Instrumentinio folkloro festivalis „Griežynė“ kvies išgirsti įvairių tautų muziką

Muzika, Po darbųNežinomas Autorius
Griežynė
Jau rytoj Vilniuje prasideda tarptautinis instrumentinės muzikos festivalis „Griežynė“. Mike Giles/Unsplash nuotrauka

Jau rytoj Vilniuje prasideda tarptautinis instrumentinės muzikos festivalis „Griežynė“. Šiemet jau šešioliktą kartą Lietuvoje skambėsiančiame festivalyje dalyvaus ir savo pasirodymais žiūrovus džiugins svečiai iš Airijos, Armėnijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Škotijos, Ukrainos ir, žinoma, muzikantai iš Lietuvos.

Rugsėjo 7–11 d. Vilniuje, Ukmergės ir Varėnos rajonuose vyksiančio festivalio, kurį rengia Lietuvos nacionalinis kultūros centras, programoje – įsimintini koncertai, folkloro dirbtuvės, muzikantų improvizacijų vakarai bei smagūs susitikimai su atlikėjais.

Šiųmečio festivalio atidarymo renginys skirtas festivalio sumanytojui ir ilgamečiam meno vadovui, kompozitoriui ir atlikėjui Algirdui Klovai atminti – rugsėjo 7 d. Vilniaus mokytojų namų Mažojoje salėje bus surengta Rimanto Motiejūno ir Daivos Klovienės fotografijų paroda „Griežynė“ ir Algirdas Klova“.

Šiemet „Griežynėje“ išskirtinis dėmesys bus skiriamas kanklėms ir muzikavimui bandonija bei koncertina – tradicijai, įrašytai į nacionalinį Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Grojimą šiais instrumentais demonstruos ne tik Lietuvos muzikantai virtuozai, bet ir svečiai iš Airijos bei Škotijos.

Festivalyje savo tautų tradicines melodijas taip pat atliks instrumentinės muzikos grupė „Van trio“ iš Armėnijos.

Pasirodymus surengs styginių ir strykinių instrumentų aistruoliai iš Estijos Krista ir Raivo Sildoja, kanelininkė Tuule Kann ir armonikininkas Juhan Henrik Uppin, skirtingų laikotarpių ir stilistikos latvių liaudies muziką atliks grupė „Andris Kapusts ir draugai“ iš Latvijos, koncertuos svečiai iš Lenkijos ir Ukrainos.

Rugsėjo 9 d. vakarą Vilniaus mokytojų namuose vyks didysis „Griežynės“ koncertas, kuriame festivalio dalyviai demonstruos gražiausius savo repertuaro kūrinius.

Festivalis „Griežynė“ – seniausias šio žanro renginys Baltijos rytinėje pakrantėje, rengiamas kas antri metai. Siekdami supažindinti Lietuvos visuomenę su įvairių tautų liaudies muzikantais, instrumentais ir tradicine muzika, o svečiams pristatyti lietuvišką autentišką muzikavimo tradiciją, 1992 m. festivalį sumanė du instrumentinio folkloro entuziastai – kompozitorius A. Klova ir Arūnas Lunys. Šiemet prie jo organizavimo prisideda meno vadovė etnomuzikologė dr. Gaila Kirdienė.

„Griežynės“ festivaliuose jau yra groję Lietuvos, Latvijos, Estijos, Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, Lenkijos, Suomijos, Anglijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos, Peru, Airijos, Velso, JAV, Italijos, Japonijos, Irano, Turkijos, Kinijos ir kitų šalių muzikantai.