Suprasti akimirksniu
  • Prieštaravimai susiję su palestiniečių kalinių, laikomų Izraelyje, bei žydų įkaitų, kuriuos laiko „Hamas“, apsikeitimu
  • Grupuotės „Hamas“ palaikytojai protestuoja dėl jos lyderio I.Hanieyh nužudymo
  • Derybos dėl ugnies nutraukimo Gazos Ruože bus atnaujintos Kaire kitą savaitę
Šaltiniai
Palestiniečių grupuotė „Hamas“ nepritaria naujoms paliaubų sąlygoms Gazos Ruože
„Hamas“ nepritaria naujoms siūlomoms paliaubų sąlygoms dėl Gazos Ruožo. ELTA nuotrauka.

Prieštaravimai susiję su palestiniečių kalinių, laikomų Izraelyje, bei žydų įkaitų, kuriuos laiko „Hamas“, apsikeitimu


Palestiniečių grupuotė „Hamas“ penktadienį paskelbė, kad nepritaria naujoms paliaubų sąlygoms dėl Gazos Ruožo, kurias pristatė JAV vadovaujami tarpininkai per dvi derybų dienas Katare[1]. Nors konfliktas tęsiasi jau 10 mėnesių, nepaisant intensyvių diplomatinių pastangų ir Joe Bideno pasisakymų, neva paliaubos yra labai arti, sprendimo dar nematyti.

Tiesa, „Hamas“ atstovai nebuvo tiesiogiai įtraukti į derybas Dohoje, ir iš karto po jų paskelbė nepritarimą Izraelio iškeltoms „naujoms sąlygoms“. Pagrindiniai „Hamas“ prieštaravimai šiuo atveju susiję su Izraelio karių buvimu prie Gazos Ruožo ir Egipto sienos, taip pat su sąlygomis dėl palestiniečių kalinių, laikomų Izraelyje, bei žydų įkaitų, kuriuos laiko „Hamas“, apsikeitimo.

Grupuotės „Hamas“ palaikytojai protestuoja dėl jos lyderio I.Hanieyh nužudymo

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu ragina tarpininkus dėti didesnį spaudimą „Hamas“, jog ši pritartų J.Bideno planui. Tuo tarpu Iranas ir jo sąjungininkai grasina smogti Izraeliui, jei nebus susitarta dėl paliaubų, o tai didina spaudimą tarpininkams greičiau suderinti ugnies nutraukimą, siekiant išvengti didesnio regioninio konflikto.

Tuo pačiu metu, Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius David Lammy ir Prancūzijos užsienio reikalų ministras Stephane Sejourne penktadienį lankėsi Izraelyje, siekdami paskatinti susitarimą dėl paliaubų[2]. Izraelio užsienio reikalų ministras Israel Katz pareiškė, jog Izraelis tikisi tarptautinės paramos, jeigu Iranas vis tik mėgintų atkeršyti už „Hamas“ lyderio Ismail Haniyeh nužudymą Teherane.

Naujausi įvykiai rodo, kad per taikos derybas Katare Izraelis iškėlė naujas sąlygas, kurias „Hamas“ atmetė. Pagrindiniai sąlygų pakeitimai šie:

Izraelio karinis buvimas: viena iš svarbiausių naujų sąlygų – Izraelio kariuomenė ir toliau bus prie Gazos ruožo ir Egipto sienos. „Hamas“ prieštarauja šiai sąlygai, nes tai apribotų jų kontrolę ir judėjimą Gazos ruože.

Keitimasis kaliniais ir įkaitais: dar vienas svarbus pakeitimas susijęs su sąlygomis, susijusiomis su apsikeitimu kaliniais ir įkaitais. Tikėtina, kad Izraelis iškėlė „Hamas“ nepalankias sąlygas, visų pirma susijusias su Izraelio kalėjimuose laikomų palestiniečių kalinių mainais ir „Hamas“ laikomų Izraelio įkaitų paleidimu.

Atrodo, kad šiomis naujomis sąlygomis siekiama sustiprinti Izraelio saugumą ir kontrolę regione, o tai „Hamas“ atrodo nepriimtina, todėl „Hamas“ priešinasi.

Derybos dėl ugnies nutraukimo Gazos Ruože bus atnaujintos Kaire kitą savaitę

Penktadienį Baltieji rūmai pranešė, kad Jungtinėms Valstijoms Izraeliui ir palestiniečių kovotojų grupuotei „Hamas“ pateikus „tarpinį pasiūlymą“, kad būtų pasiektas susitarimas, derybos dėl ugnies nutraukimo Gazos Ruože bus atnaujintos Kaire kitą savaitę[3].

Karas Gazoje prasidėjo „Hamas“ spalio 9-ąją surengtu išpuoliu, per kurį iš viso žuvo 1.198 žmonės, daugiausia civiliai.

Palestiniečių kovotojai pagrobė 251 įkaitą, iš kurių 111 vis dar laikomi Gazoje, įskaitant 39, kurie, Izraelio kariuomenės teigimu, yra žuvę. Per Izraelio atsakomąją karinę kampaniją Gazos Ruože žuvo mažiausiai 40.005 žmonės. Vis dėlto, nepateikiami tikslūs skaičiai, kiek yra žuvusių kovotojų, o kiek – civilių.