„Google“ prisijungė prie įmonių, atsisakančių įvairovės programų įdarbinant

TechnologijosDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
„Google“
„Google“ atsisako jiems įprastų įvairovės taisyklių. AS Photography

„Google“ seka D. Trumpo nurodymus ir atsisako įvairovės programų

D. Trumpas, naujasis JAV prezidentas sugebėjo susidraugauti su technologijų įmonių vadovais, įtakingais asmenimis ir socialinių platformų vadovais M. Zuckerbergu ir E. Musku, „Apple“ generaliniu vadovu T. Cook, „Google“ vadovaujančiu S. Pichai. Šios įmonės greičiau prisitaiko prie naujų taisyklių, kurias diktuoja JAV prezidentas. Greičiausiai dėl nenoro susipykti su D. Trumpo administracija.

E. Musko pasaulėžiūra sutampa su D. Trumpo dar iš anksčiau, šis palaikė jį dar kampanijos metu, tad vyrai kartu priima bendrus sprendimus ir dėlioja bendrus vyriausybės projektus vieną po kito. Tačiau su kitais technologijų milijardieriais kaip „Meta“ vadovu M. Zuckerbergu, santykiai taip gerai nesiklostė iš karto.

Dabar, anksčiau konfliktavę vyrai, sutaria daug geriau ir socialinėse platformose, kurias valdo M. Zuckerbergas keičiamos taisyklės pagal JAV prezidento reikalavimus. „Amazon“ gruodžio mėnesį, po D. Trumpo išrinkimo, taip pat sustabdė kai kurias savo įvairovės programas.

Naujausi pranešimai rodo, kad JAV prezidento nutarimų klauso jau daugiau įmonių. „Google“, ankčiau buvusi itin liberali ir įtraukianti įmonė, atsisako savo įvairovės tikslų ir laikosi naujų JAV prezidento reikalavimų[1]. „Google“ tampa naujausia JAV bendrovė, sumažinusia arba nutraukusia įvairovės, lygybės ir įtraukties (DEI) programas.

Šis sprendimas buvo paskelbtas trečiadienį darbuotojams skirtame elektroniniame laiške, atsižvelgiant į naują prezidento Donaldo Trumpo vykdomąjį įsaką, kuriuo vyriausybės rangovai verčiami atsisakyti anksčiau priimtų DEI iniciatyvų[2].

„Google“ prisijungia prie kitų bendrovių ir sutinka keisti įdarbinimo taisykles

Bendrovė „Google“, kaip ir kitos didžiosios technologijų bendrovės, bendradarbiauja su federaline vyriausybe, be kita ko, parduodama debesijos paslaugas, kurios yra labai svarbios jos dirbtinio intelekto plėtrai. Jos patronuojančioji bendrovė „Alphabet“ apie šį pokytį pranešė ir savo naujausioje metinėje ataskaitoje, kurioje panaikino ankstesnį įsipareigojimą dėl DEI.

Bendrovė nusprendė nutraukti įdarbinimo tikslus, susijusius su darbuotojų įvairovės didinimu, ir patvirtino, kad dabar vertina savo galiojančias DEI programas. Bendrovės „Google“ atstovas spaudai pareiškė, kad bendrovė vis dar siekia sudaryti lygias galimybes, tačiau peržiūri savo iniciatyvas, kad atitiktų naujus teisinius reikalavimus.

Naujajame D. Trumpo įsakyme įspėjama, kad bendrovėms, vykdančioms „neteisėtas“ DEI programas, gali būti taikomos finansinės nuobaudos. Jei įmonė bus pripažinta kalta, ji gali būti skolinga tris kartus didesnę žalą pagal 1863 m. Melagingų skundų įstatymą, skirtą bausti už sukčiavimą prieš vyriausybę. Įmonėms tenka iššūkis išsiaiškinti, kokią DEI politiką D. Trumpo administracija laikys neteisėta[3].

DEI programos yra labai įvairios: nuo mokymų prieš diskriminaciją ir darbo užmokesčio lygybės tyrimų iki didesnio moterų ir mažumų darbuotojų skaičiaus įdarbinimo. Dabar įmonės turi atidžiai peržiūrėti savo politiką, kad išvengtų teisinių problemų.

Pokyčiai įvyko kelioms didelėms JAV bendrovėms taip pat atsisakius DEI politikos

Neseniai „Meta“ panaikino savo DEI komandą, o „Target“ paskelbė nutraukianti kelias įvairovės programas. Anksčiau „Google“ buvo užsibrėžusi tikslą 2020 metais iki 30 proc. padidinti juodaodžių, lotynų amerikiečių ir indėnų kilmės amerikiečių vadovų kiekį, kurį pasiekė 2022 m.

Kalifornijoje įsikūrusi „Google“ jau daugiau nei 10 metų stengiasi įdarbinti daugiau žmonių iš nepakankamai atstovaujamų grupių. Bendrovė padidino savo pastangas po to, kai dėl policijos įvykdyto George Floyd’o nužudymo plačiai nuskambėjo raginimai siekti socialinio teisingumo.

Po G. Floydo mirties generalinis direktorius Sundaras Pichai užsibrėžė tikslą iki 2025 m. 30 proc. padidinti vadovų įvairovę[4]. Bendrovė „Google“ padarė tam tikrą pažangą, tačiau jos vadovų komanda vis dar atrodo daugmaž taip pat, nes joje daug azijiečių ir baltaodžių vadovų.

Remiantis „Google“ įvairovės ataskaita, juodaodžių vadovų procentinė dalis išaugo nuo 2,6 % 2020 m. iki 5,1 % 2023 m. Šiek tiek padidėjo ispanakalbių atstovų skaičius: nuo 3,7 % iki 4,3 %. Tuo tarpu moterų, užimančių vadovaujančias pareigas, skaičius padidėjo nuo 26,7 % 2020 m. iki 32,8 % 2024 m.

Visoje „Google“ bendrovėje juodaodžiai darbuotojai sudaro 5,7 %, o lotynų amerikiečiai 7,5 %. Bendrovės darbuotojai vis dar daugiausia yra vyrai: visame pasaulyje jie sudaro du trečdalius darbuotojų. Tačiau, keičiantis politiniam ir teisiniam spaudimui, dabar ji atsisako į įvairovę orientuotų įdarbinimo tikslų.

Bendrovės požiūris pasikeitė praėjus kiek daugiau nei dviem savaitėms po to, kai generalinis direktorius Sundaras Pichai ir kiti didieji technologijų lyderiai, įskaitant Eloną Muską, Jeffą Bezosą, Timą Cooką ir Marką Zuckerbergą, palaikė D. Trumpą jo inauguracijos metu sėdėdami pirmose eilėse.

Nuo D. Trumpo įsakymo DEI atsisakė ir daugelis su technologijomis nesusijusių bendrovių, įskaitant „Disney“, „McDonald’s“, „Ford“ ir „Walmart“, kai kurios bendrovės, pavyzdžiui, „Costco“ ir „JPMorgan“, ryžtingai gynė savo DEI pastangas.