Į mitybos racioną įtraukiama viskas, tik ne natūralūs produktai
Sliekai ir vikšrai, Europos Sąjungos (ES) neseniai patvirtinti kaip maisto produktai, dabar yra tapę viena karščiausių temų. Vieni šlykštisi tokiu „maistu“, kiti yra suintriguoti ir galbūt bent jau norėtų tai išbandyti, o dar kiti įžvelgia ir sparčiai besiplečiančios vabzdžių industrijos keliamą grėsmę tradicinei mėsos pramonei.
Kad ir kaip bebūtų, negalima nuginčyti fakto, kad apie realią ar tariamą vabzdžių naudą žmogaus organizmui dabar kalbama ypač plačiai: dietologai bei mitybos ekspertai, net ir mokslininkai pažymi, kad žmogaus pasirinkimas į savo mitybą įtraukti vabzdžius esą labai pasitarnautų ne tik pačio žmogaus sveikatai, bet ir visai aplinkai.
Tokius teiginius atkartoja ir Briuselio pareigūnai bei skirtingų valstybių vyriausybės, o verslininkai jau trina rankomis – su tokia pagalba iš šalies vabzdžių pramonė gali sėkmingai įveikti didžiulę konkurentę – mėsos pramonę – ir jau netrukus skaičiuoti rekordinį pelną.
Iš tiesų vabzdžių komercializavimas Europoje artėja prie piko: prognozuojama, kad iki 2030 m. valgomieji vabzdžiai taps 8 mlrd. dolerių vertės verslu. Tokią prognozę dar 2019 m. pateikė „Barclays“ ir, regis, neklydo.
Naujausi bendrovės „Research and Markets“ analitikų skaičiavimai rodo, kad ši rinka kasmet gali augti dviženkliu skaičiumi, vien iki 2027 m. bus apdorota daugiau nei 1 398 862,6 tonų maistui naudoti vėliau tinkamų vabzdžių[1].
Pelno ištroškę verslininkai tai pastebi: investicijos į alternatyvių baltymų rinką, kuriai priklauso ir vabzdžiai, išaugo nuo 173 mln. eurų 2015 m. iki 2 mlrd. eurų 2020 m ir kasmet toliau stabiliai auga.
Vabzdžiai pateikiami it didžiausias delikatesas ar net desertas
Londone įsikūręs „Horizon Edible Insects“ ūkis jau švenčia dešimtmetį: verslas gimė dar 2013 m. kaip tuomečio Edinburgo hercogo apdovanojimų, Jungtinės Karalystės moksleivių pasiekimų apdovanojimo iniciatyvos projekto padarinys ir sėkmės įrodymas. Tiesa, nuo to laiko požiūris į maistui auginamus vabzdžius bei pačią mitybą, į kurią yra įtraukiami būtent tokie baltymų šaltiniai, stipriai pakito.
Jei dar prieš COVID-19 pandemiją „Horizon Edible Insects“ verslas rengė tik maisto gaminimo pamokas ir keliavo po maisto parodas, skleisdamas informaciją apie vabzdžių auginimo galimybes siekiant tvarumo ir saugumo aplinkai, situacija stipriai pakito vien per pastaruosius kelerius metus. Verslas netikėtai stipriai įsibėgėjo ir dabar, atrodo, nesirengia sustoti.
Drąsiausiems mitybos vabzdžiais entuziastams ar tiesiog ekstremalių potyrių gerbėjams pateikiami ir įvairūs apkepai iš miltinių sliekų, „vegetariški“ mėsainiai ir net keksiukai.
Teigiama, kad vabzdžių pramonei įgyjant paramos ir populiarumo, vis daugiau maitinimo įstaigų susidomi ir galimybe prekiauti vabzdžių mėsainiais ar kitais produktais. Negana to, dabar „Horizon Edible Insects“ net svarsto galimybes plėsti savo veiklą ir, pavyzdžiui, savo produktų pasiūlą papildyti skėrių patiekalais ir kitais jų produktais[2].
O tai, kad vabzdžių rinkoje jau netrukus gali įvykti didžiulė revoliucija, signalizuoja ir Jungtinės Karalystės startuolio „Entocycle“, teikiančio technologijų paslaugas vabzdžių auginimo pramonei, sėkmė. Šis startuolis šių metų pradžioje užsitikrino net 5 mln. JAV dolerių investiciją.
