Iš gydytojų lūpų: kaip nesusirgti keliaujant

Kelionės, SveikataDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Kelionės
Kaip keliauti saugiai ir išvengti ligų? Asad Photo Maldives/ Pexels nuotrauka

Patarimai, norintiems išvengti nesklandumų ar sveikatos problemų atostogų metu

Viliojant vasaros atostogoms ir savaitgalio išvykoms, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad ši nepamirštama patirtis kartais atneša ir nepageidaujamą svečią, o dažnai ir rimtą ligą. Nesvarbu, ar jus kviečia nesugadinti paplūdimiai, ar kultūriniai malonumai, viliojantys jūsų nuotykių pojūtį, ne vienam keliautojui patirtį apkartino netikėti sveikatos sutrikimai.

Nuo netikėto peršalimo iki virškinimo sutrikimų: šie sveikatos sutrikimai gali tapti puikių atostogų priežastimi. Tai rizika, į kurią pernelyg dažnai neatsižvelgiama, tačiau kurią galima suvaldyti iš anksto apgalvojus ir pasiruošus. Medikai dažnai dalijasi savo asmeninėmis prevencinėmis priemonėmis, kad kelionių metu nesusirgtumėte, ir jų įžvalgos gali būti naudingos. Pateikiame keletą veiksmingų strategijų, kaip apsisaugoti nuo ligų ilgai lauktų kelionių metu[1].

Viena iš pirmųjų rekomenduojamų profilaktikos priemonių yra kaukės dėvėjimas skrydžio metu. Nors COVID-19 grėsmė jau nėra tokia grėsminga kaip anksčiau, tačiau, remiantis įvairiais duomenimis, kaukės dėvėjimo kultūra didelės rizikos zonose, pavyzdžiui, oro uostuose ir skrydžių metu, išlieka išmintingas sprendimas. To priežastis yra ne tik COVID-19 prevencija. Kaukė apskritai yra fizinis barjeras, apsaugantis nuo per orą plintančių mikrobų, todėl sumažina infekcijų riziką. Tas pats patarimas galioja ir keliaujant traukiniu[2].

Yra ne viena šalis, kuriuoje tokios kaukės buvo įprastos dar iki pandemijos. Dėl didelės populiacijos ir įvairių ligų platinimo oro lašelininiu būdu kaukės yra išsigelbėjimas. Be to, priklausomai nuo kelionės tikslo, kaukes patartina dėvėti ir perpildytose vietose, kad dar labiau sumažintumėte mikrobų poveikį.

Saugumas
Kaukės gali padėti su ligų prevencija ir virusais plintančiais viešose erdvėse. Ketut Subiyanto/ Pexels nuotrauka

Itin svarbus ligų prevencijos keliaujant aspektas yra higiena

Dažnai verta nepamiršti kaip svarbu palaikyti švarą ir koks pabalbininkas gali būti higienos, ypač rankų, palaikymas. Dr. Heather Viola, pirminės sveikatos priežiūros gydytoja, pabrėžia, kad reikia dažnai plauti rankas ir naudoti ne mažiau kaip 60 % alkoholio turinčias rankų dezinfekavimo priemones. Daugelis oro linijų bendrovių įlaipinant keleivius dalina dezinfekuojamąsias servetėles su alkoholiu. Tai yra ypač naudinga, pažymi daktarė H. Viola. Ji siūlo jomis nuvalyti artimiausios aplinkos paviršius, pavyzdžiui, sėdynę, galvos atlošą, porankius, staliuką ir pramogų ekraną[3].

Ji taip pat pataria neliesti paviršių viešuosiuose tualetuose, įskaitant duris ir tualeto sėdynes, kad išvengtumėte sąlyčio su mikrobais. Dar vienas aspektas, kurio nereikėtų pamiršti, yra tinkamas skysčių vartojimas. Daugelis ekspertų sutinka, kad norint išlikti sveikam keliaujant, svarbiausia vartoti pakankamai vandens ir riboti alkoholio vartojimą.

Daktarė H. Viola netgi turi su savimi tirpių elektrolitų, kurių galima įpilti į vandenį. Tai ne tik pagerina hidrataciją labiau nei paprastas vanduo, bet ir padeda kovoti su pykinimo ir dehidratacijos simptomais, dviem dažnais kelionių negalavimais. Dar viena svarbi prevencinė strategija yra natūralios organizmo gynybos sistemos, imuninės sistemos, palaikymas.

Dr. H. Viola rekomenduoja prieš skrydį naudoti nosies migdomuosius ir vitamino C tabletes. Nosies druskos purškalas arba migla padeda kovoti su mikrobais, nes palaiko nosies takų drėgmę ore, taip sumažindami mikrobų prilipimo tikimybę. Vitaminas C plačiai žinomas dėl savo imunitetą stiprinančių savybių ir gali padidinti organizmo atsparumą ore esantiems mikrobams.

