Ispanija uždraudė „neūžaugų“ ir bulių kovas – nykštukų koridą

Pasaulis, TradicijosDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Bulių pramogos
Pramoga stebint erzinamus bulius. Marko Obrvan/ Pexels nuotrauka

„Dwarf“ ir bulių kovos Ispanijoje ilgai kėlė klausimų, tad šalis pradeda jas drausti

Nedidelio ūgio žmonės pasirodo savo komiškuose numeriuose ir dažnai yra pajuokos objektu. Jie vadinamai įvairiai: „nykštukai“, „neūžaugos“, „liliputai“. Tokie asmenys linksmina minias susibūrusių kaip kokie klounai ir pajuokos objektai, erzindami ir audrindami gyvus bulius ringe. Tokie pasirodymai (dwarf bullfighting) buvo kvestionuojami pasaulio šalyse, kuriose tai ilgai dar buvo priimtina[1].

Patyčios prieš negalią turinčius, nepilnavertiškai gyvenančius jau seniai nepriimtinos, todėl keliami klausimai, kur yra ribos tarp pramogų ir patyčių. Tokius klausimus keliančių organizacijų ir mažumų atstovai kovojo dėl teisybės ir siekė uždrausti tokias pašaipų šventes. Panašu, kad jų pastangos pagaliau davė vaisių. Neseniai Ispanijos parlamente priimtas sprendimas uždrausti komiškas bulių ir nedidelio ūgio žmonių (dwarf) kautynes.

Pramogos, kuriose dalyvauja kostiumais apsirengę nykštukai, sulaukė ir pagyrų, ir įvairių mažumų atstovų grupių kritikos. Nors neįgaliųjų teisių gynėjai gyrė šį žingsnį kaip lygybės ir pagarbos pergalę, keletas likusių pasirodymų atlikėjų išreiškė nusivylimą ir net protestavo prieš draudimą rengti tokias sueigas. Jie buvo nepatekinti tuo, kad kaip nedidelio ūgio artistai netenka darbo. Taip pat tokie artistai teigė, kad jiems pakanka pagarbos, kurią gauna dirbdami šioje industrijoje.

Nykštukų koridos tradicija ne tik žeminanti, bet ir pavojinga

Nykštukų koridos tradicija Ispanijoje gyvuoja jau kelis dešimtmečius ir yra populiarus žmonių pramogų šaltinis. Pasirodymuose kostiumuoti neūžaugos komiškai persekiodavo bulius. Jų pasirodymai turėdavo būti humoristiniai ir lengvi. Tokiuose pasirodymuose nykštukai paprastai persirengdavo ugniagesiais arba klounais, o jų išdaigos turėdavo prajuokinti žiūrovus[2].

Tačiau ši tradicija jau kurį laiką vertinama prieštaringai. Neįgaliųjų teisių grupės teigė, kad šie pasirodymai žemina ir menkina nedidelio ūgio asmenis, nes perša mintį, kad galima tyčiotis iš tų, kurie yra kitokie. Jos taip pat nurodė, kad renginiai gali būti pavojingi nykštukams, kurie dėl savo mažo ūgio gali būti labiau pažeidžiami.

„Nykštukų“ pramogos
Kovos su mažaūgiais ir buliais linksimina minias. Son Bom/ Pexels nuotrauka

Kovoja su patyčiomis ir reikalauja pagarbos kitokiems, nepilnavertiškai gyvenantiems žmonėms

Ispanijos parlamentas priėmė įstatymą, kuriuo uždraudė renginius ir suderino juos su Europos Sąjungos direktyvomis dėl neįgaliųjų diskriminacijos. Šį sprendimą sveikino už neįgaliųjų teises kovojantys aktyvistai, laikydami jį svarbiu žingsniu į priekį skatinant lygybę ir pagarbą visiems.

Ispanijos karališkosios neįgaliųjų reikalų tarybos generalinis direktorius Jesús Martín gyrė šį draudimą kaip ženklą, kad šalis atsitraukia nuo praeities, kai nykštukiniai žmonės buvo viešai pašiepiami. Jis teigė, kad šis draudimas padės vaikams perduoti žinią, jog nepriimtina tyčiotis ar menkinti kitus dėl jų skirtumų[3].

