Ilgaamžiškumo paslaptis: Yin ir Yang dieta

Mityba, TradicijosDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
In ir Jang dieta
In Jang dieta tampa filosofija ir gyvenimo būdu. Brett Jordan/ Pexels nuotrauka

Yin Yang dietos nauda ir jos sėkmė slypi pusiausvyroje ir individualizavime

Yin Yang arba makrobiotinė dieta yra unikalus mitybos metodas, pagrįstas senovės kinų dualizmo filosofija. Kitaip nei daugelis šiuolaikinių dietų, Yin Yang dieta išsiskiria trimis esminėmis savybėmis:

  • Ilgalaikė išmintis: Tai nėra praeinanti mada. Ji įsišaknijusi tradicinėje kinų dietos terapijoje, ištobulinta ir patikrinta per tūkstantmečius.
  • Individualizavimas: Yin Yang dieta yra pritaikyta pagal esamą žmogaus konstituciją, todėl jos planai yra įvairūs ir lengvai pritaikomi.
  • Trumpalaikis terapinis dėmesys: Tai ne įsipareigojimas visam gyvenimui, o tikslinė intervencija, skirta pusiausvyrai atkurti.

Makrobiotinės dietos kontekste yin ir yang reiškia priešingas, bet viena kitą papildančias jėgas, būtinas pusiausvyrai ir harmonijai[1]. Skirtingiems organizmo tipams reikia skirtingos yin ir yang maisto produktų pusiausvyros. In ir jang kūnų ypatybės apibūdinamos taip:

Yin kūnai papildomi energetiškai kai vartoja šildantį maistą

Yin kūno tipai paprastai yra liekni, blyškūs, jautrūs šalčiui ir dažnai siejami su drėgme ar su drėgme susijusiais negalavimais. Jiems paprastai naudingas šildantis, sotus jang maistas, pavyzdžiui, troškiniai, sriubos, keptos daržovės ir tokie prieskoniai kaip cinamonas, česnakas, imbieras, ciberžolė ir pipirai. Reguliarūs aerobikos pratimai papildo jang maistą.

Yang kūnai reikalauja vėsos ir gaivos net per maistą

Jang kūno tipai paprastai yra tvirti, ištvermingi ir energingi. Jie dažnai klesti vėsiu oru ir kenčia per karščius. Yang kūnams naudingas vėsinantis jin maistas, pavyzdžiui, vaisiai, daržovės, kartūs žalumynai, melionai, pupelės, įvairūs daigai, mėtos ir sušiai. Jang kūno tipams patariama atlikti anaerobinius pratimus, tokius kaip joga, plaukimas ir ilgi pasivaikščiojimai.

Neutralaus maisto svarba neatsiejama nuo dualinio dietos supratimo

Neutralus maistas, kuris, kaip manoma, skatina qi (energijos srautą), tinka visiems kūno tipams. Tai burokėliai, šparaginės pupelės, morkos, žirniai, rudieji ryžiai, lęšiai, sūris, kiaušiniai, linų sėmenys ir kt. Šių maisto produktų vartojimas užtikrina subalansuotą mitybą ir prisideda prie bendros geros savijautos.

Yin ir Yang
Makrobiotinė dieta yra tradicija Kinijoje ir aprėpia pusiausvyros kūne paieškas. Mikhail Nilov/ Pexels nuotrauka

 8 elementarių makrobiotinės dietos taisyklių:

  • Valgyti maisto produktus, išaugintus tame regione, kuriame gyvenate, rinktis sezoninę produkciją ir maisto porcijas reguliuoti pagal savo fizinį aktyvumą[2].
  • Vengti stiprių in ir jang maisto produktų nes jie sukelia nenatūralų alkį.
  • Nevartoti maisto produktų, turinčių kenksmingų cheminių priedų, hormonų, sintetinių vitaminų. Genetiškai modifikuoti organizmai taip pat nerekomenduotini.
  • Riboti skysčių suvartojimą. Maisto gaminti tik tiek, kiek galima iš karto suvalgyti. Stengtis valgyti tik šviežią, ką tik paruoštą maistą.
  • Maistą galima virti vandenyje, garuose, troškinti, kepti orkaitėje, valgyti žalią ir pan. Tačiau rekomenduojama vengti bet kokio riebaluose kepto maisto.
  • Maistą konservuoti tradiciniais metodais: rūkyti, vytinti, džiovinti.
  • Porcijos turėtų būti ne tiesiog nedidelės, o labai mažos.
  • Kiekvieną kąsnį reikia labai gerai sukramtyti ir valgyti ne pagal dienos režimą, o tuomet, kai iš tikrųjų pajuntamas alkis.

