D. Trumpas liepia ES pirkti daugiau JAV dujų ir naftos arba pažada taikyti didesnius muitus
Išrinktasis prezidentas vėl sėja prekybos karo baimę. Būsimas JAV prezidentas, kuris bus inauguruotas kitą mėnesį, dabar įspėja ES apie būsimus prekybos tarifus, jei šalys nesilaikys jo nurodymų. D. Trumpas sako, kad ES turi pirkti daugiau dujų ir naftos iš JAV, kad kompensuotų „milžinišką deficitą“ su šalimi[1].
JAV šiuo metu yra didžiausia pasaulyje naftos gamintoja, tapusi didžiausia suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) tiekėja Europai. JAV įsitraukia į šį procesą po to, kai 2022 m. pradžioje po invazijos į Ukrainą Rusijos dujotiekiai į Europą nustojo tiekti dujas.
D. Trumpas tvirtina, kad ES gali būti taikomi didesni prekybos muitai jos eksportui į JAV, jei narės nepirks daugiau amerikietiškos naftos ir dujų. D. Trumpo pareiškimai dar labiau kursto baimę dėl JAV ir ES prekybos karo. Tai prasidėjo, kai lapkričio mėn. jis buvo išrinktas prezidentu ir įspėjo apie būsimus pokyčius ir didėjančius muitus.
„Pasakiau Europos Sąjungai, kad ji turi kompensuoti milžinišką deficitą su Jungtinėmis Valstijomis, plačiai pirkdama mūsų naftą ir dujas. Priešingu atveju tai bus TARIFAI!!!“ – teigė jis socialiniame pranešime Truth Social platformoje.
ES vadovai reaguoja: rusiškas dujas pakeitus amerikietiškomis, tai galėtų padėti ekonomikai
Tikimasi, kad Europos Sąjunga išlaikys didelę gamtinių dujų paklausą iš Jungtinių Valstijų. Praėjusį mėnesį Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen užsiminė, kad JAV dujos galėtų padėti pakeisti ES likusį rusiškų suskystintų gamtinių dujų (SGD) importą, nes blokas siekia nutraukti ryšius su rusišku iškastiniu kuru[2].
„Vis dar gauname daug SGD iš Rusijos“, – sakė U. von der Leyen. „Kodėl nepakeitus jų amerikietiškomis, kurios yra pigesnės ir mažina mūsų energijos kainas?“
Žurnalistams paklausus apie pastaruosius komentarus apie ES ir JAV prekybos santykius, Europos Komisijos atstovas prekybos klausimais Olof Gill pabrėžė abiejų regionų prekybos balansą.
„Pastebimas ES prekybos prekėmis su JAV perteklius, o JAV prekybos paslaugomis su ES perteklius. Tai ne visada atsispindi tam tikruose pareiškimuose“, – pažymėjo O. Gillas. Jis pabrėžė, kad ES yra atvira diskusijoms su išrinktuoju Prezidentu D. Trumpu, be kita ko, dėl bendradarbiavimo energetikos srityje, kad sustiprintų ir taip tvirtą partnerystę.
Per pastaruosius trejus metus Europa, siekdama sumažinti priklausomybę nuo Rusijos energijos, ypač dėl prezidento Vladimiro Putino karo Ukrainoje, gerokai padidino SGD importą iš JAV.
Oficialūs ES duomenys rodo, kad trečiąjį šių metų ketvirtį JAV buvo pagrindinė ES naftos ir SGD tiekėja: šalis tiekė daugiau kaip 15 % naftos ir beveik 38 % SGD importo. JAV dujų eksportas – tiek SGD, tiek dujotiekiais – praėjusiais metais sudarė apie 20 % ES dujų poreikio, antroje vietoje po 30 % Norvegijos dujų, tiekiamų keliais dujotiekiais.