Galvoti apie tai ką valgome ir kuo užkandžiaujame gali turėti daug reikšmės

Reikia apgalvoti kaip maitinsitės, kad užtikrintumėte turtingą mitybą. Taip pat gali būti naudinga į kelionę įsidėti negendančių užkandžių. Nešiojami kuprinėse ir kitame bagaže maisto produktai, tokie kaip riešutai, liofilizuoti edamame, skrudinti avinžirniai, baltyminiai batonėliai ir džiūvėsiai, gali padėti palaikyti pastovų cukraus kiekį kraujyje, todėl kelionės metu išliksite sotūs ir žvalūs.

Galiausiai prieš kelionę ir jos metu laikykitės subalansuotos mitybos. Nepaleiskite visų taisyklių ir įpročių, kad nenudegtumėte. Dr. Barbara Bawer, Ohajo valstijos universiteto Veksnerio medicinos centro šeimos medicinos gydytoja, rekomenduoja, kad jūsų mityba būtų visavertė, daugiausia dėmesio skiriant vaisiams ir daržovėms, kad sustiprintumėte savo imuninę sistemą. Nors atostogos dažnai būna pasimėgavimo metas, pastangos įtraukti sveikesnį maistą gali labai padėti išvengti ligų[4].

Keliaujant taip pat pravartu turėti su savimi keletą pagrindinių nereceptinių vaistų. Tokie būtiniausi vaistai kaip ibuprofenas nuo skausmo ir uždegimo, antihistamininiai vaistai nuo alergijos, dekongestantai nuo slogos ir vaistai nuo judėjimo ligos gali būti neįkainojami. Jei vartojate receptinius vaistus, pasirūpinkite, kad jie būtų laikomi rankiniame bagaže, kad būtų išvengta jų praradimo kelionės metu.

Taip pat labai svarbu užtikrinti pakankamą miegą kelionės metu. Kokybiškas miegas stiprina imuninę sistemą ir didina organizmo gebėjimą gaminti ląsteles, kovojančias su infekcijomis. Norėdami pagerinti miego kokybę kelionės metu, apsvarstykite galimybę investuoti į kelionėms pritaikytus priedus, pavyzdžiui, įpakuojamas kelionines pagalves kaklui palaikyti, ausų kištukus triukšmui slopinti ir akių kaukę ar skarelę miegui palengvinti.

Nepamirškite subalansuoti savo kelionės maršruto ir nepersistengti. Norint užtikrinti sveiką imuninę sistemą, labai svarbu išlaikyti žemą streso lygį. Venkite į įtemptą grafiką sutalpinti per daug lankytinų objektų ir įspūdžių, ypač naujoje aplinkoje. Vietoj to skirkite pakankamai laiko poilsiui ir atsigaivinimui.

Vieta lėktuve
Vieta lėktuve gali nulemti riziką susirgti įvairiomis ligomis. Athena/ Pexels nuotrauka

Kaip apsisaugoti nuo įvairių ligų kelionių svetur metu?

Kelionės gali būti džiaugsminga, pamokanti ir transformuojanti patirtis. Tačiau galimybė susirgti tyrinėjant naujas vietoves gali mesti ilgą šešėlį ant jūsų nuotykių. Nesvarbu, ar vykstate į verslo kelionę, ilgai lauktas vasaros atostogas, ar greitą savaitgalio išvyką, sveikatos išsaugojimas turėtų būti svarbiausias prioritetas. Įvairūs negalavimai, pavyzdžiui, peršalimo ligos, virškinimo sutrikimai ar rimtesnės ligos, gali greitai paversti svajonių atostogas košmaru[5].

Atsargiai rinkitės sėdimąją vietą lėktuve

Sėdynės prie praėjimo žavesys yra neginčijamas. Jos patogumas, nes yra daugiau vietos kojoms ir lengviau judėti, turi ir neigiamą pusę – padidėja rizika užsikrėsti mikrobais. Remiantis 2008 m. Ligų kontrolės ir prevencijos centro atlikto tyrimo duomenimis, sėdintieji prie praėjimo sėdynės dažniau užsikrėsdavo rimto protrūkio virusais.

Judantys praėjimu, įskaitant grįžtančius iš tualeto, dažnai laikosi už sėdynių, esančių praėjime, ir taip gali platinti mikrobus. Kad sumažintumėte riziką, verčiau užsisakykite vietą prie lango. Nors dėl pažangių filtravimo sistemų lėktuvų oras paprastai yra neužkrėstas mikrobais, jis taip pat labai sausas, todėl dar kartą pabrėžtina, kad skrydžio metu svarbu būti gerai sudrėkintam.

Giliu kvėpavimu malšinkite nerimą dėl skrydžio

Nerimas dėl skrydžio gali pakenkti jūsų bendrai savijautai ir galbūt susilpninti imuninę sistemą. Paprastas, bet veiksmingas būdas su tuo kovoti – atlikti gilaus kvėpavimo pratimus. Įkvėpkite pro nosį ir iškvėpkite pro burną, kiekvieną kartą skaičiuodami iki penkių. Palaipsniui gilinkite kiekvieną įkvėpimą ir skaičiuokite iki dešimties. Tęskite šią praktiką, kol pasijusite labiau atsipalaidavę. Jei nerimas dėl skrydžio kartojasi, aptarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu galimybę vartoti vaistus nuo nerimo.