Tačiau kai kurie atlikėjai, dalyvavę nykštukų ir bulių varžybose, pasipriešino draudimui, teigdami, kad tai yra išpuolis prieš jų tradicijas ir kultūrą. Jie teigė, kad iš jų buvo ne šaipomasi ar niekinama juo, o jie buvo gerbiami dėl jų įgūdžių ir gebėjimų. Taip pat liūdina faktas, kad jie netenka darbo, nes naikinama visa pramogų ir sporto šaka.

Danielis Calderónas, nykštukinių bulių kovotojas, išreiškė nusivylimą draudimu ir sakė, kad pagarba jiems šioje industrijoje yra įspūdinga. Jis ir kiti atlikėjai, norėdami išreikšti nepritarimą šiam sprendimui, surengė protestus prie parlamento.

Diskusijos dėl nykštukų ir bulių kovų uždraudimo išryškina įtampą tarp kultūrinių tradicijų išsaugojimo ir lygybės bei pagarbos visiems skatinimo. Vieni gali teigti, kad renginiai buvo nepavojingi ir reprezentavo svarbią Ispanijos kultūrinio paveldo dalį, kiti pabrėžė, kad jie buvo pagrįsti žalingu stereotipu, kuris įtvirtino diskriminaciją ir nepagarbą mažo ūgio žmonių atžvilgiu.

Mažaūgiai
Įvarios patyčios neūžaugoms ir nykštukams ne visiems vienodai nepriimtinos. Ron Lach/ Pexels nuotrauka

Riba tarp neįgalumo ignoravimo ir nepagarbos neįgaliesiems skleidimo

Galiausiai sprendimas uždrausti renginius rodo, kad vis labiau pripažįstama būtinybė skatinti lygybę ir pagarbą visiems, nepaisant jų skirtumų. Vieni gali liūdėti dėl mylimos tradicijos praradimo, kiti džiaugsis, kad Ispanija žengia žingsnį link įtraukesnės ir tolerantiškesnės visuomenės.

Verta paminėti, kad draudimas rengti nykštukų žmonių ir bulių kautynes nėra pirmas kartas, kai Ispanija ėmėsi priemonių neįgaliųjų diskriminacijos problemai spręsti. Pastaraisiais metais šalis padarė pažangą tokiose srityse kaip prieinamumas ir užimtumo galimybės neįgaliesiems, nors dar reikia daug nuveikti.

Kai kurie taip pat teigė, kad nykštukinių bulių kovų draudimas gali turėti platesnių pasekmių kitoms kultūrinėms tradicijoms, pagrįstoms žalingais stereotipais ar diskriminacine praktika. Pavyzdžiui, buvo raginama uždrausti Pamplonoje vykstantį bėgimą, kurio metu gatvėmis vejami ir persekiojami buliai, motyvuojant tuo, kad šis renginys žiaurus gyvūnams ir įtvirtina moterims žalingą mačo kultūrą[4].

Tačiau kiti gynė tokius renginius kaip svarbią Ispanijos kultūrinio paveldo dalį ir teigė, kad juos reikėtų leisti tęsti, jei būtų imtasi tinkamų saugumo priemonių. Lengvo atsakymo į šiuos klausimus nėra. Artimiausiais metais jie tikriausiai ir toliau bus diskusijų ir debatų objektas. Kultūriniai dalykai taip pat turi būti neatsiejami nuo pagarbos ir tolerancijos.

Apskritai draudimas rengti tokias pramogines bulių kautynes yra svarbus žingsnis į priekį skatinant lygybę ir pagarbą visiems žmonėms, nepaisant jų skirtumų. Nors kai kurie gali nesutikti su šiuo sprendimu, svarbu pripažinti, kad jis pagrįstas įsipareigojimu skatinti žmogaus teises ir visų orumą. Tai diktuoja kitokį požiūrį į skirtingas žonių grupes bei mažumas.