- Po ilgos pertraukos išsirito vieno pavojingiausio paukščio jauniklis
- Paukščių veislė yra arti išnykimo ribos
- Kazuarai yra paukščiai, artimi stručiams bei emu
Po ilgos pertraukos išsirito vieno pavojingiausio paukščio jauniklis
Didžiojoje Britanijoje Kotsvoldse esančiame paukščių parke pirmą kartą sėkmingai išsirito pietinio kazuaro, vieno didžiausių ir pavojingiausių pasaulio paukščių, jauniklis[1].
Paukščių parko „Birdland“ prižiūrėtojai jau daugiau kaip 25 metus bando veisti šiuos milžiniškus, neskraidančius, į dinozaurus panašius paukščius, bet anksčiau bandymai buvo nesėkmingi.
Tačiau dabar jiems pasisekė. Išsiritęs paukštis yra tik ketvirtas šiais metais išsiritęs Europoje ir pirmasis Didžiojoje Britanijoje nuo 2021 m.
„Kai pirmą kartą žvilgtelėjome į mažytį jauniklį, tai buvo išties ypatinga akimirka. Kazuarai turi vieno pavojingiausių pasaulio paukščių reputaciją, o jų dydis, greitis ir galia kartu su peilius primenančiais 10 cm ilgio nagais reiškia, kad į jų priežiūrą turime žiūrėti itin rimtai“, – sako kazuarų prižiūrėtojas Alisteris Kinas.
Naujojo jauniklio tėvai yrpatinas iš „Avifaunos“ Alphene, Nyderlanduose ir patelė iš Frankfurto, Vokietijos. Jie abu nuo 2012 m. gyvena „Birdland“ parke ir yra įtraukti į Europos nykstančių rūšių programą.
Skelbiama, kad artimiausiomis savaitėmis Kotsvoldso paukščių parko „Birdland“ lankytojai turės retą galimybę pamatyti sparčiai augantį jauniklį jo aptvare.
Paukščių veislė yra arti išnykimo ribos
Su emu giminingi ir Indonezijos, Naujosios Gvinėjos bei šiaurinės Australijos tropiniuose miškuose gyvenantys paukščiai iš tiesų yra laikomi itin pavojingais: jie ne tik yra labai stiprūs, tačiau ir neretai elgiasi agresyviai bei nenuspėjamai.
Kazuarų jauniklius auginti nelaisvėje sudėtinga dėl specifinių aplinkos ir elgesio poreikių. Patinas inkubuoja kiaušinius iki dviejų mėnesių ir prižiūri išsiritusius jauniklius. Kai jaunikliai išsirita, patinas juos veda į savo nuolatines maitinimosi vietas ir saugo iki 16 mėnesių[2].
Nors tolimųjų kraštų tropiniuose atogrąžų miškuose gyvenančių pietinių kazuarų apsaugos statusas neseniai buvo pakeistas iš „pažeidžiamo“ į „susirūpinimą keliantį“, miškų kirtimas ir žmonių veikla ir toliau kelia didžiulę grėsmę ilgalaikėms šių iš tiesų neįprastų paukščių išlikimo perspektyvoms.
Šie paukščiai, kaip ir kiti bėgiojančiųjų paukščių šeimų atstovai, įskaitant stručius ir emu, yra neskraidantys, laikomi puikiais bėgikais, kurie gali siekti net iki 51 kilometro per valandą greitį. Anksčiau atlikti tyrimai rodo, kad senovės laikų žmonės maždaug prieš 18 000 metų Naujojoje Gvinėjoje ėmė veisti šiuos pavojingus paukščius.
Pensilvanijos valstybinio universiteto mokslininkai ištyrė senovinių kiaušinių lukštus ir nustatė, kad kai kuriuos jaunesnius kiaušinius senovės žmonės sudegino ir suvalgė, tačiau kitus kiaušinius greičiausiai paliko visiškai išsivystyti ir išsiristi. Tikėtina, kad tuomet kazuarų jaunikliai buvo užauginti iki brandos, o paskui paskersti dėl plunksnų ir mėsos, kuri kai kuriose Naujosios Gvinėjos dalyse vis dar valgoma kaip delikatesas.
Kazuarai yra paukščiai, artimi stručiams bei emu
Kazuarai yra strutinių paukščių pobūris[3]. Tai stambūs, 170 cm aukščio, apie 80 kg sveriantys paukščiai, dažniausiai esantys pilkai rusvos ar juodos spalvos. Jie neskraido, turi tris pirštus su stipriais nagais. Visai kazuarinių šeimai priklauso 3 rūšys.
Žinomiausias yra šalminis kazuaras, kuris yra paplitęs Australijos šiaurės ir rytinėje dalyje bei Naujojoje Gvinėjoje. Paukščio aukštis siekia apie 150 cm, masė iki 80 kg. Jis daugiausiai minta nukritusiais vaisiais, smulkiais gyvūnais. Lizdą patinas krauna ant žemės, patelė deda 3–5 žalsvus kiaušinius, peri abu. Jauniklius vedžioja tik patinas.
Eminių šeimai priklauso vienintelė rūšis – emu. Šio paukščio kūno masė siekia iki 55 kg, aukštis iki 70 cm. Emu snapas plokščias, galva ir kaklas apaugę plunksnomis.
Emu gyvena Australijos stepėse, pusdykumėse. Minta sėklomis, vaisiais, uogomis ir smulkiais gyvūnais. Lizdą suka patinas, įprastai jame yra 8–10 kiaušinių, juos 8 savaites peri ir jauniklius augina taip pat tik patinas.
Kai kuriais atvejais kazuarai yra auginami ir kaip egzotinis gyvūnas, tačiau daugelyje šalių tai yra nelegalu ir laikoma itin pavojinga žmogui. Dar 2019 m. pasaulį apskriejo žinia apie tai, kad Šiaurės Floridoje namuose augintas kasuaras mirtinai sužeidė jį auginusį 75 metų vyrą[4].
Tuomet skelbta, kad vietos policija ir greitoji pagalba sulaukė skubaus iškvietimo, o nuvykę į įvykio vietą rado smarkiai paukščio sužeistą vyrą. Vyras vardu Marvinas Hajos buvo skubiai nugabentas į ligoninę, tačiau medikams jo gyvybės išgelbėti nepavyko.
Policija tuomet pradėjo tyrimą, tačiau pirminė informacija parodė, kad įvykis buvo tiesiog nelaimingas atsitikimas: vyras dėl neaiškių priežasčių pargriuvo šalia paukščio ir buvo užpultas. Šiam paukščiui laikyti namuose arba artimoje namams aplinkoje Floridoje būtinas specialus leidimas.