Vakcinos sulaukia vis daugiau kritikos, mažėja jų pardavimai
Naujausi JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenys rodo galimą ryšį tarp COVID-19 „Pfizer“ vakcinos ir insulto. CDC duomenų bazės ypač išskiria riziką vyresnei amžiaus grupei priklausantiems asmenims.
Savo ruožtu JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) nusprendė, jog „AstraZeneca“ COVID-19 antikūnų vaistų kokteilis „Evusheld“ negali būti leidžiamas naudoti JAV. FDA teigimu, medikamento vartojimas nesuteikia apsaugos nuo dabar vyraujančių COVID-19 variantų.
Tuo tarpu pasirodant vis daugiau informacijos apie šalutinius neigiamus vakcinų poveikius, „Pfizer“ skelbia, kad 2023 m. gamintojo pajamos iš vakcinų sumažės net 64 proc.
Vėl aptiktas ryšys tarp „Pfizer“ vakcinos ir insulto
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenys vėl atskleidė galimai pavojingą ryšį tarp vakcinos dozės ir insulto, o tai ypač aktualu gali būti vyresnio amžiaus asmenims. „Pfizer“ ir „BioNTech“ COVID-19 stiprinamoji vakcina jau anksčiau buvo susieta su išaugusiais šansais patirti insultą, o nauji duomenys tik patvirtina ankstesnę informaciją.
Dar sausio mėnesio pradžioje JAV sveikatos apsaugos departamento pareigūnai teigė, kad vakcinų saugumo duomenų bazėje (VSD) aptiko galimą ryšį su išeminiu insultu vyresniems nei 65 metų žmonėms, kuriems buvo suleista naujoji, stiprinamoji „Pfizer“ ir „BioNTech“ skiepo dozė. Vis dėlto, ekspertai tuomet teigė, kad egzistuoja menki šansai, jog ryšys gali sukelti klinikinę riziką[1].
Dabar gydytoja, profesorė Nicola Klein iš sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios bendrovės „Kaiser Permanente“, kuri tvarko VSD duomenis, teigia, kad pastarosiomis savaitėmis duomenų bazėje užfiksuotų insulto atvejų skaičius sumenko, bet ryšys tarp vakcinos ir išeminio insulto, tikėtina, nėra atsitiktinis. Negana to, medikė teigia, kad dauguma rizikingais įvertintų atvejų yra siejami ir su vakcinacija nuo sezoninio gripo. Tai reiškia, kad insultą galimai gali sukelti ne tik COVID-19 vakcina, bet ir eilinė gripo vakcina.
„AstraZeneca“ vaistas nuo COVID-19 JAV naudojamas nebebus
Ketvirtadienį JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) paskelbė informaciją, jog vadinamasis „AstraZeneca“ COVID-19 vaistų antikūnų kokteilis „Evusheld“ JAV nebus prieinamas naudojimui. Taip nuspręsta dėl to, kad vaistas neapsaugo nuo esamuoju laiku JAV išplitusių COVID-19 variantų[2].
FDA „Evusheld“ leido naudoti 2021 m. pabaigoje. Medikamentas skirtas išvengti užsikrėtimo COVID-19 asmenims, kurių imuninė sistema yra silpna arba kuriems anksčiau buvo pasireiškęs sunkus vakcinų šalutinis poveikis.
„Duomenys rodo, kad „Evusheld“ greičiausiai neveikia tam tikrų SARS-CoV-2 variantų. Remiantis naujausiais „Nowcast“ duomenimis, prognozuojama, kad šie variantai sukels daugiau kaip 90 proc. dabartinių užsikrėtimų JAV. Tai reiškia, kad „Evusheld“ neapsaugos nuo COVID-19 plitimo“, – teigia FDA.
Agentūra taip pat priduria, kad „Evusheld“ naudojimo sustabdymas užkerta kelią galimam šalutiniam vaisto poveikiui, pavyzdžiui, alerginėms reakcijoms.
FDA akcentuoja ir tai, kad keli kiti antivirusiniai vaistai, pavyzdžiui, „Maxlovid“ ar „Veklury“ yra leidžiami naudoti, patvirtinti rizikos grupės pacientams ir veiksmingi.
O „Evusheld“ naudojimas stringa ne tik JAV. Jungtinėje Karalystėje Vaistų ir sveikatos priežiūros produktų reguliavimo agentūra leido naudoti „Evusheld“ 2022 m. pavasarį, tačiau rugpjūtį vyriausybė pareiškė, kad vaisto nepirks, nes nepakanka duomenų apie vaisto sukuriamą apsaugą nuo naujausių viruso porūšių[3].
„Pfizer“ vakcinų pardavimai mažėja
Pandemijai baigiantis, o informacijai apie šalutinius vakcinų poveikius ir rizikas tampant vis labiau prieinamai, vakcinų gamintojai gali pastebėti, kad pardavimų skaičiai gali staiga sumenkti. Būtent apie tokią situaciją jau skelbia „Pfizer“. Kompanija mano, kad 2023 m. pajamos iš vakcinų sumažės net 64 proc[4].
Savo 2023 m. finansinius planus bendrovė atskleidė neseniai paskelbtoje ketvirtojo ketvirčio ir visų 2022 m. pelno ataskaitoje. Joje pateikiamos įžvalgos ir 2023 m., kurių laikotarpiu „Pfizer“ prognozuoja 67-71 mlrd. dolerių pajamas. Palyginimui, pernai „Pfizer“ pranešė apie 100,3 mlrd. dolerių pajamas, o 2021 m. buvo pasiekta 81,3 mlrd. dolerių pardavimų riba.
Dabar „Pfizer“ mano, kad vakcinų pardavimai 2023 m. atneš 13,5 mlrd. dolerių pelno. Analitikai prognozuoja, kad 2023 m. pardavimai sieks 14,4 mlrd. dolerių. 2021 m. iš šios vakcinos bus gauta 36,8 mlrd. dolerių pajamų, o 2022 m. – 37,8 mlrd. dolerių.
„Pfizer“ sumenkusias pajamas iš vakcinų aiškina tuo, kad jų pirkimai sumažėjo iš anksčiau pasirašytų vyriausybinių sutarčių, o dabartiniai pardavimai apima tik „tradicines komercines rinkas“.