Atsibodo kava? Išbandykite guaranos produktus
Kartais energijos pritrūksta net patiems aktyviausiems ir gyvybingiausiems. Galbūt visą naktį nepavyksta užmigti dėl verkiančios atžalos? O gal ateities planai ir įsipareigojimai neleidžia sudėti bluosto? Kartais taip jau nutinka, kad ryte jaučiamės ne tik kad nepakankamai pailsėję, tačiau tik dar labiau išvarginti bei iškankinti. Tuomet tenka ieškoti energijos, kuri dažniausiai mūsų organizme atsiranda kofeino pavidalu. Puodelis kavos prieš išvykstant į darbą, puodelis – kelyje, dar vienas – aptariant ryto naujienas su kolegomis.
Kartais kava iš tiesų mus pažadina ir suteikia jėgų. Tačiau kartais nuo itin didelio kofeino kiekio galime jaustis itin įsitempę, nervingi bei dirglūs. Tokius pojūčius sudėti kartu su nuovargiu – prastas receptas. Galime būti įpykę ir pasiruošę „įkąsti“ visiems, kurie vos pažvelgia į mūsų pusę. Tokiu atveju visiškai pravartu tampa pasiieškoti kiek natūralesnių energijos šaltinių bei būdų, kaip pažadinti save po nelengvos nakties. Žinoma, tokių būdų yra: vieni kavą keičia matcha gėrimu, kiti – tenkinasi arbata, dar kiti eina labai nesveiku keliu ir geria energetinius gėrimus. Tačiau tikriausiai mažai kas yra girdėjęs apie guaraną – vieną iš ingredientų, naudojamų energetinių gėrimų gamyboje.
Guarana yra augalas, kuris yra nepelnytai užmirštas. Tai egzotiniuose miškuose augantis vijoklis, kurį nuo seno vartojo Pietų Amerikos gyventojai. Ir vartojo šį augalą tiek gydymo tikslais, tiek ir ritualinėms apeigoms[1]. Tiesa, šiuo atveju apie ritualus pamirškime ir susitelkime į sveikatingumą.
Manoma, kad guaranos sėklos naudojamos jau ištisus amžius: jos padeda stimuliuoti, tonizuoti organizmą. Kartu tai ir puikus afrodiziakas. Taigi susipažinkime su guarana iš arčiau: kas iš tiesų yra šis augalas ir kokios jo galios?
Ir po nemigos nakties, ir po trankaus vakarėlio
Savo kieme, kokiame šlaite ar miške guaranos vijokliai neauga. Tai Brazilijoje labiausiai paplitęs vijoklis, dar žinomas gvaraninės paulinijos vardu ir pasižymintis savybe šalinti nuovargį bei suteikti energijos. Iš tiesų, guarana puikiai tinka net alkiui mažinti, kovojant su PMS skausmais bei pojūčiais. Guaranos lapai, uogos ir sėklos yra praturtintos guaraninu, kuris bent jau chemiškai yra gana panašus į kofeiną[2].
Vis tik guaraninas yra ir ženkliai pranašesnis, mat veikia ilgiau nei kofeinas: žmogus gana greitai pajunta jėgų antplūdį, o ir energija išlieka ilgiau, nėra nepageidaujamo nerimastingumo ir nervingumo. Įdomu ir tai, kad taip gaunama energija vis stiprėja net keletą valandų.
Todėl įvairūs gaminiai su šio augalo sėklomis, uogomis ar lapais yra naudingi ne tik tiems, kurie ryte jaučiasi itin aptingę, tačiau ir tiems, kurie sunkiai protiškai dirba arba mokosi[3]. Iš tiesų, tyrėjai spekuliuoja, kad guarana gali pagelbėti greičiau atlikti testus ir kitus protinės veiklos darbus. Tiesa, greičiau nereiškia geriau, tad turėkite tai omenyje.
Be to, naudinga atsiminti ir tai, kad guarana apskritai mažina miego poreikį, gali padidinti ištvermę. Tad vakare, pavyzdžiui, sulčių su guaranos uogomis gerti tikrai nederėtų.
Vis tik po ilgos ir miegu ne itin turtingos nakties, nedidelė stiklinė sulčių su guaranos uogomis gali veikti it stebuklas. Manoma, kad šis augalas yra puikus padėjėjas po trankių vakarėlių bei švenčių, kai kamuoja nemalonios pagirios, galvos skausmai bei silpnumas. Kadangi guarana aktyvina medžiagų apykaitą, ji padeda sparčiau iš organizmo pašalinti alkoholio pėdsakus. Na, o dėl uogose ar sėklose esančių antioksidantų, sultys su šio augalo uogomis gali atstoti žaliąją arbatą bei lengvai išvalyti ir tonizuoti organizmą.
Atsargiai: perteklinė energija gali tapti nemiga ir nerimastingumu
Iš tiesų kiek daugiau reikėtų pakalbėti apie guaranose esančius antioksidantus. Šie yra svarbūs ne tik organizmo išvalymui. Antioksidantai padeda neutralizuoti kenksmingas medžiagas ir laisvuosius radikalus. Be to, jie yra svarbūs kovoje su senėjimu, širdies ligomis, net vėžiu[4]. Taigi, guarana iš tiesų gali pasitarnauti ne tik tada, kai skauda galvą po gero vakarėlio ar visą naktį nepavyko užmerkti akių.
Be to, manoma, kad guarana aktyvina ne tik smegenų veiklą, bet ir medžiagų apykaitą. Tai reiškia, kad augalo sėklos arba uogų sultys gerina virškinimą, tačiau kartu mažina ir apetitą. Dėl šios priežasties guarana yra itin populiarus augalas tarp norinčiųjų sulieknėti, tačiau siekiančių tai padaryti nepakenkiant organizmui. Kai kurie tyrimai rodo, kad vartojant guaranino turinčius produktus galima netekti net iki 10% kūno svorio. Vis tik su mityba visuomet dera elgtis atsargiai ir nepersistengti.
Nepamirškite, kad saikas yra raktas į sveiką kūną bei protą. Tai, kad guarana iš tiesų gali pasitarnauti mūsų organizmams nereiškia, kad šio augalo sėklas ar uogas turime imti ir pradėti vartoti kasdien bei visur. Jeigu niekuomet nesate susidūrę su šiuo augalu, jo produktus išbandant pirmą kartą reikėtų stebėti savo kūno reakciją. Specialistai išskiria, kad žmogaus organizmas į guaraniną gali reaguoti ir neigiamai. Gali pasireikšti šie simptomai:
- patankėjęs širdies ritmas;
- nemiga;
- galvos skausmas;
- nerimas;
- nervingumas;
- pilvo skausmas;
- drebulys;
- kritiniais atvejais gali ištikti priepuoliai.
Sveiko maisto parduotuvėlėse bei įvairiose homeopatinėse vaistinėse guaranos produktų galima įsigyti be problemų. Galite rinktis ir sėklas, ir uogas arba jau pagamintus produktus, pavyzdžiui, sultis su guaranos uogomis. Išbandę šiuos produktus stebėkite savo kūno jums siunčiamus ženklus, o jei jaučiatės puikiai, šio augalo produktus galima pamėginti įtraukti į savo kasdienybę. Kas žino, gal nuo šiol rytą pradėsite ne kava, o sveiku glotnučiu su guaranos uogomis?