Pirola atmaina dažniau aptinkama tarp pasiskiepijusių asmenų
Kurį laiką nuslūgus koronaviruso pavojui, vėl skalambijama pavojaus varpais dėl naujosios COVID-19 atmainos, pramintos Pirola ir sukėlusios tikrą „vasaros piką“. JAV jau pavyko išsiaiškinti, kad naująja viruso forma dažniau užsikrečia žmonės, kurie jau pasiskiepijo nuo šios užkrečiamos kvėpavimo takų ligos.
Praėjusią savaitę JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) paskelbė, kad BA.2.86 viruso atmaina pasižymi dideliu mutacijų skaičiumi, o ja dažniau linkę užsikrėsti anksčiau nuo COVID-19 pasiskiepiję žmonės[4].
„BA.2.86 atmaina daugiau galimybių turi užsikrėsti žmonės, kurie jau anksčiau yra sirgę COVID-19 arba buvo skiepyti vakcinomis nuo koronaviruso“, – skelbia CDC.
Naujoji atmaina iš pradžių buvo aptikta Danijoje, Pietų Afrikoje, Izraelyje, JAV ir Jungtinėje Karalystėje.
Atsižvelgdama į augantį gyventojų sergamumą, Jungtinės Karalystės sveikatos apsaugos agentūra (UKHSA) nusprendė paspartinti vakcinacijos kampaniją su galimybe vakcinas įsigyti jau nuo rugsėjo 11 dienos[2].
D. Britanijoje baiminamasi dėl spartaus viruso plitimo
Vos išaušus rugsėjui Jungtinės Karalystės ekspertai įspėja, kad Pirola atmaina jau greitai gali tapti dominuojančia, kadangi per mėnesį užsikrėtusių ja skaičius esą padvigubėjo ir viršijo 90 tūkst.[3]
Mokslininkai baiminasi, kad ši atmaina gali būti atspari jau susiformavusiai imuninės sistemos apsaugai, todėl užsikrėtimų skaičius esą gali dar išaugti, o ypatingai turint omenyje tai, kad įsibėgėja šaltasis metų sezonas.
Tuo pačiu mokslininkai ramina, kad nėra pastebėta, jog Pirola keltų didesnę grėsmę žmogaus sveikatai nei prieš tai buvusios dešimtys COVID-19 atmainų, o kadangi ši atmaina esą pagal savo genetinius ypatumus panaši į Omikron, didžioji dalis britų neva yra „gerai apsaugoti nuo sunkių ligos formų“.
Remiantis „Daily Mail“ paskelbtu hospitalizacijų nuo COVID-19 grafiku D. Britanijoje nuo birželio mėnesio, akivaizdu, kad nuo liepos pradžios jų pradėjo daugėti ir pikas buvo pasiektas rugpjūčio pabaigoje.
Praėjusią savaitę už Jungtinės Karalystės sveikatos apsaugos sistemą atsakingi pareigūnai patvirtino, kad artėjant žiemai esą ketinama vėl išplėsti COVID-19 tyrimų apimtis ir stebėti bendruomenes.
Vis dėlto, kol kas ekspertai baiminasi spėlioti, ar Pirola gali sukelti naują didžiulę užsikrėtimų bangą, o tuo tarpu, ir naują pandemiją.
Tikima, kad turimo gyventojų imuniteto pakaks
JAV Ligų ir kontrolės centras (CDC) praneša, kad Pirola kelia didelį susirūpinimą dėl turimo didelio mutacijų skaičiaus, kas, lyginant su ankstesnėmis koronaviruso mutacijomis, gali padėti „apieiti“ visuomenės masinės vakcinacijos dėka įgytą imunitetą[4].
Visgi, kol kas nėra ištirta, koks šios atmainos poveikis imunitetui bus iš tikrųjų, o ir tikima, kad didžioji dalis JAV gyventojų, kurie skiepijosi nuo COVID-19 ir jau turi susiformavusį imunitetą prieš SARS-CoV-2, turi pakankamą kiekį antikūnų, leisiančių užtikrinti apsaugą nuo sunkios viruso formos.
BA.2.86 yra naujai nustatyta SARS-CoV-2 atmaina, turinti keletą papildomų mutacijų, lyginant su anksčiau plitusia Omikron atmaina.
„Konkrečiai, BA.2.86 genetinėje sekoje yra pokyčių, kurie sudaro daugiau kaip 30 aminorūgščių skirtumų, palyginti su BA.2, kuris 2022 m. pradžioje buvo dominuojanti Omikron linija“, – nurodo CDC.
Lietuvoje siūlomi skiepai nuo naujosios COVID-19 atmainos
Kol ekspertai nesutaria, kiek Pirola išties yra grėsminga, Lietuvoje jau nuo spalio bus siūlomos naujos vakcinos nuo koronaviruso subvariantų. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė pabrėžė, kad jau nuo dabar į šalies gydymo įstaigas esą pradėta išvežioti tiek gripo, tiek COVID-19 vakcina, pritaikyta naujoms viruos atmainoms[5].
Pasak D. Razmuvienės, vakcinas galės gauti ne tik rizikos grupėms priklausantys asmenys, o ir norintys pasiskiepyti sutaupys laiko, mat vieno vizito metu iškart galės gauti abi šias vakcinas.