Suprasti akimirksniu
  • Vidinė laisvė yra sakyti tai, ką galvoji – tačiau Lietuva šiuo klausimu yra kryžkelėje
  • Nekonkurencinga bankų sistema lemia aukštas kainas ir žemas palūkanas
  • „Riba“ su Ugniumi Kiguoliu kiekvieną penktadienį 19 val.
Šaltiniai
Ignas Vėgėlė
Ignas Vėgėlė laidoje „Riba“: nuomonės cenzūravimas vyksta kryptingai – ženklinant „vatniko“ ir kitomis etiketėmis. Socialinių tinklų įrašas/ekrano nuotrauka

Vidinė laisvė yra sakyti tai, ką galvoji – tačiau Lietuva šiuo klausimu yra kryžkelėje

Garsaus Lietuvos teisininko Igno Vėgėlės, nevengiančio apčiuopti kūrybinių iniciatyvų kasdienybėje, gyvenimas – puikus pavyzdys to, kaip atlaikyti kreivus tautiečių žvilgsnius, pastariesiems nevengiant jį linčiuoti „marginalo“, „radikalo“, „fašisto“, „komunisto“ etiketėmis.

Vėlgi, viešai skelbiamas pašnekovo požiūris į aštriausias Lietuvos politines aktualijas ypač išryškėjo per pastaruosius metus, jam išreiškus savo poziciją dėl pandemijos valdymo politikos.

Nepaisant to, jog, atsispiriant nuo teisinių direktyvų, oponentus vadinti „radikalais“, „marginalais“ ir pan. išsireiškimais yra klaidinga, šalyje tai, regis, pamažu tampa norma. Tačiau, vyro nuomone, tokie pavyzdžiai atspindi tai, kad dalis Lietuvos tyrimų pėdsakų lieka už paraščių, slepiant įvairius nukrypimus ir finansines klastas, tuo pat metu bandant pergudrauti nukentėjusiuosius.

Ne viskas, kas atrodo teisinga, taip ir yra. Tai, anot I. Vėgėles, puikiai iliustruoja atvejai, kuomet žmogus, nesidomintis teisine sistema, yra „kaip šuo pririšamas prie būdos, jam pasakant, koks jis iš tikrųjų laisvas“. Dar kitais žodžiais tariant, kažkam labai reikalingas „sisteminių / nesisteminių“ naratyvas, darantis įtaką svarbiam dalykui: gyventojų galių apribojimams, kad jie negalėtų pajudėti iš vietos – tačiau manytų galį viską.

Nekonkurencinga bankų sistema lemia aukštas kainas ir žemas palūkanas

Pašnekovas mano, kad būtina išjudinti politinę sistemą, stumtelint ją taip, kad ji iš tikrųjų pradėtų veikti. I. Vėgėlė priduria, esą politinę dilemą reikia pradėti spręsti leidžiant žmonėms turėti referendumą, kuris veiktų efektyviai – jo, šiai dienai, kaip po tokio nėra. Visgi, pastarasis linkęs nuogąstauti, neva kol sistemiškai nesukursime tokios sistemos, kai žmonių balsas lems politiko valią, permainų tikėtis sudėtinga. 

Teisininkas linkęs įvardinti ir kitas valstybėje žiojinčias opas.

„Mūsų bankininkystės sistema, galima sakyti, yra uždaroje grupėje“, – taria jis. Nekonkurencingumas, kaip matome, lemia aukštas kainas ir pakankamai žemas mokamas palūkanas.

Vis dėlto, jei šios politinės sistemos vienas iš tikslų – sukurti nepasitikėjimą, galbūt I. Vėgėlė žino, kaipgi jį atgauti?

„Riba“ su Ugniumi Kiguoliu kiekvieną penktadienį 19 val.

Kokią teisę esame įrašę į Konstituciją, lemiančią kitokią įstatymų leidybą, tačiau ja nesinaudojame? Ar žmogaus balsas Lietuvoje galėtų lemti daugiau? Kodėl politinės sistemos vienas iš tikslų – sukurti nepasitikėjimą? Ką I. Vėgėlė mano apie kraštutinių kairiųjų siautėjimą? Kuo skiriasi teisingumo principas nuo jėgos, galiausiai, ar ką nors pakeistume įvaldydami pirmąjį? 

Pašnekovas išdrįs atskleisti daugelį dalykų, kurių nežino plačioji visuomenė, o taipogi prisilies prie Kristijono Bartoševičiaus bylos, kuri, pasirodo, yra ne tik dengiama tam tikro imuniteto, tačiau tuo pat metu gana miglota.

Dėmesio, pilna ir necenzūruota laidos „Riba“ versija visuomet prieinama tik 77.lt Ugniaus Kiguolio paskyroje