Yin ir Yang balansavimas pasitelkiant pusiausvyros svarbą mityboje

Kinų medicinos specialistai pripažįsta, kad kiekvienas pacientas yra unikalus, jam būdingi skirtingi yin ir yang, šalčio ir karščio, drėgmės ir sausumo, pertekliaus ir trūkumo sutrikimai. Dr. Lindsey Rushmore, žymi gydytoja, pabrėžia, kad nėra vieno visiems tinkančio metodo. Ji daugiausia dėmesio skiria tam, kad savo klientams pateiktų apčiuopiamų patarimų, kaip nustatyti pusiausvyros sutrikimus ir jų išvengti, o ne iš pagrindų pertvarkyti mitybą[3].

Holistinė sveikata: Yin Yang dieta, nukreipta į pagrindinius organizmo disbalansus, skatina bendrą fizinę ir emocinę gerovę.

Galimas įprastų negalavimų palengvinimas: Suderinus mitybą su jin ir jang principais, gali palengvėti su drėgme susijusių negalavimų, sausos odos, pleiskanų ir kitų dažnai pasitaikančių ligų atvejais.

Įgalinantis ir individualus požiūris: Skirtingai nuo daugelio šiuolaikinių dietų, kurios diktuoja griežtas taisykles, Yin Yang dieta skatina asmeninį supratimą, savarankiškumą ir prisitaikymą prie individualių poreikių.

Yin Yang dietos sėkmę lemia laiko patikrinta išmintis, individualizavimas ir pusiausvyra. Ji pripažįsta unikalią kiekvieno žmogaus konstituciją ir užtikrina lengvai pritaikomą ir empatišką požiūrį į sveikatą ir gerovę. Užuot nurodinėjusi griežtas gaires, ji orientuojasi į pusiausvyrą, pripažįsta žmogaus sveikatos kintamumą ir leidžia geriau suprasti mūsų kūnus. Greitų sprendimų ir universalių sprendimų amžiuje Yin Yang dieta išsiskiria kaip išmintingas ir užjaučiantis požiūris į mitybą.

Yin Yang dieta tai filosofija, kuri peržengia maisto ribas ir tampa gyvenimo būdu

Tai dieta, bet tai nėra tik valgymas. In ir jang yra dieta, kurią prisijaukinę žmonės pritaiko filosofiją gyvenimo būdui. Tai tampa metodu giliai subalansuojančiu gyvenimą ir turinčiu atgarsį visose kultūrose ir kartose. In ir jang dietos šaknys siekia senovės kinų filosofiją, kurioje dualizmo sąvoka yra tradicinių tikėjimų pagrindas. Kinai tikėjo, kad natūralią visatos tvarką sudaro dvi priešingos, tačiau viena kitą papildančios jėgos, vadinamos yin ir yang. Ši sąvoka persmelkė įvairius kinų kultūros aspektus, įskaitant tradicinę kinų mediciną, kovos menus ir mitybą.

Yin ir yang dieta pabrėžia šių dviejų jėgų pusiausvyros siekimą. Yin savybės dažnai siejamos su moteriškumu, vėsumu, tamsumu ir pasyvumu. Jang savybės siejamos su vyriškumu, šiluma, šviesa ir aktyvumu. Maisto produktai skirstomi pagal šias savybes, o tikslas yra sukurti harmoningą derinį, atitinkantį individualius poreikius ir konstituciją.

Kitaip nei kai kurie kiti mitybos režimai, yin ir yang dieta nėra universali. Tai dažniausiai ir laikoma vienu didžiausių dietos pliusų. Joje atsižvelgiama į asmens fizinę būklę, gyvenimo būdą, klimatą ir sezoninius svyravimus, kad būtų nustatyta optimali yin ir yang maisto produktų pusiausvyra.

