Įdomių faktų sąrašas apie taip pasauliui pažįstamas Kalėdines dainas

Aplinka, Pasaulis, PramogosDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Kalėdiniai papuošimai
Kalėdų tradicija - dainos. Gary Spears/ Pexels nuotrauka

Milijonai pasaulyje klauso tų pačių JAV ir pasaulyje išpopuliarėjusių dainų ir giesmų

Kalėdines dainas ir giesmes girdime parduotuvėse, renginiuose, televizijoje, filmuose, einame į koncertus. Didelė dalis dainų, kurias girdime lietuviškai irgi yra vertiniai arba tarptautinių kūrinių versijos. Kai prasideda švenčių sezonas, daugelis žmonių pirmiausia įsijungia kalėdinę muziką[1].

Daugelį šių mėgstamų kalėdinių dainų, įskaitant „Winter Wonderland“, „Rockin’ Around The Christmas Tree“ ir „Holly Jolly Christmas“ parašė žydų dainų autoriai. Kalėdų dainos taip pat nuo seno buvo susijusios su politiniais įvykiais, tokiais kaip Šaltasis karas, 1914 m. Kalėdų paliaubos ir Saigono žlugimas per Vietnamo karą.

Yra apskaičiuota, kad pasaulyje egzistuoja daugiau nei 49 000 kalėdinių dainų.

Daugelis dainų yra susijusios su religinėmis prasmėmis ir Kalėdų seneliu, Jėzumi. Tačiau galbūt nežinote daugelio populiarių dainų ir giesmių, tokių kaip pasaulyje labai mylimų ir mėgiamų „Jingle Bells“, „White Christmas“ ir „Silent Night“ stebinančios istorijos?

Yra daug įvairių faktų susijusių su dainomis, kurios yra apie šį metų laiką ir tradicijas, puoselėjamas visame pasaulyje. Ar žinojote, kad pirmoji daina, skambėjusi kosmose, 1965 m. buvo „Jingle Bells“? Ji beje, buvo sukurta ir originaliai parašyta švenčiant Padėkos dieną, o ne Kalėdas. Pirmoji kalėdinė daina, kurioje paminėtas Kalėdų Senelis, buvo 1864 m. parašyta Benjamino Hanby daina „Up On The Housetop“.

Kalėdų senelis
Kalėdų senelis minimas dainose. Cottonbro studio/ Pexels nuotrauka

Skaičiai ir faktai, susiję su Kalėdų giesmėmis ir dainomis

  • Seniausia žinoma kalėdinė giesmė yra „Jėzus apšviečia visus“ – lotyniškai „Jesus Refulsit Omnium“ – kurią sukūrė šventasis Hilarijus iš Puatjė IV a. Manoma, kad Europos vyskupas, gimęs dabartinėje Poitiers vietovėje Prancūzijoje, šią giesmę sukūrė po pirmojo užfiksuoto Kalėdų šventimo. Pasak krikščioniškos žiniasklaidos, pirmoji užfiksuota Kalėdų šventė įvyko 336 m. po Kristaus[2].
  • Teigiama, kad Kalėdų giesmės pradėtos giedoti XIII a., kai Romos šventasis Pranciškus Asyžietis į savo kalėdines pamaldas įtraukė giesmes su palinkėjimais.
  • Nepaisant to, kad daina „Let It Snow“ dažniausiai siejama su Kalėdų švente, jos tekste niekada neminima jokia religinė tema. Vietoj to dainoje tiesiog kalbama apie didelę pūgą ir nenorą išeiti į lauką.
  • Kai 1958 m. Brenda Lee įrašė dainą „Rockin’ Around the Christmas Tree“, jai buvo tik 13 metų.
  • 1942 m. Bingo Krosbio daina „White Christmas“ yra geriausiai parduodamas kalėdinis singlas, kaip skelbia Gineso rekordų knyga. Šios dainos visame pasaulyje parduota daugiau kaip 100 mln. įrašų, iš kurių bent 50 mln. yra singlai. 1975 metų balandžio 29 d. Amerikos radijo tarnyba paskelbė, kad temperatūra Saigone yra 105 laipsniai ir dar labiau kyla, ir per radiją paleido šią dainą. Šie signalai reiškė, kad visi amerikiečiai ir jų sąjungininkai vietnamiečiai turi būti nedelsiant evakuoti iš miesto.
  •  „Carol of the Bells“ atsirado Ukrainoje pagal tradicinę liaudies giesmę dar 1919 metais.
  • 1953 m. Eartha Kitt klasikinė daina „Santa Baby“ kaip pranešama, yra labiausiai nemėgstama kalėdinė daina JAV. 2021 m. buvo apklausta tūkstantis suaugusių amerikiečių ir beveik trečdalis (32 proc.) teigė, kad jiems nepatinka „Santa Baby“. Priešingai, 68 % teigė, kad ši daina jiems patinka.
  • Mariah Carey 1994 m. hitas „All I Want for Christmas Is You“ yra daugiausiai transliuojama kalėdinė daina populiarioje garso transliavimo paslaugoje „Spotify“ kurios vartotojų skaičius siekia 456 mln. Remiantis „Spotify“ duomenimis, publikavimo metu ši daina buvo transliuojama daugiau nei 1,23 mlrd. kartų[3].
  • 1816 m. Josepho Moro giesmė „Tyli naktis“ kaip skelbiama, yra labiausiai mėgstama kalėdinė giesmė JAV, rodo „YouGov America Inc.“ atlikta apklausa. Rinkos tyrimų įmonė 2020 m. apklausė 1 200 suaugusių amerikiečių ir 13 % jų teigė, kad „Tyli naktis“ yra jų mėgstamiausia Kalėdų daina. Pranešama, kad klasikinė krikščioniška giesmė susilygino su Mariah Carey daina „All I Want for Christmas is You“.
Kalėdinės giesmės
Tradicijos švenčių metu – giesmės. Nadi Lindsay/ Pexels nuotrauka

Manoma, kad ilgiausia pasaulyje kalėdinė daina yra „The Twelve Days of Christmas“

Šią dainą sukūrė Joren Cull ir AJ Ing. Šie du Toronto muzikantai 2018 m. sukūrė ir išleido Frederiko Ostino kalėdinės giesmės „Dvylika Kalėdų dienų“ (apie 1780 m.) išplėstinę versiją. Šios dainos trukmė – beveik devynios valandos[4].

Kalbant apie „Dvylika Kalėdų dienų“, dainos pabaigoje dainininkai, susumavę visų 12 dienų paminėtas dovanas, įvardijo 364 dovanas. Visi paminėjimai apie dovanas šioje dainoje:

  • 12 nuorodų apie kurapką kriaušėje,
  • 11 nuorodų į du kalakutus,
  • 10 nuorodų į tris prancūziškas vištas,
  • 9 nuorodos į keturis skambinančius paukščius,
  • 8 nuorodos į penkis aukso žiedus,
  • 7 nuorodos į šešias žąsis, dedančias kiaušinius,
  • 6 nuorodos į septynias plaukiojančias gulbes,
  • 5 nuorodos į aštuonias melžėjas,
  • 4 nuorodos į devynias šokančias moteris,
  • 3 nuorodos į 10 šokančių lordų,
  • 2 nuorodos į 11 dūdmaišių,
  • 1 nuoroda į 12 būgnininkų.