COVID-19 pagaliau prilygino sezoniniam gripui
Pagaliau po dvejus metus trukusios COVID-19 pandemijos ir Lietuvoje iš atminties pamažu išsitrina visus namuose įkalinęs virusas. Iki šiol aršiai kovoję už pavojingą šio viruso vardą politikai jau nuleidžia galvas ir prilygina jį sezoniniam gripui. O dar visai neseniai asmenys, teigę, kad koronavirusas ir yra kaip gripas, žiniasklaidos melo detektoriuose buvo nurašomi kaip didžiausi „melagiai“.
Dabar jau pati premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė, kad COVID-19 virusui atsidūrus toje pačioje lentynoje kaip ir gripui, visa atsakomybė dėl skiepų yra perkeliama patiems gyventojams ant pečių[2]. Tuo tarpu aktyviai už gyventojų teises pandemijos metu pasisakęs Sveikatos teisės institutas (STI) pabandė išsiaiškinti, kam apskritai ši pandemija buvo naudingiausia.
O šioje visoje istorijoje keisčiausia tai, kad pasaulio vyriausiuoju daktaru pramintas „Microsoft“ įkūrėjas Billas Geitsas, kalbėdamas apie pandemijos pabaigą buvo tarsi pranašas – sutapimas ar ne, bet kada jis įvardijo pandemijos pabaigą, tada jos ir nebeliko.
Retorika dėl skiepų kaip mat pasikeitė
Vyriausybės vadovės I Šimonytės retorika skiepų tema kaipmat pasikeitė – nebeliko jokių raginimų skiepytis „čia ir dabar“, nebeliko ir politinių rekomendacijų tą daryti reguliariai kas kelis mėnesius. Priešingai, I. Šimonytė nurodė, kad visi vakcinų algoritmai esą yra kiekvienam prieinami Vyriausybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) tinklalapiuose, o dėl skiepijimosi eigos jau reikia klausyti ne politikų, bet šeimos gydytojų rekomendacijų.
„Ir tas (skiepų) algoritmas yra labai aiškiai išdėliotas, bet dar paprasčiau yra pasitarti su savo šeimos gydytoju, kuris tikrai tai žino ir galės atsižvelgdamas į jūsų konkrečią situaciją patarti, kada gi jums reikėtų skiepytis“, – pridūrė premjerė[2].
O SAM ir toliau ragina gyventojus skiepytis. Be to, geriausia, jei nusprendžiama gauti, pavyzdžiui, visas tris vakcinas vienu ypu: ir nuo COVID-19, ir nuo gripo, ir nuo pneunomokokinės infekcijos[3].
Valstybinės ligonių kasos (VLK) Centralizuotai apmokamų vaistų skyriaus vedėja Lina Reinartienė pabrėžė, kad vien šiemet gripo vakcinos Privalomajam sveikatos draudimo fondui atsiėjo kiek daugiau nei 1,5 mln. eurų, o palyginus su pernai metais, vienos dozės kaina esą sumažėjo net 13 proc.
Pakvipo vieša afera
Savo įžvalgomis apie pandemiją ir visus su ja susijusius atributus (konkrečiau – vakcinas nuo COVID-19) pasidalino ir Sveikatos teisės institutas (STI).
STI pateikė duomenis, kad bendrai per visą laikotarpį Europos Sąjunga išleido sunkiai suvokiamą 71 000 000 000 eurų sumą vakcinoms nuo koronaviruso. Paprasčiau skaičiuojant, vakcinų buvo pripirkta tiek, kad vienam europiečiui buvo paruošta po 10 dozių.
Institutas atkreipė dėmesį, kad iki pandemijos galiojusi tvarka numatė, kad perkamų vakcinų kiekis buvo nustatomas pagal jų realų poreikį ir skiepijimo Programoje numatytus tikslus. Kadangi skiepijimas nuo COVID-19 nebuvo numatytas galiojusioje skiepijimo Programoje, ją reikėjo pakeisti, tačiau SAM to daryti, pasirodo, neketino. Prieš prasidedant masinei vakcinacijai nuo koronaviruso SAM patvirtino Vakcinacijos nuo COVID-19 aprašą, kuriame buvo numatyta, kad už COVID-19 vakcinų įsigijimą, tinkamą jų laikymą ir tiekimą atsakingas SAM Ekstremalių sveikatai situacijų centro direktorius.
Visgi, išaiškėjo, kad tokia funkcija apskritai pagal masinės vakcinacijos nuo COVID-19 schemą nebuvo reikalinga, mat minėtas vakcinų poreikis jau buvo iš anksto nuspręstas ES pasirašytose išankstinio COVID-19 vakcinų pirkimo sutartyse.
Buvo sudarytas ir specialus vakcinų pirkimo valdymo komitetas, kuris buvo atsakingas už labiausiai pažengusių vakcinų nuo COVID-19 gamintojų stebėseną ir jam pasiūlius, EK pradėdavo derinti pirkimo procedūrą su konkrečiu gamintoju.
Į šį komitetą kiekviena šalis narė skyrė po vieną savo atstovą. Lietuva, pasak STI, juo delegavo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) vadovą Gytį Andriulionį.
„Į Valdančiąją tarybą paskirtiems atstovams nebuvo keliamos jokios išankstinės sąlygos ar reikalavimai dėl konkrečios ekspertinės patirties, dėl to, pasak ES Audito rūmų, kilo rizika, jog vakcinų viešuosius pirkimus prižiūrinčiai institucijai trūks žinių ir patirties, kad galėtų spręsti sudėtingus vakcinų viešųjų pirkimų klausimus“, – savo feisbuko paskyroje rašė STI.
Įdomu tai, kad nuo 2020 m. rugpjūčio mėnesio iki 2021 m. lapkričio Komisija esą su aštuoniais vakcinų gamintojais pasirašė 11 sutarčių, kurių bendra numatoma kaina siekė 71 mlrd. eurų. Tačiau dar labiau dėmesį kausto tai, kaip buvo nustatytas toks vakcinų poreikis, kai nebuvo atlikta jokios poreikio analizės.
Atsakydama į Audito rūmų pateiktus klausimus, kodėl EK pasirinko didžiąją dalį vakcinų pirkti iš bendrovės „Pfizer-BioNTech“, ši tik atsakė, jog tai lėmė bendrovės gebėjimas aprūpinti ES.
„Atkreipkite dėmesį: ne vakcinos saugumas ar veiksmingumas, ne vakcinos tipas, bet – pagaminimo greitis ir gamybos mastas“, – akcentavo STI.
Už „melą“ gavo kritikos botagų iš visuomenės
Labai svarbu prisiminti, kad COVID-19 virusas gripui buvo prilygintas jau gana seniai. Žinoma, ne oficialiai, o kartas nuo karto vis apie tai prabylant kai kuriems politikams. Tačiau tokie politikai kaipmat būdavo sulyginami su žemėmis ir nurašomi į plokščiažemių acto garintojų gretas.
Vienas iš tokių apie koronavirusą pradėjusių kalbėti asmenų buvo buvęs Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskich. Dar 2020-ųjų pabaigoje politikas „pralaimėjo“ prieš melo detektorių ir buvo nustumtas į atskirą vietą „pragare“, su užrašu „melagiai“.
„Nereikia gąsdinti. Tai (COVID-19) yra kaip gripas, visame pasaulyje dabar antroji banga. Praktiškai su nuliu mirčių, kam čia reikia gąsdinti kitus?“, – tąkart komentavo V. Uspaskich[4].
COVID-19 su gripu buvo sugretinęs ir savo mandatą jau baigęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Iš pradžių valstijų vadovas esą labai spyriojosi dėl karantino paskelbimo JAV ir pareiškė, jog su šiuo virusu teks išmokti gyventi.
„Artėja gripo sezonas! Kasmet nuo gripo miršta daugybė žmonių, kartais daugiau nei 100 tūkst., nepaisant vakcinų. Ar mes ruošėmės uždaryti mūsų šalį? Ne. Išmokome su juo (gripu) gyventi – lygiai kaip dabar mokomės gyventi su COVID-19 virusu, kuris daugelyje visuomenės grupių sukelia gerokai mažiau mirčių!!!“, – pandemijos pradžioje savo tviterio paskyroje rašė D. Trumpas[5].
Nepaisant aiškaus COVID-19 sezoniškumo (vasaromis gyvename be jokių ribojimų, o mirtinos pandemijos vėl staiga sugrįžta atšalus sezonui), PSO dar liepą teigė, kad pareiškimai, jog COVID-19 yra sezoninis virusas yra klaidingi[6].
Išpranašavo pandemijos pabaigą
Dar įdomesnis faktas yra tas, kad kontraversiškai viešoje erdvėje vertinamas B. Geitsas, galima sakyti, išpranašavo ir pandemijos pabaigą. Vos prasidėjus pandemijai, vienas turtingiausių pasaulio žmonių jau žinojo, kad ji baigsis 2022-aisiais[8].
Tąkart jis teigė, kad jei vakcinos bus patvirtintos 2021 metų pradžioje, padėtis JAV turėtų normalizuotis iki 2022-ųjų vasaros ir galutinai normalizuosis iki metų pabaigos.
„Epidemija, geriausiu atveju, baigsis 2022 metais. Tačiau 2021-aisiais privalome sumažinti (infekcijos plitimo) lygį, globaliai laikydamiesi bendro požiūrio į šią prevenciją. Ačiū Dievui, kad turime vakcinų kūrimo technologijas, sulaukta finansavimo, o kompanijos į tai nukreipė geriausius savo specialistus. Todėl esu optimistas – visa tai nesitęs amžinai“, – kalbėjo B. Gatesas[8].