Išskirtiniai vardai, kuriuos Lietuviai duoda savo vaikams: tarp jų – Liuciferis ir Lyra

Įdomybės, LietuvaDaiva Čepėnienė
Suprasti akimirksniu
Šeima
Dauguma tėvų nori savo vaikams suteikti pačius gražiausius vardus, tik vieni atžaloms vardų ieško giminės medyje, kiti idėjų semiasi žiūrėdami filmus. Kelly Sikkema/Unsplash nuotrauka

Kai kurie vardai sukėlė rimtų diskusijų

Dauguma tėvų nori savo vaikus pavadinti pačiais gražiausiais vardais. Vieni atžaloms vardų ieško giminės medyje, kiti idėjų semiasi žiūrėdami filmus, skaitydami knygas ar žavėdamiesi žinomomis žvaigždėmis.

Prieš pora metų Lietuvos didmiesčiuose buvo įregistruota nemažai keistų ir negirdėtų vardų. Vilniuje mergaites tėvai nusprendė pavadinti Nija, Osėja, Elitija, Iza, Keira, Aglaja, Noela, Etnaja, Esmilė, Ateitis, Gaudilė.

Sūnums davė tokius vardus, kaip Vilas, Tumas, Eronas, Meinardas, Tajus, Meidis, Majus, Erestas, Sraunius.

Kauno miesto civilinėje metrikacijoje buvo užregistruota ir netradicinių dvigubų vardų – Žilvinas Aukštaras, Antanas Netimeras. Taip pat tokie retesni, kaip Dangvilė, Vaivora, Erieta, Diora, Liucilė, Atilė, Noelė, Kantrė, Nate, Dorija, Magda, Arabelė, Mėnulė, berniukams – Joakimas ir Gatas, Jupiteris.

Pajūrio mieste Klaipėdoje gimusioms naujagimėms prieš du metus tėvai suteikė Gilės, Gundės, Jazminos, Evijos, Vestinos, Medilės, Širlės, Iglės, Dolijos, Eros, Dolomėjos, Alikos, Ejos, Julingos, Alianos, Frėjos, Anetės, Elės, Esteilos, Leilos, Vivitos, Dakotos, Unės, Deiros, Dijoros vardus.

Berniukams davė vardus – Vytaras, Noelis, Frankas, Kovas, Anupras, Atijus, Matajus, Dovas, Aringas, Everestas.

Berniukas
Panevėžio civilinės metrikacijos skyriuje buvo įregistruotas daug šurmulio Lietuvoje sukėlęs berniuko vardas – Liuciferis. Christian Bowen/Unsplash nuotrauka

Šiauliečiai mergaites krikštijo Amelomis, Elomis, Gotautėmis, Katalėjomis, Lilomis, Laisvėmis, Mayomis, Naimomis, Sigridomis. Berniukams suteikė Ajaus, Astijaus, Charlio, Džailano, Younio, Jano, Leonelio, Murado, Theo, Vanago vardus.

2020 metais Panevėžio civilinės metrikacijos skyriuje buvo įregistruotas turbūt daugiausiai šurmulio Lietuvoje sukėlęs vardas – Liuciferis. Tuomet buvo diskutuojama ar galima leisti vaikus vadinti, kaip nori, ar verta sekti užsienio šalių pavyzdžių ir tokį leidimą riboti. Nors katalikiškame kontekste Liuciferis turi neigiamą reikšmę, iš tiesų šis vardas lotyniškai reiškia „Aušrinė žvaigždė“. 2021 metais panevėžiečiai „pasitaisė“ ir daugiau liuciferių nekrikštijo. Mažyliams čia tuomet buvo suteikti šie vardai: Grainius, Alisa, Mertas, Vėja, Darenas, Deinas, Eiprilė[1].

Reti vardai ir jų reikšmių paaiškinimai

2022 metais Lietuvoje buvo išrinktas keisčiausių vardų 60-tukas. Keisto vardo titulą pelnė Odisėjas, Lyrika, Eridanas, Žiedė, Ezra, Berlynas, Kosmosas, Sirijus, Preila ir kt.

Vilniuje gimė Preila, Deivė, Lyja, Aguona, Pupa, Mūza, Venera, Giria, Vėtra, Gruodė, Hadas, Paris, Parnidis, Agnaras, Perkūnas, Berlynas, Paskalis, Sakalas, Kosmosas, Sirijus.

