Sviestiniai sausainiai – laikui nepavaldi kulinarinė klasika
Ko jau ko, bet sviestinių sausainių bent kartą paragevę yra daugelis. Jų variacijų – gausybė, o paprastas, tačiau natūralus skonis pavergia ir didžiausius smagurius. Vis tik, svietiniai sausainiai pasižymi viena mums ne itin patinkančia ypatybe – jie yra gana kaloringi, juose netrūksta cuktraus. Tad jei per šventes, žiūrėdami televizorių suvalgome visą lėkštę sausainių, deja, bet galime pastebėti, kad į mėgstamą suknelę ar kelnes ir nebetelpame.
Vis tik, atsisakyti mėgstamo saldėsio tikrai nereikia. Juk dabar galime rasti daugybę sveikesnių receptų, tinkančių tiek itin figūrą prisižiūrintiems, tiek aktyviai sportuojantiems ar turintiems specifinių mitybos įpročių. Iš tiesų, galima atrasti ne tik sveikuoliškų, tačiau ir itin greit pagaminamų sviestinių sausainių receptą, kuriam neprireiks susipirkti daugybės produktų, pakaks ir randamų kiekvienuose namuose. Būtent tokį receptą jums ir siūlome.
Tai – sveikesnė tradicinių škotiškų sviestinių sausainių versija. Žinoma, kad sviestinius sausainius kepė dar viduramžiais, juos mėgo ir valstiečiai, ir karaliai, didelį populiarumą jie išlaikė iki šių dienų. Šie sausainiai gali būti kepami be papildomų priedų – t.y. tik iš miltų, sviesto ir cukraus, arba kuo nors skaninami. Škotijos karalienė Mary Stuart itin mėgo sviestinius sausainius su kmynais, o šiuolaikinės kepyklos siūlo pramoniniu būdu pagamintų kepinių su šokolado, karamelės gabalėliais, kokoso drožlėmis, razinomis, įvairiais riešutais ir sėklomis, taip pat – su minkštais įdarais.
Cukrų pakeiskime medumi ir sausainiais gardžiuokimės nevaržomi
Mūsų receptas skirtas vengiantiems cukraus – vietoje jo dedamas medus, o ir taip turtingą tokio tipo sausainių skonį dar labiau paryškina lazdyno riešutai. Šiuos sausainius pagaminti nesudėtinga ir neužtrunka daug laiko. Tai gali būti ir smagus užsiėmimas visai šeimai, ir greitas apsisukimas virtuvėje, jei į duris jau beldžia svečiai, nors nieko gardaus pasiruošę neturite.
Reikės:
200 g miltų;100 g sviesto;100 g lazdyno riešutų;1 valg. šaukšto medaus.
Gaminimo eiga:
Jei riešutai yra neskrudinti, reikėtų juos maždaug 10 min. pakaitinti orkaitėje, tada ataušinti, nuimti odeles ir sumalti. Tuomet, dubenyje sumaišomi miltai, malti riešutai, medus ir su burokine tarka sutarkuotas atšaldytas sviestas.
Gerai išminkius tešlą, ją reikia padalinti į dvi dalis, iš jų suformuoti ritinius, juos supjaustyti maždaug centimetro storio riekelėmis. Riekelės sudedamos ant skardos (sviestinio popieriaus kloti nebūtina, sausainiai yra labai riebūs, tad prie jos neprilimpa) ir su visa skarda maždaug valandą pašaldyti šaldytuve, žiemą – galima balkone.
Kepama apie 20 min. 180°C temperatūroje. Prieš ragaujant, rekomenduojama palaukti, kad sausainiai jau būtų kiek atvėsę ir būtų galima pajausti jų tikrąjį skonį.
Sviestą keiskite margarinu ar graikišku jogurtu
Kepant sviestinius sausainius galima ir paeksperimentuoti. Pavyzdžiui, svietą pakeisti margarinu. Patyrę kepėjai teigia, kad margarinas padeda sausainiams geriau išlaikyti formą, jie nėra tokie trapūs. Tikriausiai dar nedaugelis žino, kad kepiniuose vietoje sviesto galima naudoti ir obuolių tyrę – sausainiai bus standesni bei traškesni. Sviestinius sausainius gaminti galima ir su graikišku jogurtu. Vis tik, šiuo atveju, sviesto atsisakyti visiškai nepavyks: geriau naudoti pusę įprasto kiekio sviesto, kitą pusę pakeičiant jogurtu[1].
Jeigu norima kažko labiau neįprasto, galima pagalvoti apie bananus. Iš tiesų, bananai puikiai dera su sviestiniais sausainiais, įneša švelnesnio, kreminio skonio, be to, puikiai pakeičia sviestą. Galbūt kiek rizikingesnė, tačiau kartu ir įdomesnė sviesto alternatyva gali būti avokadas. Tikrai, šis vaisius tinka visiems kepiniams ir nepagadins netgi sviestinių sausainių. Jei vienam kepimui sausainių naudojate pakelį sviesto, pakeiskite jį vienu, gerai sutrintu avokadu[2].
Na ir žinoma, net ir paprastus sviestinius sausainius galima pagardinti. Jeigu jau atsisakome cukraus, galime naudoti žiupsnelį cinamono, kuris iškart prikvepins mūsų virtuvę. Vietoje aprašytų lazdyno riešutų galima naudoti ir kitokius, pavyzdžiui, migdolus. Norintiems įmantresnių skonių, patariama išbandyti sviestinius sausainius su anakardžio ar kedrinių pinijų riešutais, tikti ir patikti gali net pistacijos. Riešutų nemėgstantys, greitais, sveikais ir skaniais sausainiais gali mėgautis ir be šio ingridiento ar tiesiog gali išbandyti ir pritaikyti kažką visiškai naujo.