybę. Bet kokiam oficialiam ekonominiam susitarimui su Maskva greičiausiai reikėtų, kad JAV sušvelnintų sankcijas.
D. Trumpas siekė sudaryti naudingųjų iškasenų sandorį su Ukraina, kurioje gausu ličio ir retųjų žemių iškasenų, kaip kompensaciją už milijardų dolerių JAV pagalbą. Tačiau po penktadienį įvykusio įtempto D. Trumpo ir V. Zelenskio susitikimo Ovaliajame kabinete susitarimas nebuvo pasiektas. Santykiai galima nepataisomai pašlijo, o D. Trumpo siekis draugiškai bendradarbiauti su Rusija, padėtį tik gadina.