Kaune duoti vardai mergaitėms – Solėja, Kosmėja, Darsija, Lulu, berniukų vardai – Ezra, Jutaras, Kovas, Turitas, Satja.Panevėžyje pasaulį praėjusiais metais išvydo Perla, Žiedė, Bella, Katalėja, Gunta, Aprilė, Nandas, Anvaras, Haidas.

Šiauliuose gimė Lyrika, Gilė, Eletė, Dakota, Eridana, Maitė, Odisėjas, Atilas, Airantas, Leitas, Damianas, Eridanas, Girius, Hektoras, Odinas.
Klaipėdoje – Mikelė, Tilė, Eirilė, Deila, Dorukas, Natanielius, Deimanas.

Vardai Žiedė ir Perla – lietuviškos kilmės, kilę iš žodžių „žiedas“ ir „perlas“. Katalėja – tai ispaniškos kilmės vardas, reiškiantis „tyra“. Šiuo vardu vadinosi pagrindinė 2011 m. filmo „Kolumbiana“ veikėja. Gunta – greičiausiai latviškos kilmės vardas, kilęs iš latviško žodžio „ugnis“. Aprilės vardas galimai kilęs iš angliško žodžio April, reiškiančio „balandį“, šis vardas populiarus JAV, juo vadinosi ir serialų „Grėjaus anatomija“, „Parkai ir poilsis“, „Vėžliukai mutantai nindzės“ veikėjos.

Vardas „Bella“ reiškia „graži“ italų, ispanų, portugalų, graikų ir lotynų kalbose, šį vardą turi supermodelis Bella Hadid, taip pat pagrindinė knygų ir filmų serijos „Saulėlydis“ veikėja Bella Swan. Girius yra lietuviškas vardas, kilęs iš žodžio „giria“. Vardas „Nandas“ – germaniškos kilmės vardo Ferdinandas, populiaraus Vakarų ir Pietų Europoje, trumpinys. „Anvaras“ – arabiškos kilmės vardas kilęs iš žodžio „šviesa“.

Haido vardas gali būti įkvėptas literatūros – Roberto L. Stevenseno romano „Nepaprasta daktaro Džekilio ir pono Haido istorija“. Haidas yra ir Anglijoje paplitusi pavardė, be to, šis vardas gali būti graikiškos kilmės vardo Haidė vyriška atmaina.

Kūdikis
2022 metais Lietuvoje keisčiausio mergaitės vardo titulą pelnė „Lyrika“ ir kiti vardai. Kaushal Mishra/Unsplash nuotrauka

Vardas „Lyrika“ kilo iš žodžio „lyrika“, reiškiančio grožinės literatūros rūšį. Vardas „Gilė“ lietuviškos kilmės, kilęs iš žodžio didingo medžio ąžuolo vaisiaus – gilės – pavadinimo. Vardo „Eletė“ kilmė nėra aiški, jis gali būti afrikietiškos kilmės. Šiuo vardu vadinasi keli muzikos atlikėjai.

Dakota yra populiarus vardas JAV, kurio kilmė indėniška – dakotai yra Šiaurės Amerikos indėnų tauta. Eridana ir Eridanas yra graikiškos kilmės vardai, kilę iš mitologinės Eridano upės pavadinimo. „Eridanas“ buvo ir mokslinės fantastikos knygų leidykla Lietuvoje. „Maitė“ yra iš baskų kalbos žodžio „meilė“ kilęs vardas, populiarus ispaniškai kalbančioje pasaulio dalyje bei Brazilijoje.

Vardas „Atilas“, tikėtina, yra sulietuvintas, Vengrijoje, Turkijoje ir Bulgarijoje populiarus vardas Atila. Šį vardą turėjo ir garsi istorinė asmenybė, hunų vadas Atila. Vardo „Airantas‘ kilmė nėra visiškai aiški, bet tai gali būti romų tautos vardas, vardo „Arnoldas“ atitikmuo romų kalboje.