Taikant yin ir yang dietą taip pat pabrėžiama sąmoningo valgymo svarba. Laikantis tokios dietos dėmesys kreipiamas ne tik į tai, kas valgoma, bet ir į tai, kaip tai valgoma. Svarbiu laikomas maisto gaminimo būdas, valgymo laikas ir net psichinė būsena valgant.

Daržovės
Dietos principas yra valgyti šviežiai gamintą maistą. Eva Bronzini/ Pexels nuotrauka

In ir jang dietos nauda: nuo ligų prevencijos iki ilgaamžiškumo paslapties

Sveikata ir gera savijauta yra vienas iš dalykų, kurie traukia norinčius išbandyti dietą. Ši dieta skatina bendrą gerovę, nes šalina pagrindinius pusiausvyros sutrikimus, kurie gali sukelti sveikatos problemų. Palaikant pusiausvyrą tarp jin ir jang, palaikomi natūralūs organizmo gydomieji gebėjimai.

Ligų prevencija dažnai pastebima tiek nuolatinių dietos mėgėjų tiek profesionalų, kurie padeda norintiems ją propaguoti. Daugelį lėtinių ligų, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligas ir virškinimo sutrikimus, galima paaiškinti organizmo pusiausvyros sutrikimu. Laikantis yin ir yang dietos, galima pašalinti šiuos sutrikimus ir išvengti sveikatos problemų arba jas sušvelninti.

Emocinė pusiausvyra, atrodo, nesusijusi su mityba. Tačiau Yin ir yang neapsiriboja vien fizinėmis savybėmis. Šis gyvenimo būdas taip pat atspindi emocinę ir psichinę būseną. Suderinus mitybą su jin ir jang principais, galima pagerinti emocinę gerovę. Yin maisto produktai gali padėti nuraminti susijaudinusį protą, o yang atgaivinti mieguistą psichiką.

Ne vienas asmuo siekia ilgai ir sveikai gyventi. Išlaikyti jaunystę ir sveiką kūna norime daugelis, o ši dieta padeda tai padaryti. Kaip pastebima Azijos kultūroje, jin ir jang mityba padeda užtikrinti ilgą gyvenimą ir gyvybingumą. Protingai maitinantis pasiekta pusiausvyra palaiko pagrindines organizmo funkcijas, todėl gyvenimas tampa energingesnis ir visavertiškesnis.

Pagrindai ir patarimai, noritn laikytis šios dietos:

  • Makrobiotikos pagrindą sudaro grūdai (rudieji ir laukiniai ryžiai, miežiai, soros, pilno grūdo kviečiai ir pan.). Grūdai turėtų sudaryti 50 – 60 % dienos raciono.
  • Virtos ir žalios daržovės turėtų sudaryti 30 % dienos raciono. Rekomenduojama valgyti daugiau žalių lapinių daržovių, išskyrus špinatų, kurie yra stiprus jan produktas ir jo kiekius riekia riboti.
  •  Ankštinės daržovės (sojos pupelės, lęšiai, avinžirniai, žirniai ir kt.) turėtų sudaryti 10 % dienos raciono.
  •  Vaisių valgyti ne dažniau nei 3 kartus per savaitę. Vengti bananų, ananasų ir kitų tropinių vaisių.
  •  Rekomenduojama papildyti mitybą jūros dumbliais.
  •  Kasdien valgyti sriubą.
  •  Valgyti probiotikų turinčius maisto produktus kaip fermentuotas daržoves.
  •  Maistą galima gardinti sezamų sėklų aliejumi, jūros druska, ryžių actu, daržovių sultiniu, džiovintais grybais ir kt.
  •  Svarbiausia taisyklė yra kuo mažiau perdirbti produktai, tuo geriau.
Ankštiniai
Dietos besilaikantiems galima vartoti pupeles ir avinžirnius. Min An/ Pexels nuotrauka

Tradicinė Kinijos dieta turi ir galimą šalutinį poveikį ir apribojimus

Tradicine kinų filosofija paremta Yin Yang dieta pabrėžia pusiausvyrą ir harmoniją vartojant maisto produktus, atitinkančius asmens konstituciją. Nors ši dieta turi šalininkų ir gali būti patraukli dėl savo individualizuoto požiūrio, taip pat verta išnagrinėti galimą šalutinį poveikį, apribojimus ir aplinkybes tiems, kuriems ši dieta gali netikti[4].

