Suprasti akimirksniu
  • Šilutės ūkininkai jungiasi į akciją, kurios metu veltui gyventojams dalina pieną
  • Pienas nemokamai bus dalinamas ir sekmadienį
  • Kainos krito dvigubai, bet už produkciją pirkėjai moka tiek pat
Šaltiniai
Karvės
Ūkininkai reiškia nepasitenkinimą kritusiomis pieno supirkimo kainomis. Megumi Nachev/Unsplash nuotrauka

Šilutės ūkininkai jungiasi į akciją, kurios metu veltui gyventojams dalina pieną

Lietuvos pienininkai jau jungiasi į akciją ir nusprendė verslininkams kaip reikiant pagrūmoti pirštu dalindami pieną žmonėms tiesiog veltui. Taip neva siekiama pagaliau atkreipti Vyriausybės dėmesį į viešas stambiųjų patyčias iš ūkininkų, kai pienas superkamas juokingomis kainomis, kurios šiemet krito net dvigubai. Nepaisant smunkančių pieno supirkimo kainų, parduotuvių lentynose pieno produktai toli gražu nepinga, o žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas aiškina, kad tokia situacija susidariusi dėl esamo pieno pertekliaus.

Šeštadienį sukruto Šilutės rajono ūkininkai – šie panoro, kad žalią šviesą stambiesiems verslininkams deganti valdžia pagaliau suklustų. O kol paprasti susiklausymo metodai nepasiteisino, buvo nuspręsta, kad geriausiai nusiskundimai girdimi tada, kai pereinama nuo kalbų prie realių veiksmų. Ateinančią savaitę kiekvienas savo pasitenkinimą žada demonstruoti savaip – vieni žaliavinį pieną nusprendė aktyviai pilti į kanalizaciją, kiti jį dalina gyventojams nemokamai, o treti prie didžiųjų prekybos centrų ir pieninių planuoja statyti kryžius[1].

Nemokamai pieną šeštadienį Šilutės Halės turguje nusprendė dalinti ūkininkas Tomas Skurdelis. Šilutės turgavietės direktorius Laurynas Jaruškevičius teigė, kad pienas nemokamai jau buvo išpilstytas maždaug 200-300 žmonių, o nemokamas pieno dalybas esą planuojama tęsti tol, kol ši akcija duos teigiamų rezultatų ir bus pasiektos derybos.

Anot L. Jaruškevičiaus, panašu, kad tokia ūkininkų akcija jau duoda teigiamų vaisių, mat jau iš pieno supirkėjų pasigirsta kalbų, kad šie jau yra pasiruošę už pieną sumokėti daugiau, kad tik ūkininkai jo neišpiltų veltui.
Šilutės Halės turguje gyventojams nemokamai dalijamas pienas. Elizabeth Dunne/Unsplash nuotrauka
Šilutės Halės turguje gyventojams nemokamai dalijamas pienas. Elizabeth Dunne/Unsplash nuotrauka

Pienas nemokamai bus dalinamas ir sekmadienį

Apie nemokamo pieno dalybų tęsinį ir sekmadienį tame pačiame Šilutės Halės turguje savo feisbuko paskyroje pranešė L. Jaruškevičius. Jis teigė, kad atsižvelgiant į gerokai didesnį žmonių kiekį nei buvo tikėtasi, dalybos tęsis ir sekmadienį 11 ir 13 valandomis. Pasak jo, šį kartą pieno bus dvigubai daugiau.

Žmonės raginami į turguje vyksiančias dalybas atsinešti savo tarą, o vienam asmeniui nemokamai bus daugiausiai išpilstomi 3-5 litrai pieno.

„Šiuo gestu, norime atkreipti dėmesį į susidariusią situaciją dėl pieno supirkimo kainų, kurios krito dvigubai šiemet! Dalinkitės, ačiū!“ – pareiškė turgaus vadovas.

Pieno dalybos tęsiamos ir sekmadienį. Lauryno Jaruškevičiaus/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka
Pieno dalybos tęsiamos ir sekmadienį. Lauryno Jaruškevičiaus/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Kainos krito dvigubai, bet už produkciją pirkėjai moka tiek pat

Komentuodamas situaciją dėl aukštų pieno produktų kainų parduotuvių lentynose ir žemų pieno supirkimo kainų iš ūkininkų, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas teigė negalintis komentuoti dabar susidariusios tokios situacijos, tačiau neslėpė, kad aukštas produktų kainas parduotuvėse esą galėjo lemti dar ankstesnėmis kainomis supirktas pienas.

„Iš kitos pusės, kainas reguliuoja rinka ir yra tikrai daug dedamųjų, todėl nesiimsiu šiandieną komentuoti, kodėl taip yra. Mums yra svarbiau, kad sutartiniai įsipareigojimai bei ūkininkų derybinės galios būtų stipresnės ir šia kryptimi sutarėme padirbėti darbo grupėse iki kito susitikimo“, – teigė ministras K. Navickas[2].

Kalbėdamas apie svyruojančias pieno supirkimo kainas, K. Navickas pabrėžė, kad pieno kaina panašiai kaip ir naftos – jei pasaulio biržose ji krinta, tada ji mažėja visur. Jis pastebi, kad dėl išaugusių kuro bei pašarų kainų ir prisiimant įsipareigojimus dėl modernizavimo, padidėja finansinė našta ir projektai tampa rizikingi.

Keletą dienų prieš šį pokalbį žemės ūkio ministras teigė, kad pieno supirkimo kainos krito dėl rinkoje esančio jo pertekliaus ir sutrikus vienai iš pieno perdirbimo įmonių[3]. Tačiau Pieno perdirbėjų asociacijos „Pieno centras“ vadovas Egidijus Simonis atšovė, kad jokio pieno pertekliaus nepastebi, priešingai, mato jo trūkumą.