- Izraelis patyrė pirmus didelius praradimus nuo sausumos operacijos Libane prieš „Hezbollah“ pradžios
- Šalys apie operacijos eigą pateikia skirtingą informaciją
- Oficialioji Libano kariuomenė, kol kas, į kovas nesiveržia
- Įtampa regione toliau auga, pasaulinė bendruomenė nesikiša
Izraelis patyrė pirmus didelius praradimus nuo sausumos operacijos Libane prieš „Hezbollah“ pradžios
Izraelio gynybos pajėgos (IDF) pranešė, kad per kovas pietų Libane žuvo devyni kariai. Taip pat konfliktas paveikė ne tik „Hezbollah“, bet ir Libano kariuomenę, kuri taip pat patyrė nuostolių.
Naujuosius 5785 metus pagal žydų kalendorių, prasidėjusius spalio 3-ąją, Izraelis susitiko kovodamas keturiais frontais: dviem aktyviais karais Gazoje ir Libane, atvira konfrontacija su Iranu ir raketų atakomis iš Jemeno hučių.
Spalio 2 dieną aštuoni Izraelio kariai žuvo mūšiuose dėl pasienio kaimų pietų Libane. Vėliau Izraelio kariuomenė paaiškino, kad dauguma jų buvo elitinių „Egoz“ ir „Golani“ vienetų kovotojai. Pasak Izraelio žiniasklaidos, šeši kariai žuvo patekę į „Hezbollah“ kovotojų pasalą, o dar du žuvo nuo minosvaidžių ugnies. Spalio 3-iosios vakarą kariuomenė pranešė apie devintojo kareivio mirtį.[1]
Šalys apie operacijos eigą pateikia skirtingą informaciją
Pranešdama apie operacijos eigą, IDF teigia, kad, padedama aviacijos, ji sunaikino teroristus ir sugriovė teroristų infrastruktūrą, naudodami tiksliai valdomą amuniciją ir vykdydama artimo nuotolio kovas keliose pietų Libano vietovėse. Kur tiksliai yra tos sritys, nurodyta nebuvo.
„Hezbollah“ pateikė priešingą vertinimą, pabrėždama, kad ji atrėmė visus Izraelio bandymus okupuoti pasienio kaimus. Libano kanalas „Al-Mayadeen“, kuris yra artimas grupuotei, pranešė, kad „Hezbollah“ kovotojai neleido izraeliečiams įsitvirtinti Kafr Kila kaime. Grupuotė taip pat tariamai smogė trims Izraelio tankams „Merkava“ netoli Maroun al-Ras miesto.
Spalio 3-iosios naktį IDF pradėjo oro antpuolius „Hezbollah“ kontroliuojamame pietiniame Beiruto al-Dahijah priemiestyje (būtent ten praėjusią savaitę buvo nužudytas grupuotės generalinis sekretorius Hasanas Nasralahas (Hassan Nasrallah)). Libano žiniasklaida pranešė apie kelis sprogimus respublikos sostinėje.
Vėliau Izraelis pradėjo dar vieną ataką Bašura rajone pačiame Beiruto centre (Libano parlamentas ir vietinio JT biuro būstinė buvo labai arti smūgių vietos). Pasak vietos žiniasklaidos, nukentėjusiame aukštybiniame pastate buvo medicinos centras, susijęs su „Hezbollah“. Tai buvo pirmasis Izraelio smūgis tiesiai į Beiruto centrą.[2]
Libano sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad per išpuolį žuvo devyni žmonės. Iš viso spalio 2–3 dienomis dėl Izraelio smūgių šaliai žuvo 46 žmonės ir 85 buvo sužeisti.
Oficialioji Libano kariuomenė, kol kas, į kovas nesiveržia
Plėsdamas atakų geografiją, Izraelis vis labiau rizikuoja į konfliktą įtraukti Libano vyriausybės kariuomenę.
Spalio 3 dieną Libano kariuomenė pranešė apie dviejų savo karių žūtį per du atskirus incidentus. Vienas iš jų žuvo per išpuolį prieš karinį postą pietų Libane, o kitas žuvo per gelbėjimo operaciją, padėdamas Libano Raudonajam Kryžiui.
Arabų šalies kariuomenė nurodė, kad atidengė atsakomąją ugnį į Izraelio kariuomenę. Iki šiol kariuomenė bandė likti nuošalyje nuo konfrontacijos: kovas daugiausia vykdė „Hezbollah“.
Tikėtini ir nauji susirėmimai - IDF perspėjo apie galimą smūgį Al-Masna sienos perėjimo punktui Sirijos ir Libano pasienyje, nes pranešama, kad „Hezbollah“ per jį gauna ginklų iš Sirijos.
„Libano valdžios institucijos yra atsakingos už savo oficialius sienos kirtimus ir už jų gebėjimą neleisti „Hezbollah“ naudotis šiais sienos kirtimo punktais. IDF ragina Libano valstybę griežtai tikrinti sunkvežimius, važiuojančius per civilių perėjas, ir grąžinti sunkvežimius bei transporto priemones su ginklais į Siriją“, – sakė IDF atstovas Avičai Adrai (Avichai Adrai). Libano transporto ministerija paneigė šiuos izraeliečių kaltinimus, pažymėdama, kad perėja naudojama tik civiliniams tikslams.
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu (Benjamin Netanyahu) anksčiau leido suprasti, kad jis nekariauja su Libano žmonėmis – anot jo, „Hezbollah“ tebėra Izraelio antžeminės operacijos taikinys.
Libano valdžios institucijos taip pat aiškiai nurodė, kad jos nepritaria tokiam scenarijui. Užsienio reikalų ministras Abdula Bo Habibnas (Abdullah Bou Habib) spalio 2 d. interviu CNN teigė, kad „Hezbollah“ generalinis sekretorius H. Nasralahas neva susitarė dėl paliaubų su Izraeliu likus kelioms valandoms iki jo mirties. A. Bou Habibas tvirtina, kad Beirutas aiškiai parodė Jungtinėms Valstijoms, jog yra pasirengęs deryboms. Po to Amosas Hohšteinas (Amos Hochstein), JAV prezidento Džo Baideno (Joe Biden) vyriausiasis patarėjas Libano klausimais, turėjo vykti į Libaną. Tačiau viskas įvyko ne pagal šį scenarijų: Izraelis užpuolė „Hezbollah“ bunkerį ir nužudė H. Nasralahą.
Įtampa regione toliau auga, pasaulinė bendruomenė nesikiša
IDF teigia, kad per ketvirtadienį atakavo daugiau nei 200 taikinių, siejamų su „Hezbollah“ kovotojais, taip pat nužudė apie 60 „Hezbollah“ grupuotės narių. Izraelio gynybos pajėgos patikino, kad atakos Beirute taikinys buvo „Hezbollah“ žvalgybos padalinio būstinė. Ketvirtadienio popietę Beirute pasigirdo keli sprogimai, vienas iš jų smogė „Hezbollah“ žiniasklaidos padalinio biurui Dahijeh mieste, pietiniame Beiruto priemiestyje.[3]
Izraelio kariuomenė ketvirtadienį paskelbė nužudžiusi „Hezbollah“ kovotoją už raketos paleidimą, per kurį liepos pabaigoje Golano aukštumose esančiame druzų mieste Majdal Šamse žuvo 12 vaikų.
Per praėjusią parą iš Libano į šiaurės Izraelį buvo paleista daugiau kaip 200 raketų ir keli bepiločiai orlaiviai. Per kelias ketvirtadienio valandas Metulos rajone buvo iššauta 85 minosvaidžių sviedinių užtvara, pranešama apie gaisrus.[4]