- Išmanus pasipelnymas? Naujieji skaitikliai „sukosi“ net ir visiškai atjungus elektrą
- (Ne)išmaniosios sistemos – skaitikliai tinkamai neperduoda duomenų ESO?
- Dalis elektros vartotojų esminių pokyčių skaitiklių rodmenyse taip ir nepastebėjo
- Skaitikliai savavališkai pakeitinėjami net ir vartotojams nebūnant namuose
Išmanus pasipelnymas? Naujieji skaitikliai „sukosi“ net ir visiškai atjungus elektrą
Į plačiuosius Lietuvos politinius vandenis žengęs ir į seimą kartu su „valstiečiais“ kandidatavęs Žydrūnas Savickas ketvirtadienio rytą pasidalino savo patirtimi su išmaniaisiais skaitikliais, kurie prisuko gerokai daugiau elektros nei buvo suvartota ir net tada, kai elektra namuose buvo visiškai atjungta.
Ž. Savickas teigė, kad įprastą elektros skaitiklį į išmanųjį jam priverstinai pakeitė pats Energijos skirstymo operatorius (ESO), o po to jis pastebėjęs realybės neatitinkančius suvartotos elektros rodiklius.
„Iškart krito į akis , kad kiekvieną rytą tarp 7-10 val yra didelis elektros sunaudojimo šuolis, nors tuo metu niekas nėra papildomai įjungiama. Paskambinus ESO konsultantui, nes specialistui juk šiais laikais neprisiskambinsi, nieko nepaaiškino tik paprašė atjungti elektros įvadą tomis valandomis ir pažiūrėti ar skaitiklis ir toliau „naudos“ elektrą. Pridedu skaitiklio parodymus. Elektra visiškai buvo atjungta tarp 9:15-10:00, bet suvartojimas anot skaitiklio parodymų buvo didelis“, – dalinosi Ž. Savickas[1].
Jis taip pat pridūrė dabar lauksiantis specialistų atsakymų bei pridėjo suvartojamos elektros pagal dienos laiką grafiką, kuriame matomi staigūs šoktelėjimai.
Kita gyventoja atkreipė dėmesį ir į tai, kad šiai, pirmajai laiptinėje, įdiegus išmanųjį skaitiklį, vakarais namuose pradėjo dėtis keisti dalykai. Pavyzdžiui, kartais atsijungia kompiuteris, o vakarais ima „gesti“ lempos. Ji taip pat pridūrusi, kad bent jau Vokietijoje veikia energijos sąnaudų optimizavimo įstatymas, kuriame, kaip ir ES teisės aktuose yra sąvoka „pritemdymas“. Nors Lietuvoje apie tai plačiai dar nekalbama.
(Ne)išmaniosios sistemos – skaitikliai tinkamai neperduoda duomenų ESO?
Pradėjus masiškai diegti elektros skaitiklius, pastebėtas ir masinio nepasitenkinimo augimas. Keista, tačiau gyventojai dalinasi kone tais pačiais nusiskundimais – kad prisukamas gerokai didesnis elektros kiekis nei įprastai, o skaitliukas sukasi net tada, kai elektra būna atjungta.
Tvirtinama, kad išmanūs skaitliukai visai ne išmanūs, o tik būdas „išmaniai“ vilioti pinigus iš gyventojų. Pavyzdžiui, po šiuo Ž. Savicko įrašu savo istorija pasidalinusi vartotoja teigė, kad akyliau nagrinėti šią situaciją pradėjusi po to, kai gavo kone trigubai didesnę sąskaitą už elektrą.
Situacija šiai gyventojai buvo paaiškinta taip, jog ten, kur buvo įdiegtas šis skaitliukas, esą nebuvo ryšio, todėl ESO paskaičiavęs pagal elektros sunaudojimo vidurkį.
Apie tai jau rašoma ir žiniasklaidos kanaluose. Pavyzdžiui su „Vakarų ekspresu“ kalbėjęs gyventojas tvirtino, kad yra nusiteikęs, jog po tokių skaitiklių įdiegimo jam ateis gerokai didesnės sąskaitos už elektrą. Tą esą rodo ir jo bičiulių patirtis[2].
Nerimo nenuslopino ir prieš keletą savaičių į jo namus skaitiklių keisti atėjęs specialistas, įspėjęs apie didesnį naujųjų skaitiklių jautrumą ir pataręs keisti elektros suvartojimo įpročius atsisakant nebūtinų elektros prietaisų ištraukimo iš lizdo.
Šiuo metu skaitikliai keičiami tiems, kurių metinis elektros suvartojimas viršija 1 000 kWh. Nuo 2026 metų prasidės keitimas ir tiems vartotojams, kurie elektros energijos suvartoja mažiau.
Dalis elektros vartotojų esminių pokyčių skaitiklių rodmenyse taip ir nepastebėjo
Tačiau blogai – ne visiems. Štai kai kurie buitiniai elektros vartotojai teigė esminių skirtumų po to, kai jiems buvo įdiegti išmanieji skaitikliai, nepastebėję ir tūkstantinių sąskaitų, kaip buvo gąsdinama, taip ir nesulaukę.
„Man dviejuose namuose keitė skaitliukus, prisiskaičius verkšlenimų, irgi laukiau kažko, nieko neįvyko, viskas mano buvo sumokėta, tai ir jokių tūkstančiu nebuvo“, – džiaugėsi viena gyventoja.
„Jau metai, kaip stovi toks skaitiklis, bet jokio skirtumo nepastebėjau, rodmenys tokie patys“, – antrino komentatorė.
Tiesa, su išmaniųjų skaitiklių neišmanumu teko susidurti ne tik kai kuriems lietuviams, bet ir Didžiosios Britanijos gyventojams. Pernai metais iš BBC paskelbtos informacijos buvo matyti, jog maždaug 2,7 mln. iš 33 mln. išmaniųjų skaitiklių D. Britanijoje neveikia išmaniuoju režimu, todėl kyla tokių problemų dėl suformuotų netikslių sąskaitų, kurios yra arba per mažos, arba per didelės[3].
Skaitikliai savavališkai pakeitinėjami net ir vartotojams nebūnant namuose
Tuo tarpu įsibaiminę neteisybės gyventojai pradėjo aktyviai priešintis skaitiklių keitimui į išmaniuosius, o kai kurie savo tvirtą nepritarimą išreiškia ir kabindami spynas ant elektros skydinių.
Kai kurie jų tvirtino susiduriantys su dar neregėtu ESO darbuotojų „chamišku“ elgesiu, kai privačioje teritorijoje, lauko pusėje esantys skaitikliai pakeičiami net jų savininkams nebūnant namuose.
Visgi, kiek pavyko gyventojams pasidalyti savo asmenine patirtimi, keletą kartų pasakius griežtą „ne“, ESO atstovai jų nebeaplankantys.
Pats ESO jau yra skelbęs, kad išmanieji skaitikliai esą negali manipuliuoti vartotojų duomenimis, tačiau reaguojant į augantį nepasitenkinusių gyventojų kiekį, 77.lt išsiuntė užklausą į ESO su prašymu paaiškinti, kokiu būdu yra sutikslinami skaitiklio duomenys atvejais, kai net ir išjungus skaitiklį, jis ir toliau „sukasi“.
Gavę atsaką iš ESO, juo iškart pasidalinsime.