Genetiškai modifikuotas maistas jau netrukus pasieks britų lėkštes
Nors pastaraisiais metais pasaulyje sparčiai atsiranda vis naujų vabzdžių ūkių, galima pastebėti, kad maisto pramonė kinta ir kitaip. Pavyzdžiui, neseniai pakeitus įstatymus, nuo šiol Anglijoje jau galima komerciniais tikslais kurti genetiškai modifikuotą maistą[3].
Šios technologijos šalininkai teigia, kad ji gali tapti nepakeičiama ateityje, o dabar galės paspartinti atsparesnių maistinių kultūrų, kurių dėl klimato kaitos galime netekti vėliau, kūrimą. Vis dėlto, yra ir kita medalio pusė: kritikai sako, kad šis pakeitimas gali sukelti tikrą „katastrofą“ mūsų maisto gamybai ir aplinkai, o gal net ir mūsų sveikatai. Anglijos valdžios pareigūnų priimtas naujas įstatymas dabar atveria kelią net genetiškai modifikuotų ūkinių gyvulių ūkių kūrimui.
Iki šiol genų redagavimui ir modifikavimui Anglijoje buvo taikomas gana griežtas reglamentavimas, kuris pagal Europos Sąjungos (ES) teisę ribojo komercinį genetiškai modifikuotų kultūrų vystymą. Situacija pakito po „Brexit“, o Anglijos vyriausybė tapo pajėgi pati savarankiškai priimti tokius įstatymus.
Kaip teigia Anglijos Aplinkos, maisto ir kaimo reikalų departamento (Defra) vyriausiasis mokslinis patarėjas profesorius Gideonas Hendersonas, naujosios taisyklės padės užtikrinti geresnę maisto gamybą ir atneš Anglijai daugiau papildomų darbo vietų bei investicijų.
„Pasikeitė tai, kad dabar galime naudoti laboratorijoje sukurtą tiksliosios selekcijos technologiją ir perkelti ją į laukus, kad galėtume užauginti geresnius pasėlius ir lengviau juos pateikti rinkai, kad galėtume naudoti šią technologiją žemės ūkio rezultatams ir maisto gamybai gerinti Jungtinėje Karalystėje ir visame pasaulyje“, – sako jis ir pažymi, kad įstatymas leidžia naudoti genų redagavimo metodus su sąlyga, kad galutinis rezultatas yra pasėlis, kuris nesiskiria nuo veislės, kuri galėjo būti užauginta natūraliai.
JAV parduotuvių lentynose – laboratorijoje sukurta mėsa
Tuo tarpu JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) žalią šviesą uždegė laboratorijoje sukurtai mėsai. FDA pateikė atsakymą kompanijai „GOOD Meat“ ir nurodė, kad bendrovės laboratorijoje užaugintą vištieną iš tiesų galima pardavinėti ir valgyti.
„Šiuo metu neturime klausimų dėl „GOOD Meat“, manome, kad maisto produktai, sudaryti iš kultūrinių vištienos ląstelių medžiagos arba turintys jos, yra tokie pat saugūs kaip ir panašūs maisto produktai, pagaminti kitais metodais“, – teigiama FDA laiške bendrovei[4].
Remiantis šiuo FDA laišku, patvirtinamas faktas, kad nuo šiol bendrovės gaminiai jau galės būti laisvai pristatyti JAV restoranams ir mažmeninei prekybai. Pati kompanija skelbia, kad bendradarbiauja su JAV žemės ūkio departamentu, kitomis institucijomis bei verslais.
Šis FDA sprendimas priimtas praėjus vos keliems mėnesiams po to, kai „UPSIDE Foods“ gavo pirmąjį teigiamą FDA įvertinimą ir leidimą prekiauti laboratorijoj auginama mėsa ar jūros gėrybėmis.
„GOOD Meat“ vištienos gaminiai jau anksčiau buvo patvirtinti Singapūre, o dabar bendrovė tampa pirmąja pasaulyje, gavusia patvirtinimą pardavinėti savo produktus net keliuose žemynuose.
„Mūsų planetos ateitis priklauso nuo to, kaip mes maitinamės. Esame atsakingi už tai, kad žvelgtume toliau už horizonto ieškodami protingesnių ir tvaresnių mitybos būdų. „GOOD Meat“ būtent tai ir daro, peržengdama naujų inovatyvių sprendimų ribas, ir aš džiaugiuosi, kad visi galės paragauti rezultato“, – teigiama kompanijos vadovo pranešime spaudai.