Kelionės metu pirmenybę teikite miegui

Miegas yra galingas imuninės sistemos stiprintojas, o organizmo cirkadinio ritmo sutrikimas gali turėti įtakos imuninės sistemos veikimui. 2015 m. atliktame tyrime pabrėžiama, kaip svarbu suderinti savo miego režimą su kelionės tikslo laiko juosta, ypač jei keliaujate per kelias laiko juostas. Jei toks prisitaikymas neįmanomas, skrydžio metu būtinai valgykite lengvą maistą, būkite gerai hidratuoti, venkite stimuliatorių, tokių kaip kofeinas, o nusileidus lėktuvui būkite saulės šviesoje, kad padėtumėte organizmui prisitaikyti prie naujos laiko juostos.

Pasiruoškite kelioninį pirmosios pagalbos rinkinį

Pasiruošimas yra svarbiausia, kai kalbama apie sveikatos problemų prevenciją kelionės metu. Esminė šio pasiruošimo dalis yra kelionės pirmosios pagalbos rinkinio surinkimas. Tokie būtiniausi dalykai kaip ibuprofenas, antihistamininiai vaistai, dekongestantai, antibakterinės servetėlės, lipnūs tvarsčiai, dezinfekavimo priemonės ir antibiotikų tepalas gali išgelbėti netikėtose situacijose. Jei vartojate receptinius vaistus, visada laikykite juos rankiniame bagaže, kad išvengtumėte nesėkmių dėl prarasto registruoto bagažo.

Drėkinkite organizmą ir protingai maitinkitės

Keliaujant labai svarbu drėkinti organizmą. Vandens buteliuko nešiojimasis ir dviejų pilnų stiklinių vandens gėrimas kiekvieną rytą gali padėti palaikyti hidratacijos lygį. Būkite atsargūs, ką vartojate, ypač mažiau išsivysčiusiose šalyse. Įsitikinkite, kad mėsa yra gerai išvirta, venkite žalių daržovių, pieno produktų iš mažų pardavėjų ir bet kokio maisto, palikto saulėje. Taip pat saugokitės vandens iš čiaupo ir ledo kubelių, kurie ne visada gali būti saugūs vartoti.

Laikykitės saiko su maistu ir stipriais gėrimais

Nors pagunda pasimėgauti visais kulinariniais malonumais gali būti stipri, ypač kurortuose, kuriuose galioja viskas įskaičiuota, svarbiausia yra saikingumas. Persivalgymas gali sukelti vangumo jausmą ir atimti brangų atostogų laiką. Mėgaukitės vietinės virtuvės patiekalais, bet daugiau dėmesio skirkite kokybei, o ne kiekybei. Taip pat eksperimentuokite su skoniais ir vietine virtuve apgalvodami galimas rizikas ar alergijas, organizmo reakcijas. Juk nenorite likusių atostogų praleisti vonioje po vieno itin egzotiško patiekalo.

Atostogos
Kelionės gali apkarsti jei susirgsite netikėtai. Nappy/ Pexels nuotrauka

Judėkite ir užsiimkite bent kokia fizine veikla

Fizinis aktyvumas gali sustiprinti jūsų imuninę sistemą ir bendrą savijautą. Nesvarbu, ar tai būtų apsilankymas viešbučio treniruoklių salėje, pasivaikščiojimas ar pasivažinėjimas dviračiu po apylinkes, ar paprasti pratimai, pavyzdžiui, šuoliukai ar joga kambaryje, būtinai įtraukite į savo kasdienę rutiną kokią nors fizinę veiklą.

Saugokite savo odą

Nudegimas saulėje gali gerokai apkartinti jūsų atostogas. Labai svarbu saugoti odą ne tik siekiant išvengti tiesioginių nudegimų saulėje, bet ir sumažinti ilgalaikius pavojus, pavyzdžiui, odos vėžį. Įsidėkite skrybėlę, naudokite skėtį ir tepkite odą apsauginiu kremu nuo saulės su SPF 30 ar didesniu, kad apsaugotumėte ją nuo kenksmingų UVA ir UVB spindulių.

Atnaujinkite skiepus ir apgalvokite konkrečios šalies lankymo rizikas

Prieš leisdamiesi į kelionę įsitikinkite, kad esate pasiskiepiję reikalingais skiepais, įskaitant COVID-19 skiepus ir stiprinamuosius skiepus. Keliaudami į atogrąžų ligomis sergančias vietoves, iš anksto pasikonsultuokite su kelionių medicinos ekspertu, kad gautumėte tinkamus skiepus. Atminkite, kad šių sveikatos išsaugojimo veiksmų atlikimas negarantuoja visiško imuniteto nuo ligų, tačiau jie gerokai sumažins riziką ir užtikrins, kad jūsų kelionės bus įsimintinos dėl visų svarbių priežasčių.