Pati populiariausia miego poza – gulėjimas ant šono
Tikriausiai visi esame susidūrę su tokiais momentais, kai būna sunku užmigti. Tuomet vartomės lovoje, bandome išmėginti įvairias skirtingas pozas ir tikimės, jog tai padės. Galbūt net kažkada ieškojote atsakymo, kokia miego padėtis laikoma pati geriausia. Tačiau ar tikrai yra kažkokių mokslinių įrodymų, kurie liudytų, jog tam tikra poza yra daug geresnė už kitas?
Juk miegas – neatsiejamas nuo kiekvieno žmogaus gyvenimo, todėl būtina atrasti geriausią išsimiegojimo būdą. Kokybiškas poilsis yra itin svarbus, nes miego trūkumas gali sukelti įvairių negalavimų. Ilgesnį laiką negaunant rekomenduojamų 7-9 valandų miego, galiausiai pastebimas susierzinimas, išsekimas ir kiti nemalonūs simptomai. Kuo ilgesnį laiką gyvename be pakankamo ir kokybiško miego, tuo labiau tai atsiliepia protiniams gebėjimams, nuotaikai ir imuninei sistemai[1].
Tačiau nors miegas yra gyvybiškai svarbus kiekvienam žmogui, stebina akivaizdus didelio masto tyrimų šia tema trūkumas. Tai veikiausiai susiję su tuo, jog yra gan sunku sekti žmonių miegą. Pavyzdžiui, kaip suprasti, kokioje pozoje miega žmonės? Jų galima to paklausti, tačiau tai nebus aiškus, moksliškai grįstas atsakymas. Juk kiekvienas atsimena tik tai, kokioje padėtyje užmigo ir kokioje pozoje nubudo. O tai, kas vyko visos nakties metu, taip ir lieka neaišku.
Tam, kad apie miegą sužinotų daugiau, o tyrimai būtų tikslesni, mokslininkai išbandė įvairias skirtingas technikas. Pavyzdžiui, jie filmavo miegančius žmones arba naudojo nešiojimui pritaikytą technologiją, sekančią jų judesius. O Honkongo mokslininkai netgi kuria pažangią sistemą, kuri naudoja infraraudonųjų spindulių kameras, kad nustatytų žmogaus miegojimo padėtį po stora antklode.
Tuo tarpu Danijos mokslininkai ant savanorių kūno prieš miegą dėjo mažyčius judesio jutiklius, kad taip nustatytų mėgstamiausią savanorių miego padėtį. Tokiu būdu mokslininkams pavyko išsiaiškinti, jog per visą laiką lovoje žmonės kiek daugiau nei pusę laiko praleido gulėdami ant šono, 38 proc. laiko – ant nugaros ir 7 proc. – atsigulę veidu į pagalvę[2].
Įdomu dar ir tai, jog žmonėms senstant, laikas, kurį jie praleidžia gulėdami ant šono, taip pat ilgėjo. Tiesa, tokį norą gulėti ant šono žmonės atranda ne iš karto, o jau suaugę.
Įrodyta, jog miegojimą ant šono labiau renkasi suaugę, o tuo tarpu vyresni nei trejų metų vaikai vidutiniškai praleidžia vienodą laiko tarpą visose trijose miego pozose. Tuo tarpu kūdikiai dažniausiai miega ant nugaros, nes taip jie saugos sumetimais dedami į savo loveles.
Tačiau ar natūraliai dažniausiai pasirenkama miego padėtis iš tiesų yra pati geriausia? Galbūt žmogui daug naudingesnė kitokia poza?
Miegojimas ant šono gali padėti įveikti knarkimą, miego apnėją ir kitas problemas
Labai nedidelis tyrimas, kurio metu tiriamieji galėjo miegoti taip, kaip norėjo, atskleidė, kad ant dešinio šono miegoję asmenys miegojo šiek tiek geriau nei tie, kurie tai darė ant kairio šono. O trečioje vietoje liko tie, kurie pasirinko miegą ant nugaros.
Be to, verta paminėti, jog miegojimas ant šono gali pasitarnauti šalia bandantiems užmigti asmenims. Kitas nedidelis laivuose dirbančių jūrininkų tyrimas parodė, jog knarkimas ir kiti kvėpavimo takų negalavimai dažniau pasitaiko gulint ant nugaros. Tad norint nevarginti kitų žmonių savo itin garsiu kvėpavimu, verta miegoti ant šono.
Tam tikrą knarkimą sukelia ir sunki obstrukcinė miego apnėja. Tai tokia būsena, kai kvėpavimas staiga sustoja ir vėl prasideda, kol žmogus miega. Nustatyta, jog apnėja dažniau pasitaiko tiems asmenims, kurie nuolat miega ant nugaros. Tuo tarpu gulėjimas ant šono padeda išvalyti viršutinius takus, neleidžia užkimšti gerklės ir dėl to sumažėja knarkimo tikimybė ar bent jau jo garsumas. Iš tiesų, miego poza yra tokia svarbi, kad kai kuriais atvejais žmonėms pavyko pilnai išspręsti miego apnėjos problemą, kai pradėjo miegoti ant šono, o ne nugaros.
Miegas ant šono gali turėti ir kitų privalumų. Pavyzdžiui, buvo pastebėta, kad nugaros skausmas dažniau pasireiškia tiems, kurie miega ant nugaros, nei tiems, kurie miega ant šono.
Sunku nustatyti, kokia miego padėtis yra tinkamiausia: tai priklauso ir nuo asmeninių nusiskundimų
Žinoma, tai tikrai nereiškia, jog miegojimo ant šono poza tinka visiems ar, kad tai yra veiksmingas vaistas nuo visų skausmų. Labai daug kas priklauso nuo asmeninio pasirinkimo, juntamo diskomforto ir konkrečios pozos.
Pavyzdžiui, Australijos mokslininkai nakties metu 12 valandų stebėjo savanorių miegamuosius. Buvo išsiaiškinta, kad tie, kurie skųsdavosi, jog pabudo sustingusiu kaklu, reguliariai daugiau laiko praleisdavo gulėdami ant šono. Tačiau tyrėjai aiškina, jog savanoriai miegojo ant šono sulenktu stuburu, o tai gali sukelti įvairius nemalonius pojūčius. Tuo tarpu žmonės, kurie miegojo tiesesnėje bei labiau atremtoje šoninėje pozicijoje, rečiau skundėsi kaklo skausmu.
Tiesa, šio tyrimo metu mokslininkams nepavyko išsiaiškinti, ar miegojimas susigūžus buvo kaltas dėl kaklo skausmo. Gali būti ir taip, jog savanoriai rinkosi tokią pozą tik todėl, kad kitu atveju jautė didesnį diskomfortą.
Kalbant apie skausmą, Portugalijoje buvo tiriami pagyvenę žmonės. Tiems, kurie skundėsi nugaros skausmu, buvo liepta miegoti ant šono, o tiems, kuriems skaudėjo kaklą, buvo liepta pabandyti miegoti ant nugaros. Po 4 savaičių net 90 proc. dalyvių pranešė, jog jų skausmas pastebimai sumažėjo. Tai atrodo įspūdingas rezultatas, tačiau tyrime dalyvavo tik 20 žmonių, todėl tai yra pernelyg maža imtis, jog būtų galima daryti drąsias išvadas apie miego pozas bandant gydyti nugaros ar kaklo skausmus.
Kitas svarbus aspektas – ne tik tai, ar gulėsite ant nugaros ar ant šono, bet ir ant kurios pusės gulėsite. Esant refliuksui, skrandžio sultys pakyla iš skrandžio ir sukelia stiprų deginimo jausmą krūtinėje. Jei šis diskomfortas trunka ilgai, tai gali turėti rimtų pasekmių. Kartais refliukso kamuojamiems žmonėms gydytojai pataria pabandyti miegoti ant pagalvės, jog palengvintų problemą.
Miego padėtis gali tiesiogiai veikti refliukso reikalus, nes miegant ant kairiojo šono ryšys tarp skrandžio ir stemplės viršija skrandžio rūgšties lygį. O miegant ant dešiniojo šono, stemplė gali atsipalaiduoti, taip leisdama rūgščiai ištrūkti. Taigi, jei jus kankina rėmuo, verta pabandyti miego pozą ant kairiojo šono.
Beje, kai kurie moksliniai įrodymai signalizuoja, jog miegojimas ant pilvo nėra geras pasirinkimas. Tai ypač nerekomenduojama tiems, kurie kenčia žandikaulio skausmą. Be to, miegant ant pilvo gali dar labiau ryškėti veido raukšlės. Nors gulint ant nugaros yra mažiausiai apkraunama veido oda, miegas veidu žemyn sukuria priešingą situaciją. Tiesą sakant net ir miegojimas ant šono nėra pats geriausias pasirinkimas, jei norite kuo ilgiau išlaikyti odą jaunatviškesnę.
Taigi, galima prieiti prie išvados, kad vienos idealiausios, visiems tinkančios miego pozos tiesiog nėra. Gulėjimas ant šono turi keletą aiškių privalumų, tačiau tai taip pat gali turėti įtakos kaklo bei miego skausmams ar net refliuksui. Tad geriausia, ką galite padaryti – tiesiog išmėginti skirtingas miegojimo padėtis ir taip nuspręsti, kuri poza yra tinkamiausia jūsų atveju.