Suprasti akimirksniu
  • Italijos teisėsauga atskleidė nusikalstamą tinklą, valdantį jautrių duomenų duomenų bazes
  • Įsilaužus į valstybines duomenų sistemas pavogta 15 terabaitų jautrių duomenų
  • Ką Lietuva ir Didžioji Britanija turi bendro su „Equalise“?
Šaltiniai
Kompiuteriai
Italų teisėsaugos teigimu, duomenų vagystės galai veda ir į Lietuvą, asociatyvi Eltos nuotrauka

Italijos teisėsauga atskleidė nusikalstamą tinklą, valdantį jautrių duomenų duomenų bazes

Italija atsidūrė didžiulio nacionalinių duomenų bazių pažeidimo, apimančio mažiausiai dvi Europos šalis – Lietuvą ir Didžiąją Britaniją, skandalo centre.[1]

Milano apygardos kovos su mafija direktoratas (DDA) atskleidė nusikalstamą tinklą, valdantį lygiagrečias duomenų bazes su neteisėtai pavogta jautria arba konfidencialia informacija, galinčia paveikti piliečius ir institucijas, komentavo tyrimus atliekantys prokurorai.

Tarp asmenybių, kurias galima rasti tarp šimtų tūkstančių neteisėtai pasisavintų dokumentų, yra Italijos Senato prezidentas Igansijus La Rusa (Ignazio La Russa), Respublikos prezidentas Serdžio Matarela (Sergio Mattarella) ir buvęs ministras pirmininkas Mateo Renci (Matteo Renzi).

Ministrė pirmininkė Džordža Meloni (Giorgia Meloni), kalbėdama apie pastaraisiais mėnesiais besikartojančius panašius išpuolius, užsiminė apie „paslydimo“ riziką. Visgi tikimasi, kad šis klausimas ir jo europinė dimensija pasikeis po šešių asmenų, kuriems taikomos kardomosios priemonės, teisminių apklausų .[2]

Įsilaužus į valstybines duomenų sistemas pavogta 15 terabaitų jautrių duomenų

Tyrimo, kuris taip pat vyksta Romos prokuratūroje, centre yra du asmenys, jau kuris laikas laikomi namų arešte (kaip ir kiti keturi asmenys, apkaltinti neteisėta prieiga prie kompiuterinės sistemos, korupcija ir tarnybinės paslapties atskleidimu).[3]

Tai Karminas Galo (Carmine Gallo), buvęs policininkas, turintis ilgametę patirtį pagrobimo ir organizuoto nusikalstamumo bylose, ir Nunsijus Samueles Kalamučis (Nunzio Samuele Calamucci), kompiuterių srities specialistas, tyrėjų laikomas pagrindiniu duomenų vagystės vykdytoju.

Popierinis archyvas su dokumentais apie „tūkstančius subjektų“ buvo konfiskuotas privačioje rezidencijoje, remiantis K.Galo pasakojimais, užfiksuotais slapta klausantis jo pokalbių.

Grupė veikė po įmonės „Equalize srl“, kuri, pasitelkusi paramą politinėse ir teisėsaugos institucijose bei padedant vienai Londono įmonei, veikė siekdama neteisėtai prisijungti prie Vidaus reikalų ministerijos IT tyrimų sistemos (Sdi), priedanga.

Sdi yra duomenų, naudojamų tyrimams, pavyzdžiui, pranešimų apie nusikaltimus, skundų, asmenų, bankininkystės ir mokesčių duomenų, bazė. Vagystė apėmė ir kitas duomenų bazes, įskaitant finansinių duomenų mainų sistemą, kuri kiekvienam Italijos piliečiui garantuoja prieigą prie mokesčių mokėjimų ir deklaracijų.

Tarp dešimčių tūkstančių pavogtų dokumentų ir duomenų, iš viso siekiančių 15 terabaitų, yra net keletas Italijos Respublikos prezidento elektroninių laiškų.

Ką Lietuva ir Didžioji Britanija turi bendro su „Equalise“?

Teisėsaugininkai jau įsakė konfiskuoti serverį Lietuvoje ir svarsto galimybę siųsti teisminės pagalbos prašymą į Jungtinę Karalystę, kad ši patikrintų tam tikras Londono vietas, kur, remiantis perimtais N.S.Kalamučio pokalbiais, buvo operacijos „duomenų centras“.[4]

„Padariau atsarginius blokus, vieną Londono biure, kitą – Lietuvoje, nes ten buvo pigiausia pirkti serverius“, – teigia įtariamasis viename iš perimtų pokalbių.

Anot DDA, šie dokumentai buvo perparduoti klientams ir užsakovams (įskaitant Italijos ir Europos verslo atstovus ir bent vieną užsienio slaptąją tarnybą), gaunant už tai daugiau nei 5 mln. eurų.

„Buvo parengtas tikslinis dokumentas, susijęs su didelio politinio kalibro asmenybėmis“, – nurodė teisingumo ministras Karlas Nordijo (Carlo Nordio). – Yra aiški kryptis ir tikslas, todėl galime kalbėti apie sąmokslą.“
„Šiais duomenimis gali naudotis tie, kurie yra mūsų priešai geostrateginiu požiūriu“, – perspėjo užsienio reikalų ministras Antonijus Tajani (Antonio Tajani). - Neatmetama galimybė, kad Rusija ar kitos šalys, kurios nėra mūsų draugės, tuo pasinaudos.“

Tarp šnipinėtų asmenų yra keletas Rusijos piliečių, Italijoje investuojančių į viešbučių ir mados sektorius bei galinčių turėti politinių ryšių su Maskva.