- Lyčių lygybė pasiekė ir JAV karinį laivyną – pristatytas laivas su erdvėmis moterims
- Laive padidintas privatumas tualetuose ir miegamosiose patalpose
- Vidui – ypatingas dėmesys
- Povandeninės laivybos istorija
Lyčių lygybė pasiekė ir JAV karinį laivyną – pristatytas laivas su erdvėmis moterims
JAV karinis jūrų laivynas praėjusią savaitę pradėjo eksploatuoti naują povandeninį laivą – pirmąjį savo laivyno laivą, skirtą visiškai integruoti jūreivius vyrus ir moteris.[1]
„USS New Jersey“ yra greitoms atakoms skirtas Virdžinijos klasės povandeninis laivas, kurio įgula sudaro 135 karinio jūrų laivyno jūrininkai.
Laivas į vandenį buvo nuleistas per ceremoniją Earle jūrų laivyno uoste Midltaune, Naujajame Džersyje.
„Jūs naudojate sudėtingiausią platformą planetoje ir nuolatos siekiate tobulumo“, – ceremonijos metu sakė Naujojo Džersio komandoras. Styvas Heilas (Steve Halle), kreipdamasis į povandeninio laivo įgulą. – Esu nustebęs ir džiaugiuosi tuo, ką pasiekėme.“
„Mūsų išskirtinį profesionalumą sustiprina mūsų įgulos integracija ir įvairovė, – tęsė S. Heilas. – Mes viršijome visus pradinius lūkesčius kiekviename ir įveikėme visas mums iškilusias kliūtis.“
Laive padidintas privatumas tualetuose ir miegamosiose patalpose
Povandeninis laivas yra trečiasis JAV karinio jūrų laivyno laivas, pavadintas Naujojo Džersio valstijos vardu. Antrasis tokį pavadinimą buvo gavęs „USS New Jersey“ (BB-62) Ajovos klasės mūšio laivas. Jis dažnai buvo vadinama „Big J“. Minėtas laivas buvo aktyviai naudojamas Antrojo pasaulinio karo, Korėjos ir Vietnamo karo metu.
Kai 2010 m. karinis jūrų laivynas panaikino draudimą moterims plaukti povandeniniuose laivuose, susirūpinimas dėl per ankštų gyvenamųjų patalpų ir privatumo trūkumo privertė karinį jūrų laivyną modifikuoti povandeninius laivus ir įrengti atskiras prausykles.
„USS New Jersey“ nuo pat pradžių buvo sukurtas dviem lytims, pavyzdžiui, padidintas privatumas tualetuose ir miegamosiose patalpose, „NorthJersey.com“ sakė viceadmirolas Robertas Gaučeris (Robert Gaucher) Atlanto povandeninių pajėgų vadas. Prieiga prie viršutinių gultų ir viršutinių vožtuvų variklių taip pat buvo perdaryta atsižvelgiant į moterų ūgį, jų galimybes bei jėgą.
Vidui – ypatingas dėmesys
Atominiu varikliu varomas povandeninis laivas neoficialiai buvo pramintas „Jersey Girl“, o jo vidaus erdvės buvo papuoštos valstybę reprezentuojančiais plakatais ir posteriais, įskaitant gitarą su muzikanto Džono Bondžovio (Jono Bon Jovi) parašu, pranešė naujienų agentūra.
Branduoliniu varikliu varomas povandeninis laivas yra 377 pėdų (115 metrų) ilgio ir 34 pėdų (beveik 111 merų) skersmens. Jis gali pasinerti į didesnį nei 800 pėdų gylį ir plaukti didesniu nei 25 mazgų greičiu.
Povandeninės laivybos istorija
Povandeninio laivo taikymo karinėms reikmėms idėją pirmasis išreiškė Leonardo da Vinčis. Pirmąjį irklinį povandeninį laivą 1620 Londone pastatė olandas Kornelis Jakobšonas Drebelis. Kovai povandeninis laivas (garinis) pirmą kartą panaudotas 1864 per Jungtinių Amerikos Valstijų pilietinį karą.1884 Rusijoje inžinierius Stefanas Dževeckis pastatė povandeninį laivą, varomą elektros akumuliatorių. 19 a. pabaigoje sukonstruota povandeninių laivų su dvejopa jėgaine: benzininius ir dyzelinius variklius naudojo plaukti ant vandens, elektrinius – po vandeniu.
Per I pasaulinį karą kovai buvo naudojami povandeniniai laivai, kurie panirdavo iki 50 m, panirę plaukė iki 18 km/h greičiu ir po vandeniu nuplaukdavo iki 20 kilometrų.
Prieš II pasaulinį karą povandeninių laivų turėjo dauguma jūrinių valstybių: Didžioji Britanija – 58, Vokietija – 57, Jungtinės Amerikos Valstijos – 99, Prancūzija – 77, Italija – 105, Japonija – 56, SSRS – 211.
Povandeniniai laivai su branduolinėmis jėgainėmis pradėta statyti 20 a. 6 dešimtmetyje. Pirmasis povandeninis laivas Nautilus su branduoline jėgaine pastatytas 1954 Jungtinėse Amerikos Valstijose; buvo ginkluotas torpedomis, naudotas iki 1980. Povandeninis laivas „George Washington“ (naudotas 1959–85) ginkluotėje turėjo ir balistinių raketų.
21 a. pradžioje povandeninių laivų savo ginkluotėje turėjo 33 valstybės. Tik 5 valstybės (Jungtinės Amerikos Valstijos, Rusija, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Kinijos Liaudies Respublika) turi atominių povandeninių laivų.
Kai kurie 21 a. 1 dešimtmečio pabaigos ginkluotei naudoti kariniai atominiai povandeniniai laivai: „Ohio“ (Jungtinės Amerikos Valstijos, nuo 1981), „Akula“ (Rusija, nuo 1984), „Seawolf“ (Jungtinės Amerikos Valstijos, nuo 1997), „Virginia“ (Jungtinės Amerikos Valstijos, nuo 2000), „Le Terrible“ (Prancūzija, nuo 2008), „Jasen“ (Rusija, nuo 2010).