Galimas šalutinis poveikis:

Per didelis dėmesys klasifikacijai gali netikti kiekvienam. Griežta maisto produktų klasifikacija kaip yin ar yang gali lemti tam tikrų maistinių medžiagų atmetimą, o tai gali sukelti mitybos disbalansą, jei nesilaikoma atsargiai ir supratingai.

Netinkamas aiškinimas ir taikymas sukelia abejonių ir neaiškumo. Taip dieta nėra taikoma tinkamai. Be tinkamų kvalifikuoto specialisto rekomendacijų žmonės gali neteisingai įvertinti savo yin arba yang konstituciją ir pasirinkti netinkamus maisto produktus, dėl ko dar labiau sutrinka pusiausvyra.

Mokslinio pagrindimo trūkumas dažnai sulaiko žmones nuo noro išbadyti tokį mitybos būdą. Nors jos šaknys glūdi tūkstantmečių senumo praktikoje, tačiau trūksta išsamių mokslinių tyrimų, kurie patvirtintų Yin Yang dietos veiksmingumą. Filosofiniai principai gali ne visiems virsti praktine nauda sveikatai.

Svarstydami apie šią dietą, privalote apsvarstyti priklausymą tam tikroms grupėms. Dažnai mitybos pokyčiai ar populiari dieta nėra tinkama kiekvienam.

  • Asmenims, turintiems sveikatos sutrikimų: Žmonėms, turintiems specifinių sveikatos sutrikimų ar mitybos poreikių, ši dieta gali pasirodyti nepakankama ar net nenaudinga. Pavyzdžiui, jang konstitucijos žmogus, kuriam reikia vėsinančio jin maisto, gali netyčia apriboti baltymų ar kitų svarbių maistinių medžiagų kiekį ir pabloginti pagrindines sveikatos problemas.
  • Nėščiosios arba maitinančios motinos: Nėščioms ar maitinančioms motinoms Yin Yang dieta gali nesuteikti visų būtinų maistinių medžiagų, todėl šiais gyvybiškai svarbiais laikotarpiais ji turėtų būti taikoma atsargiai.
  • Vaikams ir paaugliams: Jaunesniems asmenims, kuriems augimui ir vystymuisi reikalingos specifinės maisto medžiagos, dietos apribojimai ir klasifikacijos gali būti nenaudingi.
  • Vegetarams ir veganams: Kai kurie griežti vegetarai ar veganai gali manyti, kad maisto produktų priskyrimas šildantiems ar vėsinantiems yra ribojantis ir gali trukdyti jiems laikytis visiškai subalansuotos mitybos.

Dėl sudėtingos ir subtilios Yin ir Yang dietos reikia, kad patarimus teiktų kompetentingi specialistai, išmanantys tradicinę kinų mediciną ir šiuolaikinį mitybos mokslą. Vienodas požiūris į jin ir jang maisto produktus, nesuprantant konkrečių asmens poreikių, gali sukelti painiavą ir galimą pavojų sveikatai. Nors makrobiotinė dieta siūlo unikalų požiūrį į mitybą, pabrėždama pusiausvyrą ir harmoniją, ji neapsieina be galimų apribojimų. Dėl stipraus mokslinio pagrindimo nebuvimo, mitybos disbalanso galimybės ir galimo neteisingo interpretavimo išryškėja atsargumo ir profesionalių rekomendacijų poreikis.

Kai kuriems filosofinis pagrindas ir asmeninis Yin Yang dietos pobūdis gali duoti naudos. Tačiau ji gali būti tinkama ne visiems, ypač tiems, kurie turi specifinių sveikatos sutrikimų, reikalaujančių individualios mitybos paramos. Kaip ir bet kurios kitos dietos atveju, norint nustatyti, ar Yin ir Yang dieta atitinka unikalius asmens sveikatos poreikius ir tikslus, būtina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais, mitybos specialistais.