Greta Thunberg nubausta už nepaklusnumą policijai

Ekologija, Gamta, Pasaulis, TeisėRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Greta Thunberg
Greta Thunberg privalės sumokėti baudą. EPA-ELTA nuotrauka

Už mitinge parodytą nepaklusnumą Greta Thunberg turės sumokėti 2500 kronų

Švedijos klimato aktyvistė Greta Thunberg pirmadienį teisme sulaukė bausmės už nepaklusnumą policijai, parodytą praėjusį mėnesį vykusiame mitinge. Dvidešimtmetė aktyvistė neigė jai pateiktus kaltinimus, aiškindama, jog nepadarė jokio nusikaltimo, tačiau tokios kalbos nepaveikė teisėjo[1].

G. Thunberg praėjusį mėnesį buvo apkaltinta eismo trikdymu per aplinkosauginį protestą Malmėje, naftos terminalo uoste. Čia G. Thunberg, drauge su kitais aktyvistais, užblokavo įėjimą ir išvažiavimą iš pietinio Švedijos miesto uosto, todėl buvo paralyžiuotas naftos sunkvežimių judėjimas. Klimato aktyvistai taip protestavo prieš iškastinio kuro naudojimą.

Remiantis pateiktu kaltinimu, G. Thunberg „dalyvavo demonstracijoje, kuri sutrikdė eismą“ ir „atsisakė paklusti policijos įsakymams palikti teritoriją“. Ji buvo raginama nutraukti protestą, tačiau neklausė policijos raginimų.

Paklausta apie jai pateiktus kaltinimus, G. Thunberg teisme sakė, jog taip pasielgė dėl būtinybės, motyvuodama būtinybe kovoti su klimato krize. Ji teigė[2]:

„Tiesa, kad tą dieną buvau toje vietoje, ir tiesa, kad gavau įsakymą, kurio neklausiau, bet noriu paneigti, kad padariau nusikaltimą. Mano veiksmai yra pateisinami. Manau, kad esame ekstremalioje situacijoje, kuri kelia grėsmę gyvybei, sveikatai ir turtui. Daugeliui žmonių ir bendruomenių gresia pavojus tiek trumpuoju, tik ilgalaikiu laikotarpiu.“

Po trumpo posėdžio teismas įpareigojo G. Thunberg sumokėti 1500 kronų baudą (apie 130 Eur) ir papildomą tūkstantį kronų ( apie 86 Eur) į Švedijos nusikaltimų aukų fondą[3]. Manoma, jog ši bausmė yra pirmasis oficialus G. Thunberg nuosprendis už protestus dėl klimato kaitos, o baudos dydis buvo apskaičiuotas pagal aktyvistės pajamas.

Tiesa, už nepaklusnumą policijai Švedijos gyventojai gali būti baudžiami iki šešių mėnesių kalėjimo. Tačiau prokurorė Charlotte Ottosen anksčiau Švedijos žiniasklaidai sakė, kad dauguma tokių bylų baigiasi baudomis.

Vos po kelių valandų G. Thunberg ir vėl protestavo toje pačioje vietoje

G. Thunberg gavo baudą
Po nuosprendžio G. Thunberg neslėpė nusivylimo dabartiniais įstatymais. „Youtube“ stop kadras

Kelias dienas trukusį mitingą surengė „Ta tillbaka framtiden“ (liet. „Susigrąžinkime ateitį“) aplinkosaugos aktyvistų grupė. Šios grupės atstovė Irma Kjellström prieš pirmadienį vykusį posėdį sakė:

„Jei teismas nuspręs, kad mūsų veiksmas yra nusikaltimas, jis tai gali padaryti, bet mes žinome, kad turime teisę gyventi, o iškastinio kuro pramonė tam trukdo.“

Ji taip pat priminė, jog G. Thunberg tebuvo viena iš daugelio jaunų žmonių, kurie blokavo kelią. I. Kjellström sakė[4]:

„Užblokavus pramonę, kuri degina mūsų ateitį, dabar buvome apkaltinti nusikaltimu. Kol mums pateikiami kaltinimai, tikrasis nusikaltimas tęsiasi už vartų, kuriuos blokavome.“

Tuo tarpu kalbinama žurnalistų G. Thunberg piktinosi, jog dabartinė teisėsauga trukdo kovoti su klimato kaita[5]:

„Įstatymai turi būti pakeisti. Žinome, kad negalime išgelbėti pasaulio žaisdami pagal taisykles, nes taisykles reikia keisti.“

O praėjus vos kelioms valandoms po nuosprendžio paskelbimo ir aiškindama, jog nesiruošia nusileisti, G. Thunberg drauge su kitais aktyvistais surengė panašų protestą toje pačioje vietoje. Tad Švedijos policija ir vėl išvežė aktyvistę iš minėtosios vietovės. Policija pareiškė, kad G. Thunberg „neklausė jų įspėjimų palikti teritoriją“. Ji, drauge su kitais penkiais aktyvistais, bus patraukti atsakomybėn už tą patį nusikaltimą – policijos nurodymų nevykdymą.

G. Thumberg vos 15 metų amžiaus tapo jaunimo klimato kaitos aktyvistų lydere

Aktyvistė G. Thunberg
G. Thunberg tapo kone visame pasaulyje žinoma aplinkosaugos aktyviste. Aslıhano Altıno/Unsplash nuotrauka

G. Thunberg yra jaunimo klimato judėjimo veidas nuo pat tada, kai įkvėpė penktadieninius protestus „Už ateitį“. Vos penkiolikos metų amžiaus paauglė kiekvieną penktadienį neateidavo į mokyklą ir vietoj sėdėjimo mokyklos suole atlikdavo solo protestus prie Švedijos parlamento, iškėlusi lentelę su užrašu „Skolstrejk för klimatet“ (liet. „Mokyklos streikas dėl klimato“).

Šios kassavaitinės demonstracijos galiausiai peraugo į pasaulinę jaunimo protesto dėl klimato kaitos bangą, o pati aktyvistė išgarsėjo dėl savo atvirų kalbų apie baisią ateitį. Prasidėjus koronaviruso pandemijai, streikų judėjimas aprimo, tačiau G. Thunberg ir toliau keliavo po pasaulį, prisijungdama prie klimato kaitos protestų ir kalbėdama tarptautiniuose viršūnių susitikimuose, kur nuolat ragino pasaulio lyderius imtis rimtų veiksmų, kad būtų įveikta klimato krizė[6]. Kovo mėnesį ji apkaltino lyderius „precedento neturinčia išdavyste“, kai JT paskelbė Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (TKKK) metinę ataskaitą.