Suprasti akimirksniu
  • Amerikoje sparčiai auga naujų COVID-19 atvejų skaičius
  • Lenkijoje gali būti grąžinamos kaukės
  • Lietuvoje situacija išlieka stabili
Šaltiniai
COVID-19
JAV vėl pradedama COVID-19 atvejų registracija. Mufid Mahnun/Unsplash nuotrauka

Amerikoje sparčiai auga naujų COVID-19 atvejų skaičius

Pastaruoju metu pranešama, kad Jungtinėse Valstijose sparčiai auga COVID-19 susirgimų skaičius. Reaguojant į tai, šalies ligoninės netrukus privalės pranešti apie hospitalizaciją, susijusią su koronavirusu. Taip bus atkurtas anksčiau šiais metais panaikintas įpareigojimas[1]. Naujosios taisyklės turi įsigalioti lapkričio 1 d.

Ligoninių kaupiami duomenys apie COVID-19 buvo įprasta praktika pačiame pandemijos pike, bet gegužės 1 d. šie pranešimai tapo savanoriški. Toliau duomenis skelbti nusprendė tik 33 proc. JAV ligoninių. Tačiau nuo lapkričio 1 d. ligoninės vėl privalės rinkti ir skelbti šiuos duomenis.

Medicinos ir medicinos paslaugų centras (CMS) prie JAV Sveikatos apsaugos ministerijos skelbia, kad informacija, kurią reikalaujama pateikti, apima patvirtintus kvėpavimo takų ligų, įskaitant COVID-19, gripo ir RSV, atvejus tarp hospitalizuotų pacientų, taip pat ligoninių lovų užimtumą ir ligoninių pajėgumą, ribotą demografinę informaciją apie pacientus, įskaitant amžių.

CMS siūlo informaciją atnaujinti kas savaitę, tačiau galutinį sprendimą dėl tikslaus informacijos atnaujinimo dažnumo priims sveikatos departamentas.

Tokios permainos vyksta tuo metu, kai JAV yra pačiame COVID-19 vasaros bangos plitimo įkarštyje. Vos per vieną savaitę užregistruota beveik 178 000 naujų susirgimų ir daugiau kaip 1 000 mirties atvejų.

Šiais metais JAV jau užregistruota daugiau kaip 4,9 mln. koronaviruso susirgimo atvejų, dėl kurių mažiausiai 348 034 asmenys buvo hospitalizuoti ir 38 563 asmenys mirė.

Tačiau dalis ekspertų ramina ir teigia, kad priežasties panikuoti kol kas nėra. Teigiama, kad per metus fiksuojamos dvi susirgimų koronavirusu bangos: viena vasarą ir kita žiemą. Vasaros banga paprastai būna šiek tiek mažesnė, o žiemos yra didesnė, trunka ilgiau[2]. Šių metų vasaros susirgimų banga vis dar mažesnė nei bet kuri žiemos banga.

Dabartinis sergamumas veikiau yra siejamas su naujais COVID-19 variantais. Amerikos infekcinių ligų draugijos duomenimis, šią vasarą vyraujančios atmainos yra KP.3.1.1, sudaranti 27,8 proc. JAV atvejų, ir KP.3, sudaranti 20,1 proc. atvejų. Šie variantai išsivystė iš Omicron atmainos. Jie nėra labiau mirtini ar pavojingi nei ankstesnieji, tačiau yra labiau užkrečiami.

JAV fiksuojama COVID-19 vasaros banga. Anastasia Chepins/Unsplash nuotrauka
JAV fiksuojama COVID-19 vasaros banga. Anastasia Chepins/Unsplash nuotrauka

Lenkijoje gali būti grąžinamos kaukės

Kaimyninėje Lenkijoje COVID-19 infekcijos atvejų skaičius taip pat auga. Didėjant pacientų, hospitalizuotų dėl sunkių viruso atvejų, skaičiui, teigiama, kad šalyje netrukus bus parengtas bendras pareiškimas dėl kaukių grąžinimo valstybinėms įstaigoms ir institucijoms[3].

Nors infekcijų pikas prognozuojamas spalio viduryje, Lenkijoje jau dabar daugėja pranešimų apie mirties atvejus, susijusius su COVID-19. Vis dėlto, pabrėžiama, kad mirę pacientai įprastai turi šalutinių sveikatos problemų, turinčių įtakos koronaviruso gydymui ir galimybei pasveikti. Taip pat išskiriami ir vyresnio amžiaus žmonės.

Atsižvelgiant į tai, Lenkijos vyriausiasis sanitarijos inspektorius teigia, kad siekiant užkirsti kelią COVID-19, gripo ir RSV plitimui, visuomenei vėl būtina rekomenduoti dėvėti kaukes ir kruopščiau laikytis rankų higienos bei vėl imtis aktyvios paviršių, ypač viešose vietose, dezinfekcijos. Sanitarijos tarnybos taip pat primygtinai skatins atlikti tyrimus dėl koronaviruso, kad būtų galima greitai nustatyti infekcijas ir užkirsti kelią tolesniam plitimui.

Nuo liepos pradžios Lenkijos sveikatos apsaugos ministerija kasdien teikė pranešimus apie padažnėjusius infekcijos atvejus. Liepos pabaigoje per dieną buvo užregistruojama apie 200 atvejų, o rugpjūtį jų skaičius išaugo iki 820. Šie skaičiai apima tik ligoninėse ir gydytojų paskirtus tyrimus, privačiai atliktų tyrimų rezultatai neregistruojami.

Panaši situacija pastebima ir Kanadoje. Padidėjęs ūmių kvėpavimo takų infekcijų, įskaitant COVID-19 ar gripą, skaičius paskatino Kanberos sveikatos tarnybą įvesti laikinas infekcijų kontrolės priemones viešosiose ligoninėse, sveikatos centruose ir pasivaikščiojimo klinikose. Kanadoje visuomenės sveikatos priežiūros įstaigose taikomos infekcijų kontrolės priemonės apima nurodymą klinikinėse ir viešose patalpose dėvėti kaukes, vienam pacientui vienu metu leidžiama ne daugiau kaip du lankytojai, taip pat pacientams vėl atliekami PGR tyrimai.

Vėl kalbama apie kaukių dėvėjimą. Chris Greene/Unsplash nuotrauka
Vėl kalbama apie kaukių dėvėjimą. Chris Greene/Unsplash nuotrauka

Lietuvoje situacija išlieka stabili

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) skelbia, kad Lietuvoje šių metų vasarą koronaviruso infekcijos atvejų fiksuota daugiau nei pernai, tačiau situacija liko stabili ir valdoma.

Naujų koronaviruso atvejų skaičius Lietuvoje pradėjo didėti nuo liepos mėnesio. NVSC duomenimis, šis skaičius nuo 267 atvejų išaugo iki 1377 atvejų per savaitę. Pastarasis susirgimų skaičius fiksuotas 33-iąją metų savaitę – rugpjūčio 12–18 dienomis. 

„Europos ligų ir prevencijos centro (ECDC) 32 savaitės duomenimis, COVID-19 viruso aktyvumo didėjimas prasidėjo maždaug 6 savaitėmis anksčiau nei 2023 m. vasarą, tačiau tendencijos yra panašios. (...) Lietuvoje taip pat stebimas COVID-19 ligos atvejų didėjimas, kuris registruotas 4 savaitėmis ankščiau nei 2023 m. Taigi Lietuvoje stebima panaši situacija kaip ir Europoje“, – teigė NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Greta Gargasienė. 

Pasak NVSC, šiuo metu šalyje vyrauja COVID-19 viruso Omicron variantas ir jo subvariantai, vadinami „FLiRT“. Siekiant išvengti užsikrėtimo tikimybės ir išlikti sveikiems, NVSC gyventojams primena, kad susibūrimuose derėti nepamiršti užkrečiamųjų ligų prevencijos priemonių, tai yra dažniau plauti rankas ir jas dezinfekuoti, taip pat laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, o pajutus peršalimą ar panašius simptomus likti namuose.