Jau ir PSO teigia, kad COVID-19 vakcinų sveikiems vaikams nereikia

Korona linija, Medicina, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Vakcina
Vaikams skiepytis nuo COVID-19 neberekomenduojama. CDC/Unsplash nuotrauka

Vaikams ir paaugliams skiepytis nuo koronaviruso nebereikia

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) paskelbtomis atnaujintomis rekomendacijomis, sveikiems vaikams ir paaugliams skiepytis COVID-19 vakcina nebėra rekomenduojama.

Šią savaitę paskelbtose naujosiose gairėse apibrėžtos trys prioritetinės grupės, pagal kurias nustatomas vakcinacijos poreikis: didelė, vidutinė ir maža. Vaikai ir paaugliai, nuo 6 mėnesių iki 17 metų amžiaus dabar yra priskiriami būtent žemo prioriteto grupei[1].

PSO dabar ragina šalis prieš pateikiant rekomendaciją vakcinai nuo koronaviruso atsižvelgti į tai, kad mažai tikėtina, jog jauni žmonės sunkiai susirgs arba, kad jiems prireiks hospitalizacijos.

Ekspertų teigimu, vakcinos efektyviau gali būti išnaudojamos jas skiriant vyresnio amžiaus suaugusiems arba vaikams, kurių imunitetas yra susilpnėjęs, tiems, kurie serga sunkiomis ar autoimuninėmis ligomis. Jiems ir toliau rekomenduojama gauti stiprinamąją COVID-19 vakcinos dozę praėjus 6-12 mėnesių po paskutinio skiepo.

„Spręsdamos, ar toliau skiepyti mažos rizikos grupes, pavyzdžiui, sveikus vaikus ir paauglius, šalys turėtų atsižvelgti į konkrečias aplinkybes ir kartu nesumažinti dėmesio įprastinėms vakcinoms, kurios labai svarbios šios amžiaus grupės sveikatai ir gerovei“, – sako PSO Imunizacijos strateginės patariamosios ekspertų grupės (SAGE) pirmininkė daktarė Hanna Nohynek.

PSO ekspertų teigimu, siekiant apsaugoti jaunuolių sveikatą bei imunitetą, šiuo metu derėtų atkreipti dėmesį į pagrindinį imunizacijos kalendorių ir atidžiai sekti, ar vaikai yra paskiepyti nuo tokių ligų kaip rotavirusas, tymai, poliomielitas ar pneumokokinė infekcija.

COVID-19 sveikiems jaunuoliams mirtinos rizikos nesukelia

Dalis medikų, imunologų ir sveikatos apsaugos srities ekspertų jau kuris laikas teigia, kad šalutinių ligų neturintiems jauniems asmenims, COVID-19 liga nėra išskirtinai pavojinga. Pabrėžiama ir tai, kad nors vakcina ir gali sumažinti mirties ar hospitalizavimo riziką, ji nesaugo nuo viruso perdavimo kitiems. 

Ekspertai remiasi ir statistiniais duomenimis, kurie nurodo, kad iš 4,4 mln. mirčių nuo koronaviruso, įtrauktų į Maxo Plancko demografinių tyrimų instituto pasaulinę COVID-19 atvejų ir mirčių duomenų bazę, 0,4 proc. atvejų buvo susiję su jaunesnių nei 20 metų amžiaus asmenų mirtimis[2].

Amerikoje nuo COVID-19 mirė 735 jaunesni nei 4 metų vaikai. 5-11 ir 12-15 metų amžiaus grupėse mirė maždaug po 500 vaikų, o 16-17 amžiaus grupėje – apie 365 paaugliai.

Remiantis paskutiniais duomenimis, apie 79 proc. amerikiečių vaikų yra baigę pirminę COVID-19 vakcinacijos seriją, o 20 proc. yra gavę atnaujintą sustiprinančiąją dozę.

COVID-19 vakcina
COVID-19 skiepas įtraukas į įprastinį imunizacijos kalendorių. Daniel Schludi/Unsplash nuotrauka

Vakcina ir toliau rekomenduojama naujagimiams bei nėščioms moterims

Kaip pažymi Niujorko universiteto Langonės medicinos centro profesorius Markas Siegelis, COVID-19 vakcina vaikams ir paaugliams iš tiesų yra mažiau prioritetinė, nebent jie serga lėtinėmis ligomis, jiems gresia didesnė rizika susirgus arba jie kovoja su nutukimu.

Tačiau ekspertas pažymi, kad šis paskutinis PSO rekomendacijų atnaujinimas nereiškia, kad galima teigti, jog neturėtų skiepytis COVID-19 vakcina. Tai akcentuoja ir likusios PSO rekomendacijos.