Vardas „Leitas“ galimai lietuviškos kilmės, kilęs iš žodžio „leitis“, reiškusio profesionalų LDK karį. Vardas „Damianas“ graikiškos kilmės, kilęs iš žodžio „prisijaukinti, sutramdyti“. Graikiškos kilmės ir vardas „Hektoras“, kilęs iš žodžio „laikyti, turėti“. Odisėjas – graikiškos kilmės vardas, šį vardą turėjo Homero poemos „Odisėja“ pagrindinis veikėjas.

Odinas yra skandinaviškos kilmės vardas, Odinas buvo skandinavų karo dievas. Mikelė yra hebrajiškos kilmės vardo Mišelė/ Mikaela/ Michaela/ Mykolė atmaina. Šis vardas kilo iš hebrajų kilmės, reiškia „kas yra kaip Dievas“ ir yra populiarus visoje Europoje, tik rašomas ir lietuvinamas skirtingai.

Tilė yra germaniško vardo Matilda trumpinys. Eirilė yra airiškos kilmės vardas, kilęs iš senojo Airijos salos pavadinimo Eire. Vardas „Deila“ gali būti angliškos kilmės, kilęs iš žodžio dale, reiškiančio „slėnis, klonis“. „Dorukas“ yra turkiškas vardas, reiškiantis „viršūnė, kalnas“. „Natanielius“ yra hebrajiškos kilmės vardas, reiškiantis „Dievo dovana“. Deimanas yra vardo Damianas kiek kitaip užrašyta atmaina.

Vardas „Kosmėja“ kilo iš žodžio „kosmosas“, kuris yra graikiškos kilmės. Darsija yra airiškos kilmės vardas, reiškiantis „tamsi“. Lulu gali būti tiek angliškos kilmės vardas, vardo „Luiza“ mažybinė atmaina, tiek arabiškos kilmės vardas, reiškiantis „perlas“. Solėja turbūt yra lotyniškos kilmės vardas, kilęs iš žodžio sol „saulė“ ir giminingas Sauliaus ar Saulės vardams.

Ezra yra hebrajiškos kilmės vardas, reiškiantis „padedantis, saugantis“, šį vardą turėjo garsus poetas Ezra Poundas. Vardo „Jutaras“ kilmė neaiški, bet jis gali būti japoniškos kilmės, kilęs iš japoniško vardo Jutaro. Kovas yra lietuviškos kilmės vardas, reiškiantis paukštį arba mėnesį. „Satja“ tikriausiai yra iš sanskrito kalbos kilęs vardas, reiškiantis „tiesa“. Tai taip pat viena svarbiausių dorybių tokiose Azijos religijose kaip budizmas ar sikhizmas.

Hadas buvo mirusiųjų dievas senovės Graikijos religijoje. Graikiškos kilmės vardas yra ir Paris, kuris graikų mitologijoje buvo Elenos mylimasis, dėl jų meilės kilo Trojos karas, aprašytas „Iliadoje“. Parnidis yra lietuviškos kilmės vardas, taip vadinasi kopa, esanti Kuršių nerijoje.

Agnaras yra skandinaviškos kilmės vardas, apytiksliai reiškiantis „karys su ginklu“. Perkūnas yra lietuviškos kilmės vardas, šiuo vardu vadintas senovės lietuvių dievas. Vardas Berlynas suteiktas Vokietijos sostinės garbei. Paskalis turbūt pavadintas pagal Blezą Paskalį: jis buvo prancūzų matematikas ir filosofas, kurio garbei pavadintas slėgio matavimo vienetas paskalis. Sakalas yra lietuviškos kilmės vardas, kilęs iš paukščio, Sirijus yra ryškiausia naktinio dangaus žvaigždė bei vieno pagrindinių Hario Poterio knygų personažų Sirijaus Bleko vardas.

Preila yra gyvenvietė Kuršių nerijoje. Deivės vardas kilo iš žodžio „deivė“, vardas Lyja – iš veiksmažodžio „lyti“ trečiojo asmens, vardai Aguona ir Pupa – iš augalų vardų. Mūza yra graikiškos kilmės vardas, kilęs iš žodžio „mūza‘, šį vardą turi ir garsi pianistė Mūza Rubackytė.

Veneros vardas kilo iš planetos arba senovės romėnų meilės deivės, vardai Vėtra ir Gruodė – iš lietuviškų žodžių, reiškiančia gamtos reiškinius, Giria – iš žodžio „giria“[2].