Praėjusią savaitę tyliai baigėsi Pasaulio Ekonomikos Forumo renginys Šveicarijos kalnų kurorte Davose
Kas gi tai per renginys? Prieš keletą metų, ypač prasidėjus pseudopandemijai apie jį ir jo vadovą Klausą Švabą buvo kalbama daug ir dažnai.
Šiek tiek istorijos. Pirmasis renginio pavadinimas buvo Europos vadovų forumas. Vėliau, 1987 metais renginio pavadinimas buvo pakeistas į Pasaulio Ekonomikos Forumą. Oficialiai buvo sakoma, kad taip siekta išplėsti projektą, siekiant spręsti tarptautinius konfliktus. 1971 metų vasarą Klausas Švabas pakvietė 444 Vakarų Europos firmų vadovus į pirmąjį Europos vadovų simpoziumą Davoso kongresų rūmuose, kur Europos Komisijai ir Europos pramonės asociacijai Švabas bandė pristatyti Amerikoje taikomą vadovavimo praktiką. Po to jis Ženevoje įkurė PEF kaip ne pelno siekiančią organizaciją, kuri sukviečia Europos verslo lyderius į Davosą. Ir štai nuo tada PEF tapo renginiu, vykstančiu kasmet sausio mėnesį. [1]
Dar prieš kelis metus labai įtakingu buvęs renginys, organizuojamas jo įkūrėjo ir garsios knygos „Naujoji pasaulio tvarka” autoriaus, šiemet praėjo dar tyliau, nei popandeminiais metais. Pagrindinės naujienos, pasiekusios mus iš renginio buvo apie tai, kad save pasauliniu elitu vadinanti ir nuožmiai už taršos mažinimą pasaulyje kovojanti kompanija kaip ir kasmet į Davosą atskraidino gausybė privačių lėktuvų, o juos aptarnavo daugybė elitinių prostitučių. [2]
Geriausiai besileidžiančią Davoso forumo saulę iliustruoja svečių ir dalyvių sąrašas
2021 metais, praėjus beveik metams po sugalvotos „pandemijos” jis buvo tikrai įspūdingas. Tų metų Davoso susitikimas dėl COVID-19 pandemijos pirmą kartą vyko virtualiai, sausio 25–29 dienomis. Renginys, pavadintas „Davos Agenda“, kuriame buvo aptarti pandemijos poveikis subūrė pasaulio lyderius. Tarp pagrindinių pranešėjų buvo Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi, JAV specialusis klimato pasiuntinys John Kerry, Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, Jungtinių Tautų generalinis sekretorius António Guterresas, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Kristalina Georgieva ir žinoma, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) generalinis direktorius Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Pernai šis sąrašas jau buvo gerokai skurdesnis. 2024 metų sausio 16–20 dienomis Šveicarijos Davoso mieste vyko 54-asis Pasaulio ekonomikos forumo metinis susitikimas. Iš Lietuvos jame dalyvavo prezidentas Gitanas Nausėda ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Tarp kitų dalyvių jau buvo tik Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės sekretorius Antony Blinkenas, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Šiemet Davoso susitikimo, kuris vyko praėjusią savaitę pradžia sutapo su išrinktojo Amerikos prezidento inauguracija ir visas pasaulio dėmesys buvo nukreiptas į Ameriką. Svečių sąrašas buvo dar kuklesnis: Kinijos vicepremjeras Ding Xuexiang, kuris kalbėjo apie Kinijos ekonomikos augimo potencialą, Jungtinių Tautų generalinis sekretorius António Guterresas, pasakęs nuobodžią kalbą apie dabartinius pasaulinius iššūkius, teismo kol kas išvengusi Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, kurios dalyvavimas apsiribojo diskusijomis apie Europos ekonomikos ateitį. Statisto rolę Davose atliko ir Gintautas Paluckas, kuris susitiko su kitų šalių vyriausybių bei tarptautinių organizacijų vadovais ir dalyvavo Ukrainos paviljono atidaryme.
Davoso forume D. Trumpas kreipėsi nuotoliniu būdu
Šių metų Davoso forume verta išskirti tris dalykus. Pirmas ir pats svarbiausias yra Amerikos prezidento Donaldo Trumpo nuotolinis kreipimasis į forumo dalyvius. 2025 m. sausio 23 d. Donaldas Trumpas savo virtualiame kreipimesi į Pasaulio ekonomikos forumą Davose pabrėžė kelis svarbius iniciatyvų ir pozicijų aspektus. Trumpas akcentavo politiką, pagal kurią įmonės, gaminančios produktus už JAV ribų, susidurtų su muitais, importuodamos juos atgal į šalį. Jis pareiškė: „Jeigu negaminate savo produktų Amerikoje – turėsite mokėti muitą”. Trumpas kritikavo Europos teisines bylas prieš JAV technologijų milžines, tokias kaip „Meta“ ir „Google“, vadindamas jas nesąžiningomis, ir išreiškė palaikymą šioms bendrovėms.
Jis taip pat nurodė, kad naujoji administracija aktyviai dirba siekdama užbaigti karą Ukrainoje, tačiau nepateikė konkrečių strategijos ar derybų detalių ir dar kartą išreiškė norą išplėsti JAV teritoriją. Pastarasis jo pareiškimas sukėlė įvairių interpretacijų ir diskusijų tarp tarptautinių stebėtojų.
Neliko nepaminėtas ir žaliasis terorizmas
Kartodamas savo įsipareigojimą didinti energijos gamybą šalies viduje, Trumpas pavartojo jau legendine tapusią frazę „drill, baby, drill“, taip parodydamas savo požiūrį į žaliąjį kliedesį ir pabrėždamas dėmesį iškastinio kuro gavybos didinimui bei priklausomybės nuo užsienio energijos mažinimui. Jis apkaltino didžiuosius bankus, įskaitant „Bank of America“ ir „JPMorgan Chase“, diskriminuojant konservatorius, pabrėždamas, kad šios institucijos apsunkina konservatorių verslo veiklą.
Ne mažesnio dėmesio susilaukė ir Argentinos prezidentas Javieras Milei, antrą kartą grįžęs į Davosą praėjus metams po to, kai praktiškai vienas pasipriešino globalizmui, leftizmui ir wokeizmui. Viena iš antraščių skelbė: „Davosas pradėjo byrėti”: Argentinos prezidentas Milei grįžta į PEF aukščiausiojo lygio susitikimą švęsti kairiųjų pasaulinės hegemonijos pabaigos ir daugybės konservatyvių lyderių, dirbančių už laisvę.” [3]
Jo pranešimas glostė ausį visiems sveiko proto žmonėms: „Per šiuos metus radau sąjungininkų kovoje už laisvę visuose pasaulio kampeliuose – nuo nuostabaus Elono Musko iki karštakošės italės Giorgijos Meloni, nuo Bukele Salvadore iki Viktoro Orbano Vengrijoje”, – sakė jis, taip pat paminėdamas Izraelio ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu ir prezidentą D. Trumpą kaip savo sąjungininkus. „Pamažu formuojasi tarptautinis aljansas tarp visų tų tautų, kurios nori būti laisvos ir tiki laisvės idėjomis, – sakė jis.” Sutikite, globalistų irštvoje toks tekstas skambėjo ypač aštriai.
Panika dėl pasaulyje prasidedančių pokyčių
Ir trečias dalykas, ką noriu pažymėti yra panika dėl pasaulyje prasidedančių pokyčių persmelkta Europos nevykelės Ursulos von der Leyen kalba, kurioje ji atkreipė dėmesį į besikeičiančią pasaulinę aplinką, pažymėdama, kad svarbu išvengti „pasaulinių lenktynių į dugną”, naudojant tokias ekonomines priemones kaip sankcijos, eksporto kontrolė ir muitai bei pasisakė už tarptautinių taisyklių modernizavimą, siekiant išlaikyti abipusę naudą.
Reaguodama į Amerikos pasitraukimą iš Paryžiaus susitarimo, von der Leyen kartojo savo mantrą, kad Paryžiaus susitarimas tebėra „geriausia viltis visai žmonijai”. Ji pabrėžė Europos pasiryžimą toliau bendradarbiauti su valstybėmis, įsipareigojusiomis saugoti gamtą ir kovoti su visuotiniu atšilimu. Ar tai pastarųjų įvykių fone neskamba apgailėtinai?
Atsižvelgdama į pastarojo meto JAV politikos pokyčius vadovaujant prezidentui Donaldui Trumpui, von der Leyen išreiškė Europos pasirengimą dalyvauti derybose, kuriomis siekiama apsaugoti abipusius interesus ir kartu laikytis pagrindinių principų. Ji įspėjo, kad vienašališkos ekonominės priemonės gali sutrikdyti pasaulinį stabilumą. Akivaizdu, kad tokiose derybose Europos pozicijos bus neįtikėtinai silpnos.
O ką gi gero Davose nuveikė mūsų premjeras Gintautas Paluckas?
„Premjeras Gintautas Paluckas antradienį dalyvauja Pasaulio ekonomikos forumo Davose (Šveicarija) renginiuose ir dvišaliuose susitikimuose. Forumo išvakarėse susitikęs su lietuvių bendruomenės Šveicarijoje nariais, šiandien Ministras Pirmininkas kalbėjosi su Kosovo Vyriausybės vadovu, dalyvavo bei pasisakė Ukrainos paviljono ir parodos atidaryme, susitiko su Europos Tarybos, tarptautinių finansinių, technologijų bei mokslo organizacijų lyderiais”, – teigiama vyriausybės pranešime spaudai.
Kad nuobodžios kalbos ir beprasmiai plepalai neigrįstų, organizatoriai pasirūpino dalyvių laisvalaikiu. Vienoje interneto svetainėje, kurioje organizuojami vadinamieji „pasimatymai, už kuriuos mokate” rašoma, kad daugelis atvykėlių mėgaujasi sekso orgijomis, kurias organizuoja asmenys, užsisakantys kelias moteris vienu metu.
Davose ir jo apylinkėse užsakyta apie 300 moterų ir translyčių”, – „MailOnline” sakė „Titt4tat” atstovas Andreas Bergeris.
Palyginti su maždaug 170 moterų 2024 metais, svečių apetitas gerokai paaugo. „Kalbant apie komercinio intymumo užsakymų skaičių, mums tai buvo dar vieni rekordiniai metai” – sakė A. Bergeris. „Sekso vakarėlių buvo gerokai daugiau nei ankstesniais metais”, – pridūrė jis, remdamasis eskorto užsakymų skaičiumi – 300, palyginti su 140 praėjusiais metais.
Belieka tik spėlioti, kada ateis diena, kai Davose moterų, dalyvaujančių programoje „pasimatymai, už kuriuos mokate” susirinks daugiau, nei dar taip neseniai įtakingais save vadinusių globalistų. [4]