
Senus skaitiklius pakeitus išmaniais, elektros sąnaudos tik auga
Elektros skirstymo operatorius (ESO) teigia per dieną pakeičiantis apie 2 tūkst. elektros skaitiklių į išmaniuosius. Maža to, teigia ir kad gyventojai jaučia jų naudą. Na, o didžiausią naudą, ko gero, jaučia pats ESO, nes automatiniai skaitikliai labai jau išmaniai geba pakelti elektros naudojimo rodmenis net tokiuose objektuose, kuriuose elektra apskritai išjungta.
Tai, kad įdiegus automatinius skaitiklius elektros rodmenys išauga, pastebi tūkstančiai šalies gyventojų. Tik kol kas kažkodėl visi į tai numoja ranką – esą gal kur gedimas, gal kur kaimynas elektrą vagia, gal šiaip koks nesusipratimas. Tačiau, sutikite, nesusipratimai taip masiškai vykti neturėtų, ir, ko gero, nevyksta.
„Galbūt čia yra kas nors, pavyzdžiui, elektros inžinierius ar aukštas pareigas kokioje nors elektros įmonėje užėmęs asmuo, kuris galėtų konkrečiai patarti, ką daryti, pastebėjus, kad išmanus elektros skaitiklis prisuka nerealius kilovatvalandžių kiekius?“, – jau kantrybės netekusi į visuomenę kreipėsi rašytoja Goda Juocevičiūtė, mat į ESO tokiu klausimu kreiptis kone tas pats, kas šakėmis prieš traukinį eiti.
Ir, deja, atsiliepė tik krūva tokių, kuriems elektros sąnaudos taip pat išaugo. Paaiškinti, kodėl taip yra, niekas negali. Spėlionių, žinoma, yra visokių, tik kad ESO jas griežtai neigia.
„Sudėtinga situacija. Taip nutiko ir sūnui, pakeitus skaitiklį, prisuko milžinišką sumą. Išsikvietė Eso atsakingus atstovus, išvežė skaitiklį tikrinimui. Pasirodo – „labai geras“, tai dar sumokėjo už patikrą ir …liko laukti sekančio mėnesio“, – pasakoja Vitalija.
Tiesa, atsiliepė ir Lina, kuri buvo susidūrusi su analogiška situacija, tik negailėjo savo laiko ir nervų, bei išsikovojo iš ESO permoką.
„ESO puslapyje pateikiau pranešimą “Gedimų registravimas”, kad skaitiklis rodo nepagrįstai itin didelį suvartotos elektros kiekį. Jie atsiuntė savo meistrą ir pakeitė skaitiklį. Tada per savitarną rašiau, kad perskaičiuotų elektros suvartojimą ir perskaičiuotus rodmenis pateiktų mūsų pasirinktam tiekėjui.
Prieš tai savitarnoj peržiūrėjau ESO pateikiamą suvartojimo istoriją, palyginau su praėjusių metų tų mėnesių suvartojimais ir parašiau, kad nepagrįsti elektros rodmenys buvo fiksuojami jau kokius 4-5 mėnesius ir kad peržiūrėtų ir perskaičiuotų elektros suvartojimą už minėtą laikotarpį. Ir tada buvo kryžiaus keliai skambinėti, kad perskaičiuotų, kada perskaičiuos ir pan. Tada perskaičiavo, bet nepateikė mūsų elektros tiekėjui – vėl laiškai ir skambučiai. Bet galų gale, per kokį mėnesį viskas buvo padaryta ir atsiuntė sąskaitą kur permoką užskaitė kaip mokėjimą“,– savo sėkmės, nors ir sudėtingos, istoriją pasakojo Lina[1].
ESO pakeitus skaitiklius sąnaudos išaugo 4 kartus
Viena yra prigauti ESO skaitliukus savivaliaujant tada, kai elektra išties naudojamasi. Visai kas kita – kai negyveni, elektra nesinaudoji, o sąskaitos atima žadą. Bet net ir tokiais atvejais ESO nenusiteikusi geranoriškai aiškintis, kokie vaiduokliai negyvenamose patalpose suka elektrą – mokėti liepia, nors tu ką.
„Lietuvoje nebuvau nuo vasaros iki gruodžio 15d. Rugsėjį ir spalį namas suvartojo po 80kw į mėnesį, spalio gale pakeitė man skaitiklį į automatini, ir kai pakeitė, man stebuklingai prisuko 350kw už lapkritį, pabrėžiu, namas negyvenamas, beveik visa name elektra atjungta, tada man atėjo sąskaitą, kreipiausi kad patikrintu skaitkliukus, laukiau 3 savaites ir spejau grįžti į Lietuvą per tą laiką, atvažiavo ESO inžinierius, patikrino skaitkliukus, pasakė kad viskas gerai, rodo kad viena fazė apkrauta (name trifazis).