D. Trumpas nevengia pareiškimų, tačiau apie jokį oficialų bendravimą nepranešta
D. Trumpas ir kiti respublikonų kandidatai rinkimų kampanijose rėmėsi pažadu įvesti 10-20 proc. tarifus visam importuojamam produktui. D. Trumpas grasino įvesti 60 proc. mokestį visoms prekėms iš Kinijos. Jau per pirmąją savo kaip prezidento kadenciją D. Trumpas įvedė 25 proc. tarifus importuojamam plienui ir 20 proc. tarifus aliuminiui. Šie žingsniai jau paskatino kalbas apie galimą prekybos karą su ES.
Jis nekeičia savo nuomonės ir dabar. Tačiau, kaip užsimenama jo socialiniuose tinkluose, ES pareigūnai nepatvirtino, ar D. Trumpas oficialiai pranešė Briuseliui apie kokį nors prekybos ultimatumą. Europos Komisijos vyriausiojo atstovo spaudai pavaduotojas Stefanas de Keersmaeckeris pripažino šiuos įrašus socialinėje žiniasklaidoje ir pakartojo ES įsipareigojimą stiprinti santykius su JAV.
Tačiau naujame JAV vyriausybės tyrime, kurį atlikti paprašė J. Bideno administracija, įspėjama, kad siunčiant daugiau SGD į užsienį amerikietiškų dujų kainos gali padidėti net 30 %[3]. Tyrimas rodo, kad dujų eksportas gali kelti grėsmę JAV ekonomikai ir aplinkai.
Pirmąjį šių metų pusmetį JAV tiekė beveik pusę (48 %) ES importuojamų SGD, o Rusija – tik 16 %. Eurostato duomenimis, per tris mėnesius iki rugsėjo mėn. JAV taip pat importavo 15 % ES naftos.
Pasaulinei dujų pramonei atstovaujanti Tarptautinė dujų sąjunga įspėjo JAV, kad dujų eksporto ribojimas didėjant pasaulinei paklausai gali pakenkti didžiausioms dujų importuotojoms, pavyzdžiui, Jungtinei Karalystei ir ES. Bendrovės „Capital Economics“ vyriausiasis klimato ir žaliavų ekonomistas Davidas Oxley sakė, kad D. Trumpo prašymas padidinti JAV dujų eksportą dera su ES vykdoma strategija diversifikuoti energijos šaltinius.
Pavojinga D. Trumpo strategija: mokesčiai ir prekyba virsta derybų ginklu
Didesnių tarifų ar net visiško prekybos karo grėsmė kelia dar didesnę sumaištį ir nerimą JAV ir užsienio verslo lyderiams. Ekspertai įspėja, kad vien tik tarifų idėja gali atbaidyti investicijas, sumažinti darbo vietų skaičių ir pakenkti akcijų kainoms.
Per rinkimų kampaniją D. Trumpas dažnai žadėjo didinti Amerikos iškastinio kuro gavybą, nors JAV jau dabar išgauna daugiau naftos nei bet kuri kita šalis. Jis pažadėjo sušvelninti gręžimo ir naftos išgavimo taisykles, o jo siekis, kad Europa pirktų daugiau amerikietiškos energijos, atitinka šią idėją.
D. Trumpas taip pat naudojo prekybą kaip derybų priemonę, grasindamas muitais importui iš tokių šalių kaip Kanada, Meksika ir Kinija, jeigu jos nesumažins migracijos ir nesuvaldys prekybos narkotikais į JAV. Neseniai jis paskelbė apie planus įvesti muitus visoms prekėms iš šių šalių, jei jos nesilaikys reikalavimų.
Toks požiūris gali brangiai kainuoti amerikiečiams. ING ekonomistai apskaičiavo, kad D. Trumpo siūloma prekybos politika, įskaitant visuotinį 10-20 % tarifą importuojamoms prekėms ir 60 % tarifą prekėms iš Kinijos, JAV namų ūkiams gali kainuoti iki 2 400 USD (1 914 GBP) per metus.