Helio balionai pavojingi ir sveikatai, ir gamtai

Aplinka, Ekologija, Šiandien, SveikatingumasG. B.
Suprasti akimirksniu
Balionai
Šventiniai balionai – rizika, apie kurią pagalvoja retas. Ankush Mindos/Unsplash nuotrauka

Šventiniai balionai – rizika, apie kurią pagalvoja retas

Gimtadieniai, sužadėtuvės, vestuvės, krikštynos ar mokslų pabaigos šventės – tai tokie įvykiai, kuriuos prisimename visą gyvenimą. Šios šventės yra neįsivaizduojamos ne tik be mums artimų žmonių, tačiau ir be šventinių dekoracijų, tarp kurių bene labiausiai paplitę yra šventiniai balionai.

Spalvoti, blizgantys, helio – balionai yra paprasta švenčių puošmena, kurią mėgsta tiek suaugę, tiek ir vaikai. Tačiau, ar kada susimąstėte apie tai, kad tokia, iš pirmo žvilgsnio nekalta, šventinė dekoracija gali slėpti pavojus mūsų sveikatai?

Paskutiniu metu vis garsiau kalbama apie tai, kad tradicinės šventinės dekoracijos kaip balionai ar įvairūs blizgučiai yra pavojingi tiek žmogaus sveikatai, tiek ir gamtai, o kai kurios teritorijos ir atskiri miestai jau žengia draudimų keliu ir siekia uždrausti balionus tiesiog paleisti gamtoje[1].

Šventiniai balionai gali pakenkti klausai. Adi Goldstein/Unsplash nuotrauka

Vienas iš pagrindinių švenčių atributų gali kelti pavojų mūsų sveikatai

Tikriausiai daugelis esame bent kartą pirkę balionus: galbūt didžiulei šeimos šventei, o gal draugų vakarėliui. Ši puošmena tarsi automatiškai sukuria šventės atmosferą. Tačiau, gali kelti pavojų žmogaus klausai. Dažno vaiko pramoga šventės metu – sprogdinti balionus. Garsus pokštelėjimas susprogus šiai puošmenai atkreipia visų dėmesį: vieni išsigąsta, kiti tiesiog nusijuokia.

Baliono sprogimo garsas yra apibūdinamas kaip staigus intensyvios energijos išsiveržimas ir kai kuriais atvejais, gali pasiekti net 168 decibelų garso ribą. Tai penkiais decibelais garsiau, nei šūvio skleidžiamas garsas. Tokio stiprumo garsai ausies membranoje sukelia bangas, kurios gali pažeisti klausai svarbias ląsteles[2]. Tai ypač pavojinga vaikams, kurie dažnai yra jautresni įvairiems garsams ir triukšmui.

Tam tikras rizikas sukelti gali ir vakarėliuose ypač populiarūs helio balionai. Juose esančios dujos komiškai pakeičia žmogaus balsą ir tai neabejotinai tampa šventės metu visą būrį prajuokinti galinčiu pokštu. Kita vertus, taip pramogaudami mes tiesiog įkvepiame helio dujų. 

Nors pagal klasifikaciją helio dujos nėra pavojingos, rizika kyla tuomet kai elgiamasi neapdairiai. Įkvepiant helio, žmogus negali įkvėpti deguonies, kuris yra nustumiamas gilyn į plaučius. Todėl, visuomet kyla pavojus uždusti ar prarasti sąmonę. Tai ypač pavojinga neprižiūrimiems vaikams, kurie gali pervertinti savo galimybes ir nualpti.

Ekspertai pažymi, kad padauginus helio dujų, žmogus gali jaustis taip pat, kaip nardytojas, pernelyg greitai iškilęs į paviršių: asmuo gali patirti insultą, pro kraujagyslės plyšelį į kraujotaką patekus dujų burbului, kuris blokuoja kraujo tekėjimą į smegenis[3]. Nors toks pavojus dažniau kyla dėl itin didelio helio kiekio, šventiniai balionai taip pat kelia rizikas.

Balionai gamtoje yra ištisus metus. Amy Shamblein/Unsplash nuotrauka

Puošmena kelioms valandoms gamtoje yra ištisus metus

Negalime pamiršti ir gamtai daromos žalos. Įprasti latekso balionai, kurie kartais vadinami greitai suyrančiais, iš tiesų yra dešimtmečius. Iš naftos žaliavos neopreno gaminami balionai laikui bėgant yra į mažesnes daleles, tačiau šios, gamtoje taip niekuomet ir nesuyra iki galo. 

Yrančių balionų dalelės išnešiojamos ne tik po savartynus, tačiau ir po gamtos rezervatus, paplūdimius, vandenyną. Mokslininkai pastebi, kad būtent irimo proceso metu balionų paliekamos šiukšlės gali sukelti didelį jūrinių paukščių, vandens vėžlių mirtingumą – gyvūnai tokias liekanas tiesiog supainioja su maistu. Tuo tarpu blizgius, iš folijos gaminamus balionus gyvūnai gali supainioti su medūzomis.

Įvertinus galimą žalą tiek mums patiems, tiek mus supančiai aplinkai, vis daugiau mokslininkų ragina balionų visiškai atsisakyti, juos pakeičiant muilo burbulais, aitvarais, gėlėmis. Jungtinei Karalystei priklausančioje Meno saloje helio balionai yra uždrausti[4].

Balionų paleidimas tiesiog į dangų draudžiamas ir JAV Merilando valstijoje, ir Niujorko valstijos Pietų Hemptono mieste[5].