Jos nurodo, kad vidutinio prioriteto grupei priklausantys jaunesni nei 60 metų amžiaus sveiki suaugusieji turėtų pasiskiepyti viena stiprinamąją doze, tačiau vėliau jos atnaujinti neprivalo.

Tačiau PSO ir toliau rekomenduoja aktyviai skiepyti kūdikius iki 6 mėnesių amžiaus. Atnaujintose COVID-19 skiepijimo gairėse taip pat raginama vakcinuotis ir nėščias moteris: teigiama, kad tik taip galima užtikrinti visišką motinos ir vaisiaus apsaugą.

Nuo COVID-19 veiksmingai apsaugo ir ankstesnis persirgimas šia liga

Vis dėlto, pandemijai baigiantis, daugėja informacijos apie tikrąją vakcinos nuo COVID-19 naudą. Neseniai „The Lancet“ moksliniame žurnale paskelbtame tyrime teigiama, kad ankstesnis užsikrėtimas COVID-19 užtikrina beveik tokio paties lygio apsaugą kaip ir dvi vakcinos dozės[3].

Tyrime nustatyta, kad žmonės, užsikrėtę koronavirusu ir juo persirgę, vėliau gali būti apsaugoti nuo pakartotinio užsikrėtimo maždaug 40 savaičių ar net ilgiau. Didžiausią apsaugą nuo pakartotinio užsikrėtimo gauna tie, kurie persirgo alfa, beta bei delta variantais. Apsaugos efektyvumas siekia daugiau kaip 78 proc. 

Kaip teigia medicinos profesorius M. Siegelis, tiek imunitetas nuo ankstesnės infekcijos, tiek ir imunitetas, gautas nuo vakcinos dozės, suteikia reikšmingą apsaugą nuo sunkiausios ligos formos.

„Dėl šios priežasties paprastai nerekomenduoju skiepytis bent kelis mėnesius po užsikrėtimo“, – sakė jis ir pažymi, kad stipriausias imunitetas yra abiejų imunitetų derinys, vadinamas hibridiniu imunitetu.

Profesoriaus M. Siegelio teigimu, šis paskutinis tyrimas turi svarbią reikšmę ne tik rengiant vakcinos rekomendacijas, tačiau ir kalbant apie politiką, kuria ribojama galimybė keliauti, lankytis tam tikrose vietose arba reikalaujama, kad darbuotojai būtų skiepijami.

„Tai patvirtina idėją, kad su asmenimis, kuriems užfiksuota infekcija, turėtų būti elgiamasi panašiai kaip ir su tais, kurie buvo visiškai paskiepyti aukštos kokybės vakcinomis“, – sako ekspertas.

Imunitetas
Nuo koronaviruso apsaugo ir natūralus imunitetas. Fusion Medical Animation/Unsplash nuotrauka

Į imunizacijos kalendorių COVID-19 vakcina vis dėlto įtraukta

Nors mokslininkai COVID-19 atveju pabrėžia ir natūralaus imuniteto svarbą, medikai pabrėžia, kad išvengti vakcinų nuo kitų ligų yra pavojinga. Būtent dėl to, PSO ragina nepamiršti įprastinių skiepų, kurių populiarumas pandemijos metu ypač sumenko.

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) praėjusių metų pabaigoje pranešė, kad 2021 m. rekordiškai daug, beveik 40 mln. vaikų praleido vakciną nuo tymų. Tymai yra vienas labiausiai užkrečiamų virusų, kurio sklaidą sustabdyti gali vakcina.

Tačiau COVID-19 piko metu, abejonės ne tik dėl šios, tačiau ir dėl kitų vakcinų saugumo bei efektyvumo tik išaugo. Tai paskatino daugybę tėvų atsisakyti įprastų skiepų savo vaikams.

O šios situacijos tikriausiai nepakeis ir paskutinis CDC sprendimas. Praėjusį mėnesį agentūra nusprendė į įprastinių vaikų ir suaugusių asmenų skiepų kalendorių įtraukti vakcinas ir nuo koronaviruso.

CDC atstovai tuomet teigė, kad šis žingsnis yra skirtas „normalizuoti“ šią vakciną ir gali pasiųsti aiškią žinią, kad visi vyresni nei šešerių metų asmenys gali būti paskiepyti.

Toks sprendimas JAV buvo priimtas po nepriklausomų tyrėjų analizės. Dabar COVID-19 vakcina šalyje yra priskiriama tai pačiai kategorijai kaip ir vakcinos nuo tokių ligų kaip poliomielitas arba hepatitas B.