Tada aš išsikviečiau elektriką, jis viską name patikrino, patikrino fazes, viskas gerai su jomis. Tada aš dar dviem dienom atjungiau elektrą name ir per tas dvi dienas vistiek sugebėjo prisukti dar 35kw, kas po šiai dienai yra 900kw, (už gruodį), praeitais metais, prie -20, aš išdegindavau 400kw.
Tai klausimas, ką daryti, kur kreiptis, skambinau į ESO gal 8 kartus, kiekvieną savaitę, jie kiekvieną savaitę registruoja, bet niekas taip ir nevažiuoja tikrinti“, – savo istoriją pasakojo gyventojas.
Tokių istorijų galima rasti ir daugiau.
„2019 metais nebuvome Lietuvoje ir grįžę pamatę vasaros metu suvartotą elektrą gavome šoką. Kreipėmės daug kartų į ESO, skaitiklį išvežė patikrai, o kai grąžino mums po 1000 skambučių ir skundų dar išrašė už patikrą sąskaitą ir atsakymas buvo, kad skaitiklis geras. Galų gale ištraukėme duomenis iš kompiuterio ir pamatėme, kad joks jis ne geras. Čia kaip automobilio kilometražas atsukamas būna, prisijungus per kompiuterį matomas tikrasis suvartojimas“, – savo istoriją pasakojo ir kita moteris[2].
Skaitiklio patikrinimas vyksta „pažiūrėjimo“ būdu
Kai kuriems gyventojams pavyksta išsiprašyti, kad ESO atvyktų, išmontuotų skaitliuką, nusivežtų jį patikrinti. Kaip matome, kartais už tai dar tenka susimokėti. Tačiau tokia laimė pasitaiko ne visiems. Kai kurie žmonės turi tenkintis vizualine skaitliuko apžiūra, kurios metu nustatoma, kad su linksmuosiuose elektros kalneliuose besivažinėjančiu skaitliuku viskas yra gerai.
„Kiek skambinau į ESO, kad atvažiuotų ieškoti bėdos ir tikrinti skaitliukus, 0 reakcijos. Kai parašiau postą viešai, jie patys susisiekė su manimi ir tik tada atsiuntė žmogų patikrinti. Pranešė, kad per 5 d.d. atvyks, bet prieš tai susisieks su manimi.
Atvyko, bet nei paskambinęs, nei pasiteiravęs. Per kameras mačiau, kad pastovėjo, pažiūrėjo į skaitliuką, dėžę atsinešė, vėl pažiūrėjo ir viskas – diagnozė, kad viskas veikia tobulai“, – guodėsi gyventojas, kurio elektros sąnaudos sumontavus skaitliuką išaugo nei daug, nei mažai – kokius 6 kartus[3].
ESO ginasi – nuogąstavimai yra nesąmonė
ESO ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas neslepia girdėjęs nuogąstavimus, esą po skaitiklių rodmenų patikros išauga sąskaitos. Ir rėžia, kad tai – melas, taip nebūna, netiesa ir taip toliau. Tik kodėl tada tiems, kurie visgi netingi kariauti su ESO, galiausiai grąžina permokėtus pinigus? Čia jau matyt, gilus ir nejudinamas bei nekomentuojamas ESO sąžinės klausimas…
„Pabrėžiu, kad tai – neteisinga. Sąskaitų augimas nesusijęs su pačiais skaitikliais, o su laiku nedeklaruotais rodmenimis. ESO darbuotojai, atlikdami patikrinimus, keisdami skaitiklius arba atvykę klientų prašymu ir vykdydami kitus darbus visuomet nurašo faktinius elektros skaitiklio rodmenis. Klientui pakeitus skaitiklį į išmaniąją apskaitą pirmojoje sąskaitoje pateikiami tikslūs išmaniojo skaitiklio perduodami suvartojimo duomenys už tiek dienų, kiek jis įrengtas, bei paskutiniai senojo nuimto skaitiklio rodmenys, visos neapmokėtos kilovatvalandės. Pasitaiko atvejų, kai po tokio rodmenų nurašymo klientus pasiekia gerokai išaugusios negu įprasta sąskaitos. Dažniausiai tai lemia, kad klientai laiku nedeklaravo savo skaitiklio rodmenų ir neatsiskaitė už elektros energiją, todėl per keletą mėnesių, o kartais – net ir metų, susikaupia skola“, – sako ESO atstovas[4].
Maža to jis teigė, kad sugedę skaitikliai nenurašo daugiau duomenų, nei iš tiesų jų yra. Tik tada kyla klausimas, kodėl su tuo susiduria vis daugiau lietuvių?