JAV teisėjui, stabdžiusiam Venesuelos nusikaltėlių deportacijas, siūloma apkalta

PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Prieš D. Trump sprendimą pasisakęs teisėjas sukėlė nepasitenkinimą. Koliažas

Nepaisant teismo nutarties, su Venesuelos gauja susiję asmenys buvo išskraidinti į Salvadorą

Po to, kai Obamos paskirtas teisėjas Jamesas Boasbergas šeštadienį paskelbe nutartį, sustabdančią greitą prezidento Donaldo Trumpo Venesuelos nusikaltėlių deportaciją, Teksaso respublikonų atstovas Brandonas Gillas paskelbė apie planus pateikti apkaltos pasiūlymą, siekiant pašalinti teisėją.

B. Gillas paskelbė šią žinią „X“ platformoje (buvusioje „Twitter“), pažymėdamas, kad jis pateiks savo pasiūlymą šią savaitę. Vėlesniame Elono Musko įraše socialiniame tinkle, verslininkas ir D. Trumpo patarėjas atsakė paprastai: „Būtina“.

„Patys blogiausi teisėjai, kurie nuolat pažeidžia įstatymus, turėtų bent jau būti apsvarstyti dėl galimo apkaltos balsavimo, nesvarbu, ar tas balsavimas pasiseks, ar ne“, pridūrė E. Muskas atskirame įraše pirmadienį.

Teisėjo J. E. Boasbergo sprendimas — privatus interesas prieš tautos saugumą

Respublikonai ėmė kritikuoti J. Boasbergą po to, kai jis paskelbė 14 dienų trukmės laikinąją teismo nutartį, kuri sustabdo prezidento D. Trumpo administracijos bandymą deportuoti smurtinius Venesuelos nusikaltėlius, į JAV patekusius neteisėtai, remiantis prieš šimtmečius priimtu Užsieniečių priešų įstatymu.

Paskutinį kartą šis įstatymas buvo panaudotas Antrojo pasaulinio karo metu. Jis buvo priimtas 1798 metais, prieš galimą karą su Prancūzija, kai kilo baimė, kad imigrantai galėtų simpatizuoti su prancūzais. Įstatymas suteikia prezidentui plačius įgaliojimus kalinti ar deportuoti nesusituokusius asmenis karo metu.

„Dar viena diena, dar vienas teisėjas, kuris vienpusiškai sprendžia apie poltiką svarbią visai šaliai. Šį kartą naudingą užsienio nusikaltėlių gaujoms“, savo įraše „X“ rašė senatorius Chuckas Grassley, Senato Teisminės komisijos pirmininkas. „Jei Aukščiausiasis Teismas arba Kongresas nespręs šios situacijos, mes judame link konstitucinės krizės. Senato Teisminė komisija imsis veiksmų.“

J. Boasbergo sprendimas buvo priimtas atsakant į Amerikoje veikiančios Civilinių teisių sąjungos (ACLU) ir kairiųjų teisinių organizacijų „Democracy Forward“ pateiktą ieškinį. Ieškinyje teigiama, kad D. Trumpo ketinimas naudoti savo „karo įgaliojimus“ deportuoti pavojingus imigrantus buvo neteisėtas, nes JAV šiuo metu nėra „paskelbtame kare“.

Ieškinys buvo pateiktas po to, kai šeštadienį D. Trumpas pasirašė dekretą, kuriame teigiama, kad nusikaltėliai iš Venesuelos, galimai priklausantys „Tren de Aragua“ (TdA) gaujai, „vykdo neteisėtą karą ir imasi priešiškų veiksmų prieš Jungtines Valstijas“. Praėjusį mėnesį D. Trumpas nusprendė paskelbti kelius Meksikos narkotikų kartelius, įskaitant TdA, kaip „Užsienio teroristines organizacijas (FTO)“.

Teisėjas per posėdį kritikavo ir Teisingumo departamentą ir JAV prezidentą. Ekrano nuotrauka

J. Boasbergo kritika išreikšta ir Teisingumo departamentui

Advokatas, palaikantis MAGA judėjimą, paragino Kongreso narius leisti balsavimą dėl apkaltos federaliniam teisėjui. Judėjimas palaikė pasiūlymą ir laukia Teisingumo departamento reakcijos.

J. Boasbergas pirmadienį griežtai kritikavo Teisingumo departamentą įtemptame posėdyje dėl prezidento deportacijos įsakymų. Šis posėdis įvyko po D. Trumpo administracijos sprendimo ignoruoti teisėjo J. Boasbergo šeštadienį paskelbtą nutartį, kuri laikinai sustabdo Venesuelos piliečių deportacijas.

Teisėjas aiškiai nurodė administracijai apsukti bet kokius pakilusius lėktuvus, tačiau administracija vis tiek tęsė deportacijas, teigdama, kad skrydžiai vyko virš tarptautinių vandenų.

Teisėjas taip pat pasisakė reikšdamas kritiką ir Teisingumo departamentui, klausdamas: „Kodėl šiandien atvykote be atsakymų apie tai, kodėl negalite atskleisti detalių?“ ir pridūrė: „Kai nurodžiau, kad lėktuvas turi apsisukti, ar tai gali būti ignoruojama?“ Kitą įtemptą akimirką teisėjas paklausė: „Ar ne geriau būtų grąžinti lėktuvus į Jungtines Valstijas ir išsiaiškinti, ką daryti, nei sakyti: Mums nerūpi, darysime, ką norime?“