J. Bezoso atsakas į E. Musko „Space X“ – raketos paleidimas: misija atidedama

Pasaulis, TechnologijosMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Bezosas
J. Bezoso atsakas į E. Musko „Space X“ – raketos paleidimas. ELTA nuotrauka

Bendrovė nusprendė atidėti misiją, spręsdama raketos problemas

Jeffo Bezoso įkurta bendrovė „Blue Origin“ planavo pirmąjį milžiniško dydžio raketos „New Glenn“ paleidimą 2025 m. sausio 13 d. iš Kanaveralo kyšulio kosminės stoties Floridoje. Raketos variklių sprogimas turėjo sukurti iki 3,9 mln. svarų traukos jėgą, kad ji pakiltų nuo žemės. Tačiau dėl techninių nesklandumų paleidimas buvo atšauktas[1]. „Blue Origin“ vadovas aiškino: 

„Mes stabdome šiandieninį bandymą, kad pašalintume transporto priemonės posistemės problemą, dėl kurios negalėjome startuoti.“ Bendrovė pranešė apie „kelių anomalijų“ atsiradimą ir nusprendė atidėti misiją. Paleidimo laikotarpis turėjo trukti nuo 1 iki 4 val. ryto – arba 6 iki 9 val. Jungtinės Karalystės laiku.

„Blue Origin“ raketos paleidimo stebėjimas
Bendrovė nusprendė atidėti misiją, spręsdama raketos problemas. Youtube stop kadras
„New Glenn“ yra 98 metrų aukščio dalinai pakartotinai naudojama raketa, sukurta konkuruoti su „SpaceX“. Tokiu vardu ji pavadinta Johno Glenno – pirmojo amerikiečio, apskriejusio aplink Žemę – garbei. Tuo tarpu platforma „Jacklyn“ Atlanto vandenyne pavadinta J. Bezoso motinos garbei. Būtent ant pastarosios turėjo būti išbandytas nusileidimas praėjus 10 minučių po pakilimo, antroji pakopa tuo tarpu turėjo tęsti kelionę į orbitą. Raketa taip pat turėjo gabenti „Blue Ring“ prototipą – manevringą kosminį aparatą, skirtą nacionalinio saugumo ir palydovų aptarnavimo misijoms. 

Nepaisant raketos skrydžio atidėjimo, „Blue Origin“ yra pasiryžusi įgyvendinti savo tikslus, toliau konkuruodama su „SpaceX“.

Nauja paleidimo data bus paskelbta vėliau – išsprendus technines problemas

Nauja paleidimo data bus paskelbta po to, kai bus išspręstos techninės problemos. Tiesa, atidėjimas vyksta jau nuo penktadienio: dėl nepalankių sąlygų jūroje paleidimo data buvo du kartus nukelta iš penktadienio į sekmadienį, po to iš sekmadienio į pirmadienį. Mat jūros sąlygos šiai misijai yra labai svarbios, kadangi bandoma nutupdyti daugkartinio naudojimo raketą nešėją ant plūduriuojančios platformos tam, kad ją būtų galima panaudoti kitiems bandymams. Visgi, „ilgai laukus, dar palauk”: po dešimtmetį trukusio pasiruošimo, išleistų milijardų dolerių bei šiandienos nesėkmės, komanda rėžė: galima dar truputį palaukti. Jie tikisi, kad sekantį kartą jau tikrai pavyks.

„Nekantraujame sugrįžti dar kartą“, – sakė J. Bezosas.

Pasak „Blue Origin“ komandos, direktorius šiai dienai pasiruošė išties ypatingai. Pastarasis šalia savęs turėjo įvairius užrašus, priklijuotus ant kolegų kompiuterių, ir tris žadintuvus tam, kad nepraleistų skambučio ar kitų svarbių momentų.

„Blue Origin“ raketos paleidimas
Nauja paleidimo data bus paskelbta vėliau – išsprendus technines problemas. Youtube stop kadras

Raketos paleidimas buvo transliuojamas per „X“

Dar prieš raketos paleidimą, Muskas palinkėjo „sėkmės“ „Blue Origin“ komandai. Žinoma, kad E. Muskas taip pat palaiko glaudžius ryšius su JAV prezidentu Donaldu Trumpu. Vis dėlto, J. Bezosas teigė nemanantis, kad ši aplinkybė pakenks jo siekiams. „Blue Origin“ raketos paleidimas buvo matomas socialinėje žiniasklaidoje, įskaitant ir Musko platformą „X“.

Tačiau netyla kalbos apie turtingiausių pasaulio žmonių lenktynes kosmose ir apie tai, ką jos gali reikšti žmonijos žygiui anapus Žemės[2]. Vienas pagrindinių „Blue Origin“ tikslų – saugiai pasiekti orbitą.

Tiesa, „SpaceX“ požiūris į naujoves skyrėsi nuo NASA ar bet kurios kitos privataus sektoriaus įmonės. Bendrovė greitai įdiegė naujoves, greitai žlugo ir pasimokė iš savo klaidų. Kuriant „Falcon“ ir „Starship“ raketų sistemas sprogimai buvo įprastas dalykas, tačiau kiekvienas bandomasis skrydis buvo geresnis nei ankstesnis – o taip pat ir tempas, kuriuo buvo kuriami nauji pigesni būdai patekti į kosmosą. 

Bezoso kosmoso kompanija „Blue Origin“ savo veiklą pradėjo maždaug tuo pačiu metu kaip ir „SpaceX“, tačiau nuo to laiko Musko įmonė į orbitą paleido daugiau nei 400 savo raketų. Per tą laiką „Blue Origin“ orbitos neišvydo. Nors raketa „New Shepard“ buvo sėkmingai paleista į kosmosą 27 kartus, tačiau orbitoje neatsidūrė dėl pernelyg menkų pajėgumų.

Įdomu tai, kad „Amazon“ įkūrėjas J. Bezosas bendrai į kosmosą išskraidino 47 žmones. Buvo vykdomos dešimtys vadinamųjų „misijų“, kurių metu pasauliečiai galėjo pateikti paraiškas skristi kartu 100 km atstumu nuo Žemės. Skirtingai nuo griežtų mokymo programų, kurių reikalaujama profesionaliems astronautams, dirbantiems NASA, kandidatams į „New Shepard“ programą tereikia dalyvauti dviejų dienų kursuose. Bezosas net pats tapo kosmoso turistu, kai 2021 m. liepos mėn. išėjo iš žemės atmosferos ir su nedidele įgula skrido kiek ilgiau nei